سرمقاله

در باب اهمیت افکار عمومی ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 18125  |  صفحه ۱  |  تاریخ: 14 آبان 1402
  راهپیمایی 13 آبان با شعار «نظم نوین جهانی با نسل آرمانی» برگزار شد
  شکوه حضور برای حمایت از مظلومان
  راهپیمایی یوم‌الله ۱۳ آبان روز گذشته در تهران از میدان فلسطین به سمت لانه جاسوسی «سفارت سابق آمریکا در تهران» و همچنین در سایر استان‌ها با حضور اقشار مختلف مردم به ویژه دانش آموزان و دانشجویان آغاز شد.
  به گزارش ایسنا ، راهپیمایی ۱۳ آبان امسال از ساعت ۹ صبح از میدان فلسطین به سمت لانه جاسوسی با شعار «نظم نوین جهانی با نسل آرمانی» در تهران و همچنین سایر شهرها و شهرستان‌های کشور برگزار شد.
  سردار محمدرضا نقدی، رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت یوم الله ۱۳ آبان پیش از این در نشست خبری راهپیمایی ۱۳ آبان اعلام کرد که پیام این راهپیمایی هشدار به آمریکا خواهد بود که بداند اگر جنایت را در حق مردم مظلوم فلسطین این طور ادامه دهند پاسخ‌های جدیدی دریافت خواهند کرد.
  حاضران در راهپیمایی دیروز، ضمن محکومیت جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی با همدستی آمریکای جنایتکار، حمایت خود را از آرمان‌های انقلاب اسلامی و گروه‌های مقاومت فلسطینی اعلام و همراهی و همدردی خویش با ملت مقاوم و مظلوم غزه را اعلام می‌نمایند.
  پرچم حزب‌الله لبنان و فلسطین در دستان راهپیمایان ۱۳ آبان
  در مراسم راهپیمایی ۱۳ آبان در تهران پرچم‌های حزب الله لبنان و فلسطین در کنار پرچم جمهوری اسلامی ایران در دست شرکت کنندگان قرار دارد.
  در مراسم راهپیمایی ۱۳ آبان تهران عکس کودکان شهید فلسطینی در دست شرکت کنندگان در این مراسم دیده می‌شود.
  دانش آموزان شرکت کننده در این راهپیمایی همچنین با در دست داشتن تصاویر مقامات آمریکایی از جمله بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری پیشین این کشور تاکید کردند که مقامات این کشور همدست بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونسیتی در انجام جنایت علیه مردم فلسطین و غزه هستند.
  خیابان طالقانی از میدان فلسطین تا تقاطع نجات الهی شاهد حضور پر شور و قابل توجه راهپیمایان است و رفته رفته به جمعیت افزوده می‌شود.
  دانش آموزان شرکت کننده در این راهپیمایی دست‌نوشته‌هایی با مضامین جنایت اسرائیل جنایت آمریکاست، این همه قتل و غارت، حمایت آمریکاست، مرگ بر صهیونیست و ... در دست داشتند.
  محمدباقر قالیباف نیز به عنوان سخنران این مراسم یادآور شد: امام (ره) ۴ آبان سال ۱۳۴۳ در قم فرمودند؛ رئیس‌جمهور آمریکا بداند این معنا را که منفورترین افراد دنیا پیش ملت ایران است.
  رئیس مجلس شورای اسلامی با شیطنت‌آمیز توصیف کردن اقدامات و عملکرد آمریکایی‌ها خطاب به مقامات آن‌ها گفت: آمریکا، شیطنت نکن.
  به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف در مراسم ۱۳ آبان ۱۴۰۲ لانه جاسوسی که از ساعت ۹ صبح امروز؛ شنبه در تهران همزمان با سراسر کشور برگزار شد، اظهار کرد: آمریکایی‌ها همواره در طول تاریخ در همه شرایط در مقابل امنیت ملی و منافع ملی و پیشرفت کشور ما ایستاده و دست به توطئه، جنگ و کودتا زدند. تاریخ به این موضوع شهادت می‌دهد. اما ما بر اساس باورها و سنت های الهی در برار آنان مقاومت کردیم. آن‌ها به دنبال این هستند تا قدرت بازدارنده ما و پیشرفت کشور در حوزه های مختلف را بازدارند.
  وی تصریح کرد: بدون شک تاریخ همه کشورها، ملت‌ها و اقوام پر از نقاط فراز و نشیب می‌باشند. ما هم در ایران اسلامی و در نهضت اسلامی خود به رهبری حضرت امام(ره) دارای این روزها هستیم، روزها و زمان‌های خاصی در طول این نهضت اسلامی که مایه حیات مجدد اسلام شد داریم من‌الجمله یوم الله سیزده آبان. بعد از ۱۵ خردادماه سال ۱۳۴۲ و بعد از آن ماه محرم که در اصل آغاز نهضت بود و سپس در سال ۱۳۴۳ که حضرت امام(ره) در چهارم آبان‌ماه که بحث کاپیتولاسیون مطرح شده بود و آمریکایی‌ها حقوق ویژه‌ای را گرفته بودند یک سخنرانی تاریخی رقم زد و وقتی از اینجا به آن سخنرانی نگاه می‌کنیم به عظمت امام، نگاه امام و تشخیص امام پی می‌بریم.
  رئیس جمهوری آمریکا منفورترین افراد دنیا پیش ملت ایران است
  وی اظهار کرد: امام در آن روز فرمودند رئیس جمهور آمریکا بداند که منفورترین افراد دنیا پیش ملت ایران است و تمام گرفتاری‌های ما به آمریکا باز می‌گردد. اسرائیل نیز موجود آمریکا است. این حرف برای ۶۵ سال قبل است که حضرت امام خمینی(ره) فرمودند. سپس در سیزده آبان‌ امام تبعید شد. این نگاه امام حاکی از شناخت دقیق آمریکا است. زمانی که به سال‌های قبل نگاه می‌کنیم متوجه این موضوع می‌شویم. به هرحال سیزده آبان ادامه پیدا کرد و در سال ۵۷ بسیاری از دانش آموزان در دانشگاه تهران به خاک و خون کشیده شدند بعد از پیروزی انقلاب نیز در سیزده سال ۵۸ شاهد تصویر لانه جاسوسی بودیم که امام فرمودند مهم‌تر از انقلاب اول بود چرا که اسناد و مدارک نشان می‌داد اینها به دنبال این بودند تا مجدد همانند ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ که باعث شدند دولت ملی شکست بخورد و کودتا به پا کرده است این موضوع را رقم بزند.
  رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جنگ، تجزیه‌طلبی و حمله به طبس از دیگر جنایات این رژیم است و همه نشان‌دهنده کوی استکباری و ظلم آمریکا است. حضرت امام خمینی(ره) به درستی فرمود آمریکا شیطان بزرگ است و هر بدبختی که امروز در دنیا وجود دارد ریشه در خوی حیوان‌صفتی دولتمردان آمریکا دارد و تاریخ گواهی می‌دهد و تا به امروز نیز آن را ثابت کرده است. از همان ابتدا روحیه مقاومت و مبارزه با ظلم در ذات انقلاب اسلامی بود. مقاومت از ابتدای نهضت مبتنی بر سنت‌های الهی و مبتنی بر قرآن کریم و مبتنی بر منطق و باورها چارچوب حرکت ملت ایران و امت اسلامی بود.
  وی ادامه داد: براساس این باورها ما مقابل آن‌ها ایستادیم. آن‌ها بدنبال این بوده و هستند که قدرت بازدارندگی و پیشرفت کشور در زمینه‌های مختلف را سلب کنند. اما واقعیت این است که بین مقاومت و منافع ملی تعارضی وجود ندارد. مقاومت اهل هوشمندی، اهل تدبیر، اهل شجاعت، اهل حساب و کتاب است. البته که ما در کنار این موضوع امید به خدایی داریم که از جایی به ما کمک می‌کند که نه در محاسبات ما می‌گنجد و نه در محاسبات دشمن.
  قالیباف اظهار کرد: شکی در این نیست که مقاومت هزینه دارد اما بدانیم که تسلیم شدن و کورنش کردن هم دارای هزینه است منتهی هزینه مقاومت هم چون سرمایه‌ گذاری است اما هزینه تسلیم به معنای باج دادن، ربا گرفتن و ربا دادن بوده و همه چیز حتی شرافت، انسانیت، استقلال و آزادی را از دست می‌دهد.
  به شهادت رساندن زنان و کودکان اوج حیوان‌صفتی رژیم صهیونیستی است
  وی اظهار کرد: رژیم صهیونیستی با بمب کودکان و زن و بچه‌ها را به شهادت رسانده و خانه‌ها را تخریب می‌کند؛ این قدرت نیست بلکه اوج پستی، حیوان‌صفتی و رذالت و درماندگی است؛ رژیم صهیونیستی و آمریکای جنایتکار بداند هر کاری در غزه انجام دهد و هر اتفاقی که بیفتد هرگز این نقطه عطف در معادلات تغییر نمی‌کند. این همان جمله کلیدی، حکیمانه و هوشمندانه مقام معظم رهبری است که فرمودند هرگز این شکست ترمیم‌پذیر نیست.
  در قطعنامه پایانی راهپیمایی تاکید شد: خواستار آتش‌بس فوری در سرزمین‌های اشغالی هستیم
  در قطعنامه پایانی مراسم راهپیمایی سراسری ۱۳ آبان تاکید شد: ما ملت مسلمان و ظلم‌ستیز ایران، سیاست‌های دوگانه حکام غربی و خانه پوشالی حقوق بشر و نمایندگان غربی در شورای مضحک امنیت را محکوم و خواستار آتش‌بس فوری در سرزمین‌های اشغالی هستیم.
  به گزارش ایسنا، متن قطعنامه پایانی مراسم راهپیمایی سراسری یوم‌الله ۱۳ آبان به شرح زیر است:
  بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
  وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ
  «سیزدهم آبان ماه»، یکی از مهم‌ترین نقاط عطف تاریخ انقلاب اسلامی و تجلی اراده و ظرفیت‌های مقاومت مقدس در مصاف با استکبار جهانی است. گرامیداشت یاد و خاطره دانش‌آموزان و دانشجویان شهید و غیوری که به تأسی از بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(رحمه‌الله‌علیه) این روز را به یکی از مهم‌ترین روزهای عزت و سربلندی و ایستادگی در مقابل استکبار تبدیل نمودند و اینک اقتدار عظیم حاصل از همان گفتمان استکبارستیزی، معادلات منطقه و جهان را تغییر داده و مانع یکه‌تازی آمریکای جنایتکار و شجره خبیثه استکبار در منطقه راهبردی غرب آسیا شده است.
  اینک خونین‌ترین باریکه محصور در توحش مدرن استکبار جهانی با قدرت سلاح ایمان و مقاومت، با یدالله بر آمده از آستین مقاومت حلاوت و شیرینی، و پیروزی و ظفرمندی را با عملیات همه‌جانبه و ترکیبی طوفان الاقصی رقم زده و با تازیانه الهی ضربه غیر قابل ترمیم بر چهره سیاه و متعفن رژیم ضد انسانی و نژاد پرست صهیونیستی وارد و ادراک‌ها و ذهنیت‌های آلوده و دکترین‌های زاینده رژیم جعلی را بهم ریخته است.
  ما شرکت کنندگان در تظاهرات سراسری یوم‌الله ۱۳ آبان که روز تبلور خشم الهی و انقلابی ملت ایران علیه «شیطان بزرگ» آمریکای جنایتکار و ایادی استکبار جهانی است، با اعتماد به نصرت الهی و اعتقاد بر استکبارستیزی عقلانی و ندای هیهات منا الذله، مواضع خود را با بانگ رسای الله‌اکبر خامنه‌ای رهبر به جهانیان اعلام می‌داریم:
  ۱. ما شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی، ضمن تجدید میثاق با معمار گفتمان استکبارستیزی، حضرت امام خمینی(رحمه الله علیه) رمز مقاومت در برابر سلطه جهانی آمریکا و صهیونیزم را پیروی از فرامین رهبر فرزانه و دوراندیش انقلاب اسلامی امام‌ خامنه‌ای (مدظله العالی) می‌دانیم.
  ۲. ما ملت مسلمان و ظلم‌ستیز ایران، سیاست‌های دوگانه حکام غربی و خانه پوشالی حقوق بشر و نمایندگان غربی در شورای مضحک امنیت را محکوم و خواستار آتش‌بس فوری در سرزمین‌های اشغالی بوده؛ اعلام می‌داریم بحران منطقه‌ای کنونی غرب آسیا حاصل سیاست‌های تبهکارانه آمریکای جنایتکار در تسلیح، تأمین مالی و تحریک دولت وحشی و تروریستی صهیونیست است .
  ۳. به آمریکا، انگلستان و فرانسه اعلام می‌کنیم که محور مقاومت محدود به غزه و فلسطین نیست و اگر بمباران‌ و کشتار وحشیانه مردم مظلوم غزه متوقف نگردد، هیچ سناریویی را دور از ذهن ندانید و آگاه باشید که هویت ما با هراس‌افکنی در جان اشغالگران گره‌خورده و سلاح‌های ما بی‌تاب و جمجمه‎های شما در تیررس ماست و بهای جان بی‌گناهان، منافع و جان‌های شما خواهد بود.
  ۴. از تمامی کشورهای اسلامی و دولت‌های مستقل می‌خواهیم ضمن محکومیت جدی جنایات ضد بشری و نسل‌کشی مردم مظلوم غزه توسط رژیم نژاد پرست صهیونیستی در مجامع بین‌المللی نسبت به قطع روابط سیاسی، همکاری‌های اقتصادی و صادرات نفت و گاز به وظیفه انسانی خود عمل نمایند .
  ۵. ضمن تقدیر از ملت‌های آزاده دنیا و مردم کشورهای اسلامی خاصه ملت انقلابی ایران بخاطر حضور باشکوه، پرمعنا و الهام‌بخش درحمایت از مردم مظلوم غزه و مبارزان فلسطینی اعلام می‌کنیم: تا پیروزی نهایی فلسطین در کنار این ملت مقاوم و قهرمان خواهیم ماند و از مواضع مقتدرانه و دیپلماسی فعال دولت محترم حمایت می‌نمائیم.