سرمقاله

حماسه اربعین غزه جایگزینی یقین با تردید پرتگاهی مهلک است / ابوالفضل فاتح

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهرهای اردکان، شوش و بندر دیلم
 • فینال بزرگ با دو سبک متفاوت/ با تلویزیون اینترنتی آرپا، هیجان را قاب کنید
 • طوفان یامال، باد دماغ امباپه را خواباند!/ تا فینال با تلویزیون اینترنتی آرپا
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 18868  |  صفحه ۲ | سیاست روز  |  تاریخ: 25 آبان 1402
  علی اکبر صالحی در گفت‌وگو با الجزیره:
  ایران به دنبال تقابل نیست
  وزیر امور خارجه پیشین ایران در گفت‌وگویی ضمن رد کردن ادعای دست داشتن ایران در حمله ۷ اکتبر جنبش مقاومت فلسطین به رژیم صهیونیستی، تاکید کرد که آمریکا توجیهی برای حضور در منطقه و حمایت از جنایت‌های رژیم اشغالگر قدس ندارد و ایران با ابزارهایی از جمله «فشار دیپلماتیک» و «هماهنگی با نیروهای مقاومت» برای خروج آن از منطقه تلاش خواهد کرد.
  صالحی در گفت‌وگو با شبکه قطری الجزیره در پاسخ به این سوال که آیا حماس در عملیات «طوفان الاقصی» در ۷ اکتبر نیز مورد حمایت ایران بوده است، گفت: نه. به این خاطر که آن‌ها خودشان تصمیم‌گیرنده هستند. اما این به معنای حمایت نکردن ما از آن‌ها نیست. ما همواره به وضوح گفته‌ایم که از گروه مقاومت حمایت می‌کنیم اما آن‌ها مستقل هستند و تصمیماتشان را خودشان اتخاذ می‌کنند.
  او در ادامه این گفت‌وگو درباره حمایت‌های ایران از حزب‌الله لبنان نیز گفت: این گروه مورد حمایت ایران است اما تحت کنترل آن نیست. حزب‌الله گروهی است که برای تصمیم‌گیری‌های خود به اندازه کافی بالغ  است.
  صالحی ادامه داد که ایران از گروه‌های مقاومت از نظر «اخلاقی» حمایت می‌کند و «فنون جنگ» را به آن‌ها آموزش می‌دهد اما فقط در همین حد پیش رفته است.
  به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه پیشین ایران در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به این که با توجه به درگیری‌های اخیر میان حزب‌الله لبنان و رژیم صهیونیستی در مرزهای شمالی اراضی اشغالی، توصیه ایران به حزب‌الله درباره احتمال گسترش تنش‌ها چیست، بیان کرد که ایران می‌خواهد جنایات جنگی و ستم رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه متوقف شود و مردم غزه از فرصت زندگی مانند دیگر ملل جهان برخوردار باشند.
  صالحی در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره مبنی بر این که آیا ایران از حزب‌الله می‌خواهد تنش‌زدایی کند و درگیری‌ها را گسترش ندهد، گفت: ایران، به خودی خود، در این درگیری نقشی ندارد. اگرچه ما از دیدگاه‌ها و تصمیمات فلسطینی حمایت می‌کنیم. اما در اینجا نقشی نداریم که به آن‌ها بگوییم چه کار کنند و چه کار نکنند.
  او همچنین ادعای نقش داشتن ایران در فعالیت‌های انصارالله یمن را نیز رد کرد.
  صالحی در پاسخ به این که چه نظری درباره ادعای اخیر آمریکا مبنی بر مورد هدف قرار گرفتن نظامیان و پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه از سوی شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و ادعای آن درباره حملات تلافی‌‎جویانه به پایگاه‌های نیروهای مقاومت و سپاه پاسداران در سوریه دارد، گفت: آمریکا هیچ توجیهی برای حضور خود در منطقه و حمایت از تمامی اقدامات مجرمانه رژیم اسرائیل در قبال مردم محروم غزه ندارد. بنابراین آن‌ها به دنبال توجیه‌ها و دلایلی هستند که برای ما ارزشی ندارد. مدام می‌گویند ما به (پایگاه‌های) ایرانی در سوریه حمله کردیم. مگر ما در سوریه چه داریم؟ در سوریه مستشاران نظامی داریم. پس وقتی می‌گویند به محل‌هایی که در سوریه متعلق به ایران است حمله کرده‌اند، صحت ندارد.
  او افزود: حضور ما در سوریه بر مبنای دعوت دولت سوریه است و نقش آن عمدتا، مستشاری است. بنابراین، من نمی‌دانم آمریکا کجا را در سوریه بمباران می‌کند. به خودشان بستگی دارد که می‌خواهند کجا را بمباران کنند. این به معنای بمباران کردن یک پایگاه ایرانی نیست.
  یر امور خارجه پیشین ایران در پاسخ به این که چه دیدگاهی درباره گزارش پایگاه خبری المانیتور دارد که در آن ادعا شده است ایران قصد دارد از جنگ غزه برای بیرون راندن آمریکا از منطقه به واسطه نیروهای شبه‌نظامی طرفدار و وابسته به ایران استفاده کند، بیان کرد: ما بارها گفته‌ایم و در این باره تعارفی هم نداریم که می‌خواهیم آمریکا از منطقه خارج شود. آمریکا چه کاری در این منطقه دارد وقتی هزاران مایل با آن فاصله دارد؟ تصور کنید که ایران در مرزهای آمریکا باشد. واکنش آن‌ها چه خواهد بود؟ در مورد ما هم وضع به همین قرار است.
  او درباره اینکه ایران حاضر است برای خروج آمریکا از منطقه چه کاری انجام دهد، گفت: ایران تمام تلاشش را می‌کند اما به نوعی، منطق و درایت خود را نیز به کار می‌بندد. ما خودمان را در وضعیتی قرار نمی‌دهیم که به تقابل بینجامد. اما به این معنا نیست که فشار دیپماتیک اعمال نمی‌کنیم. بنابراین، راه‌های زیادی برای اعمال فشار بر آمریکا برای خروج از منطقه وجود دارد. یکی از آن‌ها فشار دیپلماتیک و دیگری هماهنگی با گروه‌های مقاومت منطقه است تا مطمئن شوند آمریکا مجبور می‌شود این منطقه را ترک کند.
  صالحی در ادامه با اشاره به اظهارت وزیر امور خارجه و رئيس جمهوری ایران تاکید کرد که ایران تاکید کرده است خواهان گسترش این درگیری در منطقه نیست.
  او با این وجود، به موضع رژیم صهیونیستی درباره این جنگ پرداخته و گفت: من فکر می‌کنم اسرائیلی‌‌ها می‌خواهند این تقابل را از داخل اسرائیل به بیرون از آن بکشانند. به دنبال این هستند. به این خاطر که اسرائیل، در حال حاضر، به دلیل این که بسیاری از ساکنان آن شغل خود را از دست داده‌اند و همه درگیر جنگ غزه هستند، کارآیی ندارد. ما امیدواریم این درگیری گسترش پیدا نکند اما آن‌ها در تلاشند این بحران را به خارج از اسراییل بکشانند. به همین دلیل است که آن‌ها در حال ایجاد بحران در جنوب لبنان هستند و تلاش می‌کنند بی از این حزب‌الله را درگیر این بحران کنند. اما مطمئنا، حزب‌الله و بقیه می‌دانند چه کار کنند.
  صالحی گفت که رژیم صهیونیستی پی برده است اقدامات طرف مقابل این درگیری کاملا حساب‌شده است.