سرمقاله

همپوشانی منافع؛ تضمین تداوم برجام

شهاب زمانی

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واشنگتن ابراز امیدواری کرد ظرف چند روز آینده به تهران سفر و با مقام‌های ارشد ایران دیدار کند.
به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رافائل گروسی که برای دیدار با مقام‌های آمریکایی به واشنگتن رفته است، در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی این کشور درباره وضعیت جاری در رابطه با برجام و قصد خود برای سفر به ایران طی چند روز آینده خبر داد.
شبکه «بلومبرگ» در ابتدای این مصاحبه از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سوال کرد: «شما با بلینکن وزیر خارجه (آمریکا) دیدار کردید، همچنین با (اعضای) کمیته روابط خارجی مجلس سنا دیدار داشتید. این هفته برای شما چطور پیش رفت. چه کسی ابتکار انجام این دعوت (سفر به آمریکا و دیدار با وزیر خارجه و سناتورهای کمیته روابط خارجی) را انجام داد؟»
رافائل گروسی در جواب گفت: «خوب این بخشی از کار عادی من است که با کشورهای عضو (آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) در تماس و تعامل باشم. البته که ایالات متحده یکی از شرکای کلیدی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و البته که مسائل مهمی هم وجود دارد که ما شاید درباره آنها بخواهیم صحبت کنیم، ایران و دیگر موضوعات که ایالات متحده درباره آنها سهم داشته باشد در نتیجه منطقی است که من (به آمریکا) بیایم و درباره این مسائل صحبت کنم»
گروسی: طبیعی است به آمریکا سفر کنم
در ادامه این مصاحبه، مجری شبکه بلومبرگ نظر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را درباره تفاوت‌های دولت کنونی آمریکا به ریاست جمهوری جو بایدن و دولت سابق به ریاست جمهوری دونالد ترامپ جویا شد.
مجری این شبکه آمریکایی سوال کرد: «شما به طور مکرر با مایک پامپئو وزیر خارجه سابق دیدار کردید. اساسا چه تفاوتی بین سیاست دولت کنونی و سابق در قبال ایران وجود دارد؛ سیاست‌هایی که تفاوتشان بزرگ است؟»
رافائل گروسی به این سوال اینطور جواب داد: «(بین دو دولت کنونی و سابق آمریکا در قبال ایران) سیاست متفاوتی وجود دارد و این در نظام‌های دموکراتیک، موضوعی طبیعی است اما یک چیزی که من می‌توانم بگویم این است که حمایت ایالات متحده از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستحکم بوده است و بدون در نظر گرفتن اینکه یک جمهوری‌خواه یا دموکرات در کاخ سفید باشد، این حمایت بسیار دائمی بوده است.»
مدیرکل آژانس: کار من گزارش‌دهی است
مجری بلومبرگ از ارائه گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آمریکا در دولت ترامپ سوال کرد و پرسید: ایا این گزارش‌ها (در دولت بایدن) هم ادامه دارد؟»
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش تصریح کرد: «(ارائه گزارش) کار و شغل من است، این کار من است. دوباره بگویم که بدون لحاظ اینکه چه فردی اینجا در کاخ سفید نشسته است، ما باید اطلاعات بدهیم، ما یک تلاش بزرگ بازرسی در همه جهان به ویژه در ایران داریم، ما همچنین گزارش فصلی داریم و علاوه بر این، اگر اتفاق مهمی افتاد ما باید (به دیگر کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) اطلاع بدهیم تا افراد اطلاع داشته باشند و شاید کشورها بتوانند موضعی درباره آنها اتخاذ کنند.»
مجری شبکه تلویزیونی بلومبرگ در ادامه این مصاحبه از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سوال کرد: «شما اخیرا با ایران توافقی کردند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بتواند (در ایران) درباره آنچه که واقعا در جریان است، نظارت انجام دهد. این توافق در ماه سپتامبر انجام شد. شما چه زمانی می‌خواهید به تهران برگردید؟
امیدواری گروسی به دیدار با رئیس‌جمهوری ایران
مجری بلومبرگ در ادامه این سوال را مطرح کرد که «شما در تهران با چه کسی دیدار خواهید کرد؟»
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «خوب این موضوعی است که آنها (مقام‌های ایرانی) باید تصمیم گیری کنند. البته ما دیدارهایی در سطح بالای سیاسی خواهیم داشت...در سطح وزیر خارجه»
مجری شبکه آمریکایی خطاب به رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «آیا احتمال دیدار با رئیس‌جمهوری ابراهیم رئیسی وجود دارد؟»
رافائل گروسی گفت: «شاید البته اگر او (ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری ایران) آنقدر مهربان باشد که با من دیدار کند».


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام