سرمقاله

علی دایی، فردوسی‌پور و اینک وریا غفوری

آرین احمدی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شواهد اولیه تحقیقات نشان می‌دهد، برخی از واکسن‌های داخلی کرونا از تعدادی از واکسن‌های خارجی یا برتر هستند یا دست کم مانند آنها در پیشگیری از بیماری، بستری و مرگ، کارایی دارند.
به گزارش ایرنا، فرید نجفی افزود: این موضوع، نکته بسیار مهمی است که هموطنان و محققان باید به آن توجه کافی داشته باشند.
وی، دستاوردهای سازندگان واکسن‌های ایرانی کرونا را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: این مجموعه‌ها موفق شدند واکسن های کرونا را در انواع مختلف، تولید کنند که نتایج فعالیت آنها بسیار امیدوارکننده است. اقدام بعدی که پیش روی واکسن‌سازان ایرانی قرار دارد، قرار گرفتن واکسن‌های ایرانی در فهرست واکسن‌های مورد قبول سازمان جهانی بهداشت است.
وی با بیان اینکه لیست شدن واکسن‌های ایرانی در بین واکسن‌های مورد قبول سازمان جهانی بهداشت بسیار مهم است، خواستار تسریع این موضوع توسط سازندگان واکسن‌های داخلی شد. هرچند این فرایند قدری زمان‌بر است و به عبارتی فرایند ثبت اطلاعات در سازمان بهداشت جهانی و اخذ مجوز از آنها قدری زمان بر و طولانی است، اما سازندگان واکسن های داخلی باید با جدیت بیشتری این موضوع را به سرانجام برسانند.
وی ادامه داد: برخی کشورها، زودتر این کار را آغاز کردند، این کشورها پروتکل‌های مربوطه را آماده کردند و توانستند مجوز اضطراری را از سامان بهداشت جهانی اخذ کنند. انتظار عموم مردم، جامعه علمی کشور و مسئولان از سازندگان واکسن‌های ایرانی این است که این کار در اسرع وقت انجام شود و شاهد قرار گرفتن تولیدکنندگان ایرانی در فهرست مورد قبول سازمان بهداشت جهانی باشیم. قرار نگرفتن واکسن‌های داخلی کرونا در فهرست سازمان بهداشت جهانی به منزله اثربخش نبودن آنها نیست. ایمنی زایی و اثربخشی واکسن‌های داخلی به تایید سازمان غذا و دارو رسیده و در مطالعات کارآزمایی بالینی هم اثبات شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام