سرمقاله

سقوط ماریوپل و پیامدهای جهانی آن

سیف الرضا شهابی

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درمورد اتفاقات و درگیری‌های رخ داده در مرز ایران و افغانستان و علت این درگیری‌ها گفت: این اتفاق ناشی از عدم آشنایی مرزبانی جدید در هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان بود.
به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در ادامه افزود: در ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک ایران با افغانستان ما در برخی نقاط دیوارها و موانعی را برای جلوگیری از ورود قاچاقچیان و اشرار ایجاد کرده ایم که برخی از این موانع و دیوارها در چند صد متر داخل ایران هستند برای اینکه در محل مناسبی این موانع ایجاد شود.
وی ادامه داد: جانب طالبان که در آن منطقه مرزبانی می کند با این موضوع و نقطه صفر مرزی آشنا نبودند و تصور می کردند که بعد از این موانع مرز تمام می شود. آن ها براساس این سوءتفاهم به برخی از اتباع ایران آتش گشودند که متعاقبا نیروی مرزبانی ما نیز مجبور به پاسخ به جا و فوری شدند.
خطیب زاده با بیان اینکه بعد از مدتی این موضوع متوقف شد، خاطر نشان کرد: در تهران و کابل تلاش شد که این موضوع به نقطه ای برای فهم بیشتر بیانجامد. اکنون طالبان مستقر در مناطق مرزی آشنایی به این موضوع دارند و برای اینکه در آینده از بروز این اتفاقات جلوگیری کنیم در بین دو طرف خطوط ارتباطی مستقیمی ایجاد کرده ایم تا در موارد این چنینی فوری بین دو طرف صحبت شود و دیگر شاهد این گونه اتفاقات نباشیم.
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تصمیم برخی از کشورها برای به رسمیت شناختن طالبان به عنوان دولت افغانستان گفت: آینده افغانستان باید براساس خواست و اراده مردم این کشور چیده شود و قطعا هیچ دولتی که فراگیر نباشد و بازتاب دهنده ترکیب قومیتی و جمعیتی افغانستان نباشد نمی تواند آینده افغانستان را برای مسیری روشن و باثبات تدوین کند و این موضوعی است که در اجلاس تهران نیز بر آن تاکید شد و صدای آن شنیده شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به تهدیدات برخی از مقامات رژیم صهیونیستی در مورد احتمال حمله به ایران گفت: ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست، عرض خود می بری و زحمت ما می داری.
خطیب زاده در پاسخ به سوالی در مورد سفر مشاور امنیت ملی امارات به تهران و اهداف این سفر با توجه به صحبت‌های اخیر باقری کنی معاون سیاسی وزیر خارجه مبنی بر اینکه ما به دنبال این هستیم که صفحه جدیدی در روابط ایران و امارات بازگشایی کنیم، گفت: مشاور امنیت ملی امارات برای ملاقات با همتای ایرانی خود به تهران سفر کرده اند. سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران سیاست حسن همسایگی است و ما تلاش داریم به رغم برخی از پرونده های اختلافی روابطمان با کشوری مثل امارات را در سطوح مختلف بازتعریف کنیم و در این راستا برنامه ریزی کرده ایم. روابط دو کشور ایران و امارات در سطوح اقتصادی روابط خوبی است. همکاری های جدی بین دو کشور در این زمینه وجود دارد و یکی از ممتازترین روابط را در این ارتباط داریم. ایرانیان و شرکت های مختلف ایرانی در امارات فعال هستند و ما به رغم برخی از مشکلات سیاسی و دیپلماتیک توانسته‌ایم که این بلوغ را نشان دهیم که روابط مردمی و اقتصادی بین دو کشور کمترین آسیب را ببیند.
خطیب زاده ادامه داد: سفر چندی پیش آقای باقری به امارات و دیدارشان با مقامات این کشور برای ارتقای روابط دو کشور در حوزه های مختلف از جمله حوزه های سیاسی، دیپلماتیک و امنیتی بود. این سفر (سفر مشاور امنیت ملی امارات به ایران) در همین چارچوب صورت می گیرد. موضوعات قابل توجهی برای گفت‌وگو داریم و روشن است که دبیرخانه شورای امنیت ملی در ارتباط با این سفر و گفت وگوها اطلاع رسانی لازم را انجام خواهد داد.
