سرمقاله

تبعات پنهان انحصارطلبی ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل ویژه روز جهانی ارتباطات
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 18706  |  صفحه ۲ | سیاست روز  |  تاریخ: 23 آبان 1402
  اصلاح قانون انتخابات به نفع نمایندگان
  با نزدیک شدن به انتخابات، فضای مجلس و قانون گذاری نیز انتخاباتی شده است. به گفته نوری قزلجه نماینده مجلس، در جدیدترین نمونه، پارلمان  شاهد اصلاح قانون انتخابات به نفع نمایندگان با توجیه انجام وظایف نمایندگی و عدم جرم انگاری کمک‌های مالی آن‌ها به افراد بوده که تا پیش از این به نوعی تبلیغ مالی در جهت جمع آوری تلقی می‌شد.
  نوری قزلجه، نماینده مجلس، درباره اصلاح قانون انتخابات به «انتخاب» گفت: در مجلس یک اصلاح برای قانون انتخابات  در بند1 ماده 83 مجلس آمد، ماده 83 می‌گوید ارتکاب رفتارهای زیر در فضای واقعی و مجازی جرم محسوب و دارای مجازات است.
  وی افزود: بند 1 که اصلاح شد اینگونه بود: «هرگونه خرید و فروش مستقیم و غیرمستقیم رای یا فعالیت انتخاباتی از طریق توزیع اقلام و لوازمی که برای دریافت کننده جنبه انتفاعی داشته باشد اعطا نقدی و غیر نقدی، اعطا وام و پاداش از زمان ثبت نام در انتخابات جرم است»
  قزلجه ادامه داد: نمایندگان در جهت پیگیری کارهای منطقه ای و جواب به مراجعات مردمی از این جرم مستثنی شدند. اصلاحیه در واقع بدین شکل است؛ «ارجاع و پیگیری تقاضاهای مردم به دستگاه‌های اجرایی و مراجع قانونی و همچنین پیگیری امور حوزه انتخابیه از شمول این حکم مستثنی است. این حکم از زمان تصویب لازم الاجرا است.»
  این نماینده خاطرنشان کرد: من به شدت مخالفت کردم و گفتم ما 3 ماه است این قانون را تصویب کردیم و الان مغایر اصل 110 است چون فقط نمایندگان در یک شرایط تبعیض گونه از آن استفاده می‌کنند اما فقط 39 نفر مخالفت کردند.
  نوری قزلجه درباره تاثیر فضای انتخابات بر مصوبات مجلس گفت: طبیعتا انتخابات بر قانون گذاری تاثیر می‌گذارد و اظهارنظر‌‌ها و مصوبات خیلی انتخاباتی شده‌اند. بحث اصلی من رفتارهای خلاف قانون اساسی است. وظایف یک نماینده یک روز هم قابل تردید نیست و نیازی به قانون ندارد.