سرمقاله

خطای شناختی مشکلات ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل ویژه روز جهانی ارتباطات
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 1827  |  صفحه ۹ | تولید و تجارت  |  تاریخ: 29 آذر 1401
  رئیس سازمان هواپیمایی کشوری خبر از تغییر تعرفه بلیت هواپیماها داد
  پرواز بلیت هواپیماها در ارتفاع بالا
  بلیت هواپیماها در حالی هر روز گران تر می شود که به نظر می‌رسد این گرانی هیچ ربطی به خدمات ارائه شده ندارد و مساله تنها جبران زیان ایرلاین‌ها از طریق دست بردن در نرخ بلیت های هواپیماها باشد. مهرماه سال جاری بود که سرپرست شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران خبر از درخواست برای تغییر تعرفه بلیت ها داد و گفت:« با توجه به افزایش هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی بسیاری از ایرلاین‌ها درخواست بررسی و تغییر نرخ‌ها در شواری عالی هواپیمایی را کرده‌اند.»
  شمس الدین فرزادی پور در آن زمان گفته بود که: با توجه به افزایش هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی و از سوی دیگر تشدید تحریم‌ها مبنی بر تامین قطعات، بسیاری از ایرلاین‌ها درخواست تغییر و افزایش نرخ‌های بلیت هواپیما کرده‌اند.
  به گفته سرپرست شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی افزایش یافته و با توجه به آن که نرخ بلیت هواپیما هم از سال گذشته افزایش نیافته است بنابراین ایرلاین‌ها درخواست افزایش قیمت داده اند که این موضوع باید در شورای عالی هواپیمایی بررسی شود.
  او می‌گوید: فروش بلیت به صورت دلاری متوقف شده، اما باید این موضوع در نظر گرفته شود که هم اکنون این فروش از طریق واسطه‌ها و دلالان در دفاتر شرکت‌های مسافرتی انجام می‌شود.
  به نظر می‌رسد که اگر بسیاری از صنایع و خدمات اسیب دیده از تحریم، با ضرر و زیان ان دست به گریبان هستند اما در نهایت ایرلاین‌های ایرانی راه رهایی از این زیان را یافته‌اند و آن نیز برداشت از جیب شهروندان ایرانی است.
  بلیت داخلی از بلیت ترکیه گران تر است
  این در حالی است که مساله افزایش قیمت بلیت‌ها تا جلب توجه نمانیدگان مجلس نیز پیش رفته بود و در مهرماه سال جاری نیز نایب رییس کمیسیون امور داخلی مجلس شورای اسلامی نبود نظارت را عامل اصلی قیمت بالای پرواز‌های داخلی دانست و گفته بود که: سازمان هواپیمایی برای رسیدگی به وضعیت ناوگان هوایی و مشخصا افزایش بی‌رویه قیمت بلیت هواپیما ورود کند. محمدحسن آصفری در ارزیابی از وضعیت ناوگان هواپیمایی کشور گفته بود که: متاسفانه قیمت بلیت هواپیما زیاد است؛ هواپیما‌ها متعلق به بیت‌المال و دولت جمهوری اسلامی ایران بوده، اما شرایط برای همه مردم جهت استفاده از هواپیما فراهم نیست و فقط امکان استفاده محدود قشری با درآمد خوب فراهم شده است.
  وی نبود نظارت در حوزه فروش بلیت‌ها و چارتر‌ها توسط برخی شرکت‌ها به صورت آفلاین را از جمله دلایل افزایش قیمت بلیت هواپیما برشمرده و افزود: با مقایسه بین قیمت بلیت هواپیما پرواز ترکیه با پرواز داخلی این سوال به وجود می‌آید که چرا بعضا بلیت ترکیه قیمت کمتری دارد؟
  آصفری با اشاره به تفاوت قیمت بین پرواز‌های داخلی گفت: مگر چه تفاوتی بین پرواز‌های داخلی وجود دارد که قیمت بلیت پرواز مشهد از کیش گران‌تر است؟ لازم است سازمان هواپیمایی برای رسیدگی به این موارد و مشخصا افزایش بی رویه قیمت بلیت هواپیما ورود کند.
  سازمان هواپیمایی وارد می شود
  اما به نظر می رسد در این میان اما ورود سازمان هواپیمایی کشور به ماجرا نه برای کمک به بهبود وضعیت برای شهروندان بلکه برای کمک به ایرلاین ها باشد چرا که اخیرا رئیس سازمان هواپیمایی کشوری درباره تغییر تعرفه بلیت هواپیما گفت که با توجه به افزایش نرخ ارز و درخواست شرکت‌های هواپیمایی، این درخواست در حال بررسی است و و به محض نهایی شدن اعلام می‌شود.
  به گزارش ایسنا، محمد محمدی‌بخش در نمایشگاه حمل‌ونقل لجستیک و صنایع وابسته، درباره نرخ بلیت هواپیما توضیح داد: در حوزه نرخ بلیت هواپیما بر اساس قانون پنجم توسعه بحث شناورسازی و متعادل‌سازی را داشتیم که با توجه به شرایط کرونا و محدودیت‌هایی که در این دو سال پیش آمد، متوقف شد. دی ماه سال گذشته ۱۵ درصد قیمت‌ها را در مقایسه با آذرماه کاهش دادیم که این قیمت‌ها همچنان پابرجاست.  
  وی ادامه داد: با توجه به درخواست شرکت‌های هواپیمایی و افزایش نرخ ارز و افزایش هزینه‌هایی که این این شرکت‌ها داشتند، درخواستی برای تغییر قیمت بلیت ارائه کردند که به محض تصویب اعلام خواهد شد؛ البته این درخواست‌ها در حال بررسی است و هنوز جزئیات آن مشخص نیست و به محض نهایی شدن اعلام می‌شود.
  آیین‌نامه جدید حقوق مسافر به نفع مردم است
  معاون وزیر راه و شهرسازی درخصوص دستورالعمل حقوق مسافر توضیح داد: دستورالعمل حقوق مسافر بازنگری شد؛ ما در این حوزه بحث منشور حقوق عامه از سوی سازمان هواپیمایی جهانی قوانین بالادستی داریم؛ ازین رو با حضور شرکت‌های خصوصی و دولتی و ارائه‌دهندگان خدمات، جلسات متعدد برگزار و به دستورالعمل جدید حقوق مسافری منجر شد.
  محمدی‌بخش ادامه داد: در این آیین‌نامه، حدود و قصور اختیارات معلوم است، لغو یا ابطال پروازها دلایل مختلفی دارد که متناسب با آنها تکالیفی برای مسافر، ایرلاین‌ها و فرودگاه‌ها در نظر گرفته شده و ما بر مبنای آن نظارت خواهیم کرد. دستورالعمل جدید به سمت مردم است و رضایت مردم را دارد و تلاش می‌کنیم اگر هم اشکالی در آن وجود دارد بعد از یک سال بازنگری کنیم.
  وی با اشاره به ساخت هواپیمای بومی بیان کرد: کارخانه هواپیماپیماسازی جمهوری اسلامی هسا است؛ پلتفرم اولیه این کارخانه، ایران ۱۴۰ بود که آن را بومی می‌دانیم و با توجه به قطع همکاری با اوکراین، این مسیر را را ادامه خواهیم داد با بومی‌سازی یا ساخت مشترک. اطمینان دارم بعد از اینکه سازمان هواپیمایی کشوری گواهینامه صلاحیت پروازی هر هواپیما را صادر کند به مردم اطمینان‌بخشی خواهد داد که از این خدمات استفاده کنند.
  خرید هوشمندانه هواپیما را در دستور کار داریم
  رئیس سازمان هواپیمایی کشوری درباره خرید هواپیما نیز اظهار کرد: ما خرید هوشمندانه را در دستور کار داریم. قریب به اتفاق کارشناسان صنعت معتقدند خریدهای برجامی، به‌خصوص ای‌تی‌آر هوشمندانه نبود یا با توجه به اقلیم و شرایط ایران، در اولویت نبود. البته ما خرید هواپیمای نو را در دستور کار داریم، اگر فضایی باز شود ‌و توافقی انجام شود، در دستور کار است، اما با روش‌هایی که کارشناسان ما تایید کنند.
  محمدی‌بخش با اشاره به نقش تحریم‌ها در حوزه هوایی توضیح داد: علی‌رغم اینکه به ما هواپیما واگذار کردند، تا امروز نشریات و قطعات باز هم تحریم بوده است و در حوزه هوایی تحریم واژه کوچکی است، بلکه جنگ تمام عیار قدرت‌هاق دنیا در حوزه هوایی به خصوص در حوزه غیرنظامی با جمهوری اسلامی است. ما حتی در حوزه خرید آمبولانس که کار بشردوستانه‌ای است هم تحریم هستیم. بنابراین راهبرد چهارگانه ساخت، نهضت تعمیر، خرید هوای نو و خرید هواپیمای دست دوم در دستور کارمان قرار دارد.رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به اینکه آیا ساخت هواپیما در شرایط تحریمی امکان‌پذیر است، گفت: ساخت هواپیما مطالبه جدی رییس جمهوری است و در دستور کار وزارت راه، صمت و دفاع قرار دارد و ما باید به همه زیرساخت‌های آن دست پیدا کنیم. با توجه به شرایط تحریم حتما به بخش‌های مختلف آن توجه می‌شود، به خصوص در حوزه موتور که توجه جدی به توسعه آن داریم و مهم‌ترین موضوع سرریز دانش تخصصی در این حوزه است.
  رکورد ٢.۴ میلیون نفر برای مسافران هوایی نوروز ثبت شد
  معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به آمار مسافران هوایی در سال ۱۴۰۱ بیان کرد: در ایام نوروز تعداد ۲.۴ میلیون نفر رکورد خوبی جابه‌جا شد، در ایام حج با سربلندی توانستیم ۴۰ هزار نفر را جا به جا کنیم و پس از آن هم تعطیلات تابستانه و اربعین و جام جهانی بود.
  محمدی‌بخش با اشاره به توسعه ناوگان هوایی اظهار کرد: هواپیماهایی که قابلیت بازگشت به چرخه پرواز دارند، با اجرای یک برنامه راهبردی به چرخه پرواز بازگشتند. ما از ۹۵ هواپیمای در سال ۹۸ اکنون به ۱۷۵ فروند هواپیمای فعال رسیدیم و افزایش ناوگان در حوزه ترانزیت به ۱۱ فروند کارگو رسیده و توانستیم در حمل و نقل بار سهمی داشته باشیم. همچنین نیاز ما ۵۵۰ فروند هواپیما با جمعیت موجود است و اگر به این تعداد نرسیم عرضه و تقاضا تناسب نخواهد داشت.
  وی همچنین خاطرنشان کرد: طراحی و نیازسنجی ساخت هواپیمای ایرانی انجام شده و این هواپیما یک پلتفرم اولیه ایران ۱۴۰ داشته که به سیمرغ تبدیل شده است. هواپیمای مسافربری سیمرغ ۷۵ نفره و طول آن از هواپیمای ایران ۱۴۰ بلندتر است. به‌زودی درباره ساخت هواپیما در اصفهان یک نشست خبری برگزار خواهیم کرد و دستاوردهای ایران در این زمینه اعلام خواهد شد. هم‌اکنون روی پلتفرم و طراحی جدید در حال تمرکز هستیم. اطلاع‌رسانی در خصوص پیشرفت برنامه ساخت هواپیما توسط کنسرسیومی انجام می‌شود که کار را در دست دارد و به‌زودی در یک کنفرانس خبری اعلام می‌شود.
  رئیس سازمان هواپیمایی کشوری درباره برخورد خدمه پرواز با مسافران اظهار کرد: از خدمه پرواز و همکاران حوزه حمل و نقل هوایی تشکر میکنم، در زمان کرونا بسیاری از افراد کارشان را تعطیل کردند، درحالی که خدمه پروازی به کارشان ادامه دادند و در زمینه انتقال بیمار، واکسن و دارو همکاران مسئولیت گرفتند و بسیاری ‌از دنیا رفتند. روزانه گزارش های متعدد از احیای بیمار داریم که با جان و دل انجام وظیفه می‌کنند. با وجود این واقفیم که باید تکریم مسافر داشته باشیم.