این دیپلمات کشورمان همچنین درمورد سفر وزیر خارجه سوریه به تهران نیز گفت: این سفر در چارچوب مراودات بین دو کشور و دعوت آقای امیرعبداللهیان انجام شده است. آقای فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه شب گذشته وارد تهران شدند و امروز ملاقات های مفصلی با مقامات ایران از جمله آقای امیرعبداللهیان خواهند داشت. یکی از موضوعات مختلف در جریان این گفت وگوها بررسی آخرین وضعیت میدانی سوریه، همکاری بین سوریه و ایران و همچنین روند آستانه است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار اسپوتنیک که در مورد این سفر پرسیده بود، گفت: بین ایران و سوریه و روسیه همکاری های خوبی وجود دارد و در این سفر در مورد این همکاری های سه جانبه نیز بحث و گفت‌وگو خواهد شد.
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ارتباطی بین سفر وزیر خارجه سوریه به تهران و سفر مشاور امنیت ملی امارات به تهران وجود دارد، گفت: خیر.
خطیب زاده در همین ارتباط خاطر نشان کرد: سوریه جزئی از جامعه جهان عرب، منطقه و عرصه بین الملل است.
وی ادامه داد: ما خوشحال هستیم که کشورهای مختلف به این نتیجه رسیده‌اند که سیاست گذشته شان در مورد سوریه اشتباه بوده است و نمی توان آینده سوریه را با توطئه و طراحی های خاص عوض کرد.
سخنگوی وزیر خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر سفر ولیعهد عربستان به کشورهای حوزه خلیج فارس و اینکه یکی از محورهای گفت‌وگو در این سفر مسائل موشکی و هسته ای ایران خواهد بود، گفت: ما به همسایگان مان توصیه می‌کنیم که همانقدر که باید تلاش کنند سیاست‌های غلط گذشته شان را تصحیح کنند و در این زمینه تمرکز داشته باشند همان قدر نیز انرژی بگذارند که در اظهارات و بیانات شان عاقلانه و بالغانه رفتار کنند و اظهار نظر کنند.
وی ادامه داد: در منطقه خلیج فارس کشورهایی چون عمان، قطر، کویت، امارات، بحرین، عربستان سعودی، عراق و ایران حضور دارند و این هشت کشور هر چه زودتر بتوانند در یک سازوکار منطقه ای با هم گفت‌وگوهای منظمی داشته باشند مناسب تر و بهتر است و این موضوع برای آینده و توسعه منطقه بسیار مهم است.
خطیب زاده ادامه داد: مقامات سعودی به خوبی می‌دانند که روابط ایران و امارات در چه سطحی پیگیری می‌شود یا روابط ایران با کویت در چه کیفیتی است.
وی گفت: مناسب است کشورهایی مانند عربستان و بحرین هر چه زودتر به این ترتیبات منطقه‌ای برگردند و این برای خودشان نیز مناسب تر است.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین درخصوص اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی که از قدرت‌های جهانی خواسته ایران را تحت فشار قرار دهد، اظهار کرد: رژیم اشغالگر قدس از روز اول مخالف هرگونه گفت‌وگو در منطقه بوده است. این رژیم در حضیض مشروعیت خود به سر می برد و مدام در پی فرافکنی و ایجاد موضوعات مصنوعی در ارتباط با موضوعات بین المللی است.
خطیب زاده با اشاره به مخالفت رژیم صهیونیستی با برجام و برگزاری مذاکرات وین گفت: این رژیم از روز اول پنهان نکرده است که با برجام مخالف بوده و سعی در برهم زدن داشته و این سابقه روشنی است که نیاز به توضیح ندارد.
وی افزود: نقطه تلخ تاریخ این است که این اظهارات از سوی مقامات رژیمی مطرح می شود که دارنده کلاهک‌های هسته ای است. عضو هیچ گونه رژیم مانیتورینگ بین المللی نیست و پادمان را نپذیرفته است و تمام تلاشش را به صورت پنهان و آشکارا برای برهم زدن منطقه به کار می گیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اظهارات مطرح شده کاملا بی پایه و اساس است و آن کسی که این اظهارات را مطرح می کند نیز بی آبرو است لذا پرداختن بیشتر به این موضوع و اظهارات تلف کردن وقت است.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اظهار نظرهای مطرح شده مبنی بر اینکه در مذاکرات لغو تحریم ها درباره برنامه موشکی توافق موقت و گام به گام و یا FATF صحبت هایی شده است، گفت: ما در وین براساس پیش نویس هایی که دادیم برای رفع تحریم ها و هم چگونگی توقف اقدامات جبرانی ایران در مقابل رفع تحریم ها از سوی طرف های موافق مذاکره می کنیم و همان طور که پیش از این نیز گفته ام چیزی به نام توافق گام به گام و یا طرح های موقت اساسا مطرح نیست.
خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه ایران در مورد بازگشت به تعهداتش در برجام جدی نبوده و در همین چارچوب ما به هفتمین دور گفت‌وگوهای وین پایان بخشیدیم، گفت: طرفی که عضو برجام نیست و همه تعهداتش را نه تنها متوقف کرده بلکه همه تلاشش را طی سال های گذشته به کار گذاشته که هیچ کس پایبند به برجام نباشد و هر کس پایبند به برجام بوده است را مورد تنبیه قرار داده اساسا در جایگاهی نیست که بخواهد چنین اظهاراتی را مطرح کند.
وی تاکید کرد: آمریکایی ها به جای این گونه اظهارات که بیشتر در چارچوب مقصرنمایی و فرار از مسئولیت هایشان است بهتر است به راه ساده تر برگردند و آن این است که به تعهداتشان بازگردند و تعهداتشان را انجام دهند.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برخی از طرف های مذاکره کننده با ایران در جریان مذاکرات وین مدعی هستند که تیم مذاکره کننده ایران متوجه فوریت اضطرار در مذاکرات و ضروری بودن این مسئله نیست، گفت: آنچه که من می گویم روایت آمریکایی از وین نیست بلکه روایت ایران از این مذاکرات است. یک روایت دقیق و بدون غلوهای معمول که بعضا در رسانه های غربی دیده می شود.
وی تاکید کرد: ما به مذاکرات وین با یک اراده جدی وارد شدیم و تمام تلاشمان این است که به یک توافق خوب برسیم. توافق خوب را در راستای انجام تعهداتی می دانیم که همه اطراف در برجام دارند.
خطیب زاده ادامه داد: کم و کیف هیئت اعزامی ایران و ترکیب آن نشان می دهد که هدف اصلی این است که همان جمعی که در تهران با رفت و برگشت های متعدد باید درباره ابعاد تحریمی تصمیم بگیرند در همان جا تصمیم بگیرند و توان مدیریتی و کارشناسی با هم تجمیع شده بود.
وی افزود: شاید طرف مقابل اساسا انتظار نداشت با رویکردی که توافق خوب در کوتاه ترین زمان ممکن به دست آید تیم ایران متون آماده مکتوب به آنها بدهد. به محض اینکه این متون داده شد برخی از درزهای رسانه ای و اظهارات رسانه ای در این زمینه مطرح شد از جمله اینکه این متون قابل انجام نیستند و یا حداکثرگرایانه است.
خطیب زاده گفت: این در حالی است که تمامی آنچه که در این متون نوشته شده مبتنی بر برجام و پیش نویس شش دور مذاکرات قبلی است و اساسا نمی توانست حداکثری باشد ولی به نظر می رسد رویکرد آمریکا و طرف های مقابل برای انجام تعهداتشان حداقلی است و به همین خاطر آنها درخواست کردند که برای مشورت های بیشتر به پایتخت های خود بازگردند. تیم ایران همان جا اعلام کرد برای اینکه تصمیم گرفته شود هم این اجازه را دارد و هم ترکیب تیم اجازه می‌دهد تا زمانی که لازم باشد در وین بمانند و به توافق‌های لازم در متون برسند ولی به خاطر اصرار طرف مقابل برای نیاز به مشورت با پایتخت‌هایشان، ایران نیز این موضوع را پذیرفت.
خطیب زاده تاکید کرد: ما می‌دانیم که در وین چه می خواهیم و آنچه که می‌خواهیم کاملا در چارچوب برجام است. طرف مقابل هیچ ایرادی به متون ایران براساس برجام نگرفته و گفته که باید بررسی کند.
وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد که آنها نگاه حداقلی به وظایف خود دارند، ادامه داد: ما نه تعجیل داریم و نه اجازه می دهیم که کسی با وقت و انرژی ما در وین بازی کند. تیم ایران با عزم اینکه توافق خوب حاصل شود به این مذاکرات عازم می‌شود و امیدواریم طرف مقابل نیز با همین عزم بیاید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام