سرمقاله

خطای شناختی مشکلات ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهرهای اردکان، شوش و بندر دیلم
 • فینال بزرگ با دو سبک متفاوت/ با تلویزیون اینترنتی آرپا، هیجان را قاب کنید
 • طوفان یامال، باد دماغ امباپه را خواباند!/ تا فینال با تلویزیون اینترنتی آرپا
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 1847  |  صفحه ۱۱ | ایران و جهان  |  تاریخ: 29 آذر 1401
  قطر اتحادیه اروپا را تهدید کرد
  قطر از پارلمان اروپا به دلیل ممنوع کردن حضور نمایندگان این کشور در این نهاد انتقاد کرد و هشدار داد که این اقدام «تبعیض‌آمیز» می‌تواند به همکاری گسترده‌تر اتحادیه اروپا و قطر در جایی که این بلوک به دوحه وابسته است، از جمله در زمینه انرژی، آسیب برساند.
  به گزارش پولیتیکو، پارلمان اروپایی هفته گذشته نمایندگان قطر را از ورود به محل این پارلمان منع کرد و قوانین مربوط به این کشور را که شامل لغو ویزا و بازدیدهای برنامه‌ریزی شده می‌شود، به حالت تعلیق درآورد.
  این اقدامات به دنبال اتهامات فساد شامل تلاش قطر برای نفوذ و تاثیرگذاری بر مقامات پارلمان اروپایی صورت گرفت.
  در واکنش به این اقدام یک دیپلمات قطری در بیانیه‌ای گفت: «تصمیم برای اعمال چنین محدودیت‌های تبعیض‌آمیزی بر همکاری‌های امنیتی منطقه‌ای و جهانی و همچنین بحث‌های جاری پیرامون فقر انرژی و امنیت جهانی تأثیر منفی خواهد گذاشت».
  این بیانیه افزود: این تصمیم نشان می‌دهد که نمایندگان پارلمان اروپا به طور قابل توجهی گمراه شده‌اند.
  در این بیانیه آمده است: مایه تاسف است که برخی بر اساس پیش‌داوری‌هایی علیه قطر عمل کردند و قضاوت خود را بر اساس اطلاعات نادرست درز اطلاعات به جای منتظر ماندن برای نتیجه گیری تحقیقات، انجام دادند. میزبان جام جهانی قاطعانه اتهامات ارتباط دولت ما با رفتار نادرست را رد می‌کند.
  کشورهای اتحادیه اروپا به طور فزاینده‌ای در تلاش برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی و جبران کمبودهای موجود در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین، به قطر روی آورده‌اند و آلمان ماه گذشته قراردادی ۱۵ ساله برای واردات گاز طبیعی مایع (LNG) امضا کرد. دوحه سال گذشته یک چهارم واردات LNG اتحادیه اروپا را تامین کرد.
  این در حالی است که مقامات بلژیک چهار نفر را در ارتباط با پارلمان اروپایی- از جمله یکی از معاونان این نهاد، اوا کایلی - به اتهام پذیرش پرداخت‌هایی در ازای انجام پیشنهاد قطر در پارلمان، متهم کرده‌اند.
  کایلی از آن زمان از وظایف خود محروم شده است، در حالی که مقامات در روزهای اخیر به حداقل ۲۰ خانه و دفتر در بلژیک، یونان و ایتالیا یورش برده‌اند.