سرمقاله

علی دایی، فردوسی‌پور و اینک وریا غفوری

آرین احمدی

اعتراضات گسترده فرانسوی‌ ها به بی عدالتی های اجتماعی و اقتصادی و سیاست های رئیس جمهوری کشورشان در قبال مهار کرونا در چهاردهمین هفته پیاپی آغاز شده و در جریان است.
به گزارش مهر، خبرگزاری اسپوتنیک در حال پوشش اعتراضات فرانسوی‌‌ها علیه سیاست‌های امانوئل ماکرون رئیس جمهوری خود در حوزه‌های اقتصادی و مبارزه با ویروس کرونا در این کشور هستند.
بر اساس اعلام این خبرگزاری، تظاهرات‌کنندگان ازجمله طرفداران جنبش جلیقه زردها معترض به بی‌عدالتی‌های اجتماعی و اقتصادی و نیز لزوم بهره‌مندی از «گذرنامه سلامت» در این کشور هستند.
انتظار می رود تعداد معترضان مردمی در چهاردهمین هفته پیاپی از این اعتراضات به هزاران نفر برسد.
این اعتراضات به درخواست چندین اتحادیه کارگری فرانسه برگزار شده است و ادامه دارد.
گفتنی است، پیش‌تر نیز در سایر شهرهای دیگر فرانسه از جمله «نانت» و «تولوز» اعتراضاتی به انجام رسیده بود.
مطابق با این قانون، همراه داشتن «گذرنامه سلامت» برای حضور در مکان‌های عمومی مثل رستوران‌ها الزامی است؛ لذا فقط افراد واکسینه شده یا کسانی که تست کرونا منفی داشته باشند می‌توانند از کافه‌ها، قطارهای درون شهری یا هواپیما استفاده کنند.
معترضان بر این باورند که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با این کار نوعی «دیکتاتوری سلامت» راه انداخته و مردم را مجبور می‌کند بر خلاف میل خود واکسن بزنند.
جنبش موسوم به «جلیقه زردها» در سال ۲۰۱۸ ، پس از برگزاری تجمع های اعتراضی علیه افزایش مالیات سوخت توسط دولت فرانسه، شهرت بین المللی پیدا کرد.
طی سالهای بعد، این گروه به یک حرکت بزرگ نه تنها در پاریس بلکه در برخی شهرهای دیگر فرانسه و اروپا تبدیل شد.
تظاهرات افراد این جنبش، بارها منجر به بروز خشونت و درگیری میان فعالان مدنی و پلیس فرانسه شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام