سرمقاله

تبعات پنهان انحصارطلبی ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل ویژه روز جهانی ارتباطات
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 18694  |  صفحه ۱سیاست روز  |  تاریخ: 23 آبان 1402
  واکنش کنعانی به ادعای ارسال پیام فرانسه به ایران
  سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن استمرار جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه با حمایت آمریکا گفت: رژیم صهیونیستی با موشک و دیگر سلاح‌ها در حال حمله به بیمارستان‌ها است. به گزارش ایسنا، ناصر کنعانی با بیان این که رژیم صهیونسیتی بیمارستان‌ها را در غزه تحت محاصره و بمباران قرار داده است، گفت: رژیم افسار گسیخته صهیونیستی این جنایت‌ها را با همکاری آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی از جمله انگلیس، آلمان، فرانسه و... انجام می‌دهد و این کشورها باید در برابر این جنایت‌ها پاسخگو باشند.
  وی که در این نشست تصاویری از حمله‌های انجام شده از سوی رژیم صهیونسیتی به بیمارستان‌ها در غزه در دست داشت، گفت: امیدواریم که کشورهاییکه مانع توقف جنگ و جنایت‌های رژیم صهیونسیتی در غزه شده‌اند هر چه زودتر اجازه بدهند که شورای امنیت سازمان ملل متحد به وظیفه خود جهت استقرار صلح عمل کند.
  سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این نشست در پاسخ به سوالی تاکید کرد: در ارتباط با موضوع کمک‌رسانی به مردم غزه رایزنی‌های متعددی با کشورهای اسلامی از جمله مصر داشته‌ایم.
  وی گفت: در این ارتباط سه دور گفت‌وگوی تلفنی بین وزیران امور خارجه ایران و مصر انجام شده است.
  کنعانی همچنین با اشاره به دیدار روسای جمهور ایران و مصر در ریاض گفت: یکی از محورهای اصلی رایزنی در این نشست موضوع کمک‌رسانی به مردم غزه و بازگشایی گذرگاه رفح بود.
  وی با تشریح فعالیت‌های دیپلماتیک ایران در ارتباط با پیگیری تحولات اراضی اشغالی وجنایت علیه مردم غزه و فلسطین گفت: در حوزه مردمی نیز اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.
  سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به نامه اخیر تعدادی از هنرمندان کشورمان به دبیرکل کل سازمان ملل متحد در ارتباط با تحولات غزه و تاکید آنها مبنی بر اینکه دبیرکل سازمان ملل به وظیفه خود برای پایان دادن جنگ عمل کند، گفت: از این اقدام هنرمندان کشورمان تشکر و قدردانی می‌کنیم.
  کنعانی گفت: ما در این مدت تلاش کردیم که هزینه‌های اخلاقی حمایت از رژیم صهیونیستی را برای دولت‌هایی که برخلاف خواست افکار عمومی کشورشان، از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند، افزایش دهیم.
  سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با حل موضوع فلسطین به تنها راه حلی که اعتقاد دارد تشکیل دولت واحد فلسطینی از بحر تا نهر است.
  وی ادامه داد: در این ارتباط راهکار سیاسی نیز از سوی جمهوری اسلامی ایران ارائه شده است و در سازمان ملل متحد نیز به ثبت رسیده است و آن برگزاری همه پرسی فراگیر از همه شهروندان حقیقی فلسطین در داخل و خارج اعم از مسلمانان، مسیحیان و یهودیان است.
  کنعانی با بیان این که حمایت سیاسی و معنوی ایران از جریان مقاومت فلسطین امر پنهانی نیست، گفت: ما مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی و اشغالگری را امر مشروعی می‌دانیم.
  وی افزود: جریان مقاومت در فلسطین به اندازه کافی از توان و قدرت نظامی برای مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی برخوردار است و این توانمندی را در بازه‌های زمانی مختلف به نمایش گذاشته است.
  سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال ایسنا در مورد دیدار اخیر روسای جمهور ایران و مصر در ریاض گفت: دیدار انجام شده نشست مهمی بود و درواقع یک رخداد مهم در روند مناسبات سیاسی میان میان دو کشور بود که مورد توجه جهانی نیز قرار گرفت.
  کنعانی با بیان اینکه ما ارزیابی مثبتی از دیدار انجام شده داریم، گفت: در این دیدار گفت‌وگوهای خوبی در مورد موضوع فلسطین، توسعه مناسبات دو کشور و برخی دیگر از مسائل منطقه انجام شد.
  سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: در این جلسه مقرر شد که وزیران امور خارجه دو کشور به دیدارها و برداشتن گام‌های متقابل در مسیر تقویت همکاری‌ها مبادرت کنند.
  وی افزود: ارتقاء مناسبات بین ایران و مصر به نفع دو کشور و جهان اسلام است.
  سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد اعزام سفیر از سوی ایران به یمن گفت: این موضوع را مد نظر داریم البته بخشی از مسائل این موضوع به روند و شرایط خاص یمن باز برمی‌گردد و با بهبود شرایط و ایجاد زمینه‌های بهتر در آنجا، امکان تعیین قطعی سفیر و اعزام سفیر مهیا خواهد شد.
  وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با مناسبات اقتصادی ایران و چین تصریح کرد: توصیه مناسبات اقتصادی ایران و چین در چارچوب نقشه راه ۲۵ ساله و توافقات صورت گرفته در چارچوب این نقشه راه در حال انجام است.
  کنعانی با بیان این‌که توسعه مناسبات اقتصادی بین ایران و چین مورد تاکید رهبران دو کشور است، اظهار کرد: روند مناسبات اقتصادی دو کشور در همین چارچوب به خوبی به پیش می‌رود و ما پیشرفت‌های خوبی در زمینه‌های تجاری و سرمایه‌ گذاری بین دو کشور شاهد بوده‌ایم.
  سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد زمان سفر رییس‌ جمهوری ایران به ترکیه و اخبار منتشر شده در این ارتباط گفت: اجازه بدهید در زمانی که این سفر قرار است انجام شود در ارتباط با آن اطلاع‌رسانی کنیم.
  کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که مقامات فرانسه اعلام کرده‌اند که پیام‌هایی را به ایران ارسال کرده‌اند تا تهران پای لبنان را به جنگ اخیر در منطقه نکشاند، گفت: کشورهای مختلفی ادعا می‌کنند و یا مطرح می‌کنند که پیام‌هایی را به ایران داده‌ایم و یا خواسته‌هایی را به ایران در این ارتباط منتقل کرده‌ایم من مشخصا در مورد پیام خاصی صحبت نمی‌کنم ولی آن دسته از کشورهایی که این پیام‌ها را به ایران می‌فرستند بهتر است که به جای ارسال پیام به ایران به حمایت‌های ضد انسانی خود از رژیم صهیونیستی پایان ببخشند و به رژیم صهیونیستی فشار آورند که به جنایات خود علیه مردم فلسطین پایان دهد.
  وی تاکید کرد: ما بارها اعلام کرده‌ایم که عملیات انجام شده در هفتم اکتبر یک عملیات کاملا فلسطینی بوده است.
  سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آمریکا اعلام کرده که در پاسخ به اقدامات گروه‌های نیابتی ایران اقداماتی را در سوریه انجام می‌دهد و برخی از مقرهای وابسته به ایران را مورد هدف قرار خواهد داد و همچنین ادعاهای آمریکا مبنی بر این‌که ایران به دنبال تنش در منطقه است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال تنش در منطقه نیست و از آغاز بحران مورد اشاره جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات منطقه‌ای و بین‌المللی خود بر این موضوع تاکید کرده است که باید این جنگ ظالمانه و جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه پایان پیدا کند و نباید جنگ در منطقه گسترش یابد.
  وی با بیان این‌که در موضع‌گیری‌های رسمی خود ما این موضوع را اعلام کرده‌ایم و تلاش‌های دیپلماتیک‌مان نیز بر این موضوع متمرکز بوده است، اظهار کرد: ما به دنبال گسترش جنگ در منطقه نیستیم و کسانی به دنبال گسترش جنگ در منطقه هستند که به جای فشار به رژیم صهیونیستی برای توقف جنایت‌هایش رسما اعلام می‌کنند که وقت آتش‌بس فرا نرسیده و در حال ارسال کمک‌های نظامی و حتی تسلیحات ممنوعه به این رژیم هستند. آنها با اقدامات خود به دنبال فراهم کردن فضای تنفسی برای اسرائیل هستند و با ارسال ناوهای خود به منطقه می‌خواهند برای این رژیم حاشیه امن ایجاد کنند.
  سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال گفت: حضور نظامی آمریکا در سوریه اشغالگرایانه است این حضور مبنای قانونی ندارد و نقض کننده قوانین بین‌المللی است. دولت سوریه بارها در مورد حضور اشغالگرایانه آمریکا در سوریه و به سرقت بردن ثروت‌های ملی سوریه به سازمان ملل اعتراض کرده است.