سرمقاله

گسترش فرهنگ مقاومت در اراضی اشغالی / سعید پورعلی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل ویژه روز جهانی ارتباطات
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 19057  |  صفحه آخر  |  تاریخ: 28 آبان 1402
  شوک به دنیای هوش مصنوعی؛ مدیر عامل OpenAI اخراج شد!
  شرکت OpenAI به طور رسمی اعلام کرد که سم آلتمن، مدیرعامل این برند، از سمت خود برکنار شده است.
  در یک اقدامی غیرمنتظره، شرکت OpenAI روز جمعه اعلام کرد که مدیرعامل این برند یعنی سم آلتمن اخراج شده و دیگر سمت مدیریت را عهده‌دار نخواهد بود. به گفته این شرکت، تصمیم برکناری آقای آلتمن پس بررسی‌های عمیق و با مشورت هیئت مدیره گرفته شده است. این بررسی‌ها نشان داده‌اند که آقای آلتمن در تعاملات خود با اعضای هیئت مدیره به طور کامل صادق نبوده است.
  در یک پستی که شرکت OpenAI به اشتراک گذاشته، عدم شفافیت مدیرعامل سابق این شرکت در کارهای خود باعث شده که هیئت مدیره نتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد. همانطور که می‌دانیم، OpenAI چت‌بات هوش مصنوعی محبوب ChatGPT را توسعه داده است.
  سم آلتمن در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) اعلام کرده که زمان بسیار خوبی در شرکت OpenAI داشته و همچنین به برخی از برنامه‌های آینده خود نیز اشاره کرده است. پس از اخراج آقای آلتمن، گرگ بروکمن که هم‌بنیان‌گذار OpenAI محسوب می‌شود نیز از سمت مدیریت هیئت مدیره برکنار شد. تنها ساعاتی بعد، این مقام ارشد اذعان داشت که به زودی شرکت را ترک می‌کند. در حال حاضر، میرا موراتی که مدیر ارشد فناوری OpenAI است به طور موقت سمت مدیر عاملی را به عهده گرفته است.
  با توجه به حضور فعال آقای آلتمن در رویداد‌های مختلف و همچنین تلاش‌های او برای مذاکره با نهاد‌های نظارتی، اخراج غافلگیرکننده او باعث شوک به دنیای هوش مصنوعی و کاربران شده است. از زمان رشد چشمگیر ChatGPT، آقای آلتمن به چهره برند OpenAI بدل شده و در طی یک سال گذشته نیز موفقیت‌های محصولات هوش مصنوعی مانند Dall-E پیش‌بینی کرده بود.
  شرکت OpenAI در بیانیه رسمی خود هیچ اشاره‌ای به دلیل اخراج سم آلتمن نکرده است. با این وجود، وبسایت‌های خبری بلومبرگ و The Information اعلام کرده‌اند که برکناری این مقام ارشد به دنبال برخی اختلافات داخلی پیرامون امنیت هوش مصنوعی و سرعت توسعه آن انجام شده است. در این رابطه، وبسایت The Verge اعلام کرده که دانشمند ارشد شرکت OpenAI، آقای ایلیا ساتسیکیور، نقش کلیدی در اخراج سم آلتمن داشته است.
  در نهایت باید اشاره کرد که سم آلتمن همچنان یکی از چهره‌های برجسته حوزه هوش مصنوعی به شمار می‌رود. با توجه به این موضوع، تاسیس یک شرکت جدید توسط او چندان دور از ذهن نیست.