سرمقاله

صبر مردم نیاز به انگیزه دارد

ژوبین صفاری

امروزه بیشترین نصیحتی که برای موفقیت در زندگی کاری خود از دیگران می‌شنویم، عبارت «خودت باش» است. این جمله کوتاه، که از مدیران ارشد کمپانی های بزرگ گرفته تا سخنرانان جشن‌های دانش‌آموختگی دانشگاه‌ها، همه آن را به کار می‌برند، در نگاه اول بسیار منطقی و کاربردی به نظر می‌رسد. اما آیا در بازار کار واقعاً به کار خواهد آمد؟
یکی از افرادی که توانسته با موفقیت این جمله را به کار بگیرد، معاون ارشد شرکت نرم‌افزاری «ScribbleLive» کانادا، «مایکل فردریش» است. عبارت خودت باش برای فردریش به معنی پوشیدن شلوارک سر کار و خودمانی شدن با مشتریان بالقوه بوده، و تا کنون به همین سبک توانسته زندگی موفقی داشته باشد.
به گفته آقای فردریش، وی توانسته به لطف تسلط بر زبان‌های خارجی و مهارت‌های رفتاری که طی سفرهای خود، به جا رفتن به دانشگاه کسب کرده، شغل‌هایی با درآمد بالا بدست بیاورد. او موفق شده علی‌رغم رفتارهای غیر عادی خود در شرکت ترفیع رتبه دریافت کند.
مایکل ۴۴ ساله می‌گوید: «نگران وجهه خود به معنای سنتی کلمه نیستم. من خودم را همین‌گونه که هستم پذیرفته‌ام و به آن افتخار می‌کنم.» اما آیا عبارت «خودت باش» در مورد همه صدق می‌کند؟ چه مقدار از خودِ واقعی را باید به همکاران‌مان نشان دهیم؟ و آیا این منش برای برخی نسبت به بقیه مناسب‌تر است یا نه؟
مرزهای ناپیدا
به گفته پروفسور «هرمینیا ایبارا»، مدرس رفتار و رهبری سازمانی در دانشکده بازرگانی دانشگاه‌های لندن و اینسید فرانسه، خودِ واقعی همیشه بهترین گزینه نیست و گاهی نتیجه معکوس دارد.
بنا بر تحقیقات وی، افرادی که ارتقا درجه پیدا می‌کنند، اگر تصور ثابتی از خودِ واقعی داشته باشند، معمولاً بیشتر از دیگران با ریسک عدم موفقیت در نقش جدید مواجه هستند. آنها به‌جای تطبیق دادن خود با شرایط جدید، همچنان مانند گذشته رفتار می‌کنند.
به گفته خانم ایبارا، مثلاً افراد خودمانی و صمیمی بیش از حد افکار و احساسات خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند و در نتیجه اعتبار و تاثیرگذاری خود را از دست می‌دهند. او همچنین معتقد است: «ساده‌ترین تعریف از خودِ واقعی، صادق بودن با خویشتن است. اما خویشتن می‌تواند خودِ امروز من باشد، خودی که همیشه بوده‌ام یا خودی که فردا خواهم بود.»
خود ارزیابی
مردم معمولاً «واقعی بودن» را بهانه‌ای برای ماندن در محدوده امن خود قرار می‌دهند. به گفته ایبارا افراد اغلب اوقات می‌گویند:«من اینگونه نیستم.» و با این طرز فکر، از تغییر و تحول می‌گریزند.
بنا به گفته «مارک اسنایدر»، روانشناس اجتماعی از دانشگاه مینه سوتا، راحتی افراد برای تطبیق رفتارشان با شرایط جدید بستگی به میزان «آفتاب پرست» یا «رُک» بودن ایشان دارد. او برای اندازه‌گیری این موضوع یک تست روانشناسی تحت عنوان «ترازوی خود ارزیابی» طراحی کرده است.
اسنایدر معتقد است آفتاب‌پرست‌ها، زندگی را فرصتی برای بازی در نقش‌های مختلف دانسته، در نتیجه کلمات و حرکات خود را برای تاثیر مناسب، با دقت انتخاب می‌کنند. در مقابل انسان‌های رُک روابط اجتماعی را وسیله‌ای برای نمایش خودِ واقعی خویش قرار می‌دهند.
مشکل اساسی با عبارت «خودت باش» در بازار کار، مزیت بارز آفتاب‌پرست‌ها نسبت به انسان‌های صادق است. چرا که اکثر مشاغل به خصوص در سطوح بالای سازمانی، نیازمند نقش بازی کردن و مهارت‌های اثرگذاری بوده و بیشتر مناسب افرادیست که کردار خود را متناسب با شرایط تغییر می‌دهند.
اثبات لیاقت
سایر تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته نشان می‌دهند اتفاقاً زمانی که به سطوح بالای سازمانی می‌رسید، قدرت و فرصت مناسب برای «واقعی» بودن را پیدا می‌کنید؛ در واقع برای رسیدن به چیزی که روانشناسان اجتماعی «اعتبار فردی» می‌نامند، باید زمان زیادی صرف کنید.
پروفسور ایبارا اما بیان می‌کند: «افراد مسن امتحان کرده‌اند، آزمایش کرده‌اند، به روش آزمون و خطا نسخه‌های مختلفی از خود را تجربه کرده‌اند، هرآنچه به دردشان می‌خورد پیدا کرده و در نهایت سبک خود را ساخته‌اند. آنها با حسن نیت به دانشجویان جوان می‌گویند خودت باش، در حالی که فراموش می‌کنند همین فرآیند برای خودشان نزدیک به ۳۰ سال طول کشیده است.»
«جرمیا استون» متخصص استخدام در شرکت «Hudso- PRO» در نیویورک می‌گوید: «بخشی از خطر جمله خودت باش در این نهفته است که مردم فکر می‌کنند تا همین حد کفایت می‌کند. مفهوم جمله این نیست که وقتی به مصاحبه یا محیط کاری می‌روید باید با دیگران مانند رفقای خود رفتار کنید، بلکه یعنی قرار است وارد ارتباط واقعی با افراد دیگری شوید که شخصیت شما را درک کرده و مسائل مهم و چیزهایی که برایتان ارزش دارند را خواهند شناخت. در مجموع خودت باش نصیحت بدی نیست، اما صرفاً کاربردی هم نخواهد بود.»
منبع: دیجیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام