سرمقاله

ناکارآمدی ابتکار‌های آمریکا در جنگ غزه / جلال خوش‌چهره

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهر امیرکلا
 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در آستارا
 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهرهای اردکان، شوش و بندر دیلم
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 19171  |  صفحه ۵ | جهان ورزش  |  تاریخ: 30 آبان 1402
  پشت پرده یک ماجرای پر سر و صدا؛ بیچاره والیبال!
  جنگی که برنده ندارد
  وزارت ورزش برگزاری مجمع برای تعیین سرپرست را وتو کرد.
  به گزارش ورزش سه، وزارتخانه ورزش با مدیریت کیومرث هاشمی در موضوع انتخاب سرپرست فدراسیون والیبال مقابل خواست عمومی جامعه این رشته ورزشی تسلیم نشد و در نهایت اجازه نداد که خود والیبالی‌ها سرنوشت این رشته را تعیین کنند.
  اگر آنقدرها والیبالی نیستید که از داستان‌ها و اخبار این رشته ورزشی کاملا مطلع باشید، باید شما را کمی به عقب‌تر ببریم؛ زمانی که مسئله انتخابات در فدراسیون والیبال تبدیل به یک موضوع جدی و یک کشمکش پنهان بین گروه مستقر به ریاست محمدرضا داورزنی رییس باتجربه و‌ موفق فدراسیون والیبال و معاونت قهرمانی وزارت ورزش محمد پولادگر شد. بارها نشانه‌هایی از تنش بین طرفین به صورت نه چندان عیان دیده شده که با ذات محافظه‌کار کیومرث هاشمی و محمدرضا داورزنی این مسئله فعلا سر باز نکرده است.
  وزارت ورزش طی بیانیه‌ای اعلام کرد که مجمع فدراسیون والیبال که قرار بود فردا برگزار شود، برگزار نخواهد شد. در این مجمع قرار بود اعضا محمدرضا داورزنی را تا حداکثر یک سال به عنوان سرپرست انتخاب کنند که این به یک چالش بزرگ برای وزارت ورزش تبدیل شده است. تا به امروز در هیچ فدراسیونی جز فوتبال سابقه نداشته که سرپرست خود را از طریق مجمع انتخاب کند و همواره این حکم توسط وزارت ورزش امضا شده است. اما از زمانی که این وزارتخانه مطلع شد که قرار است چنین اتفاقی از طرف مجمع رخ دهد، با اینکه مجمع حرف آخر را در این باره بزند مخالفت کرد.
  درواقع وزارت ورزش در ظاهر علاقه‌مند به استقلال فدراسیون‌هاست، اما در عمل حاضر نیست تولیت خود را کنار بگذارد. اگر والیبال به عنوان دومین رشته در مجمع سرپرست خود را تعیین کند، ممکن است سایر فدراسیون‌ها نیز به مرور و با اشاره به قوانین فدراسیون‌های جهانی این کار را انجام دهند. در حالی که این تفکر قدیمی در وزارتخانه ورزش وجود دارد که با توجه به اینکه مخارج اغلب فدراسیون‌ها را آنها می‌دهند، وضعیت مدیریتی آنها هم باید از زیر سبیل معاونت ورزش قهرمانی و به تبع آن وزیر عبور کند و هر حرکتی غیر از این به معنای کاهش قدرت وزارتخانه ورزش به عنوان نهاد اصلی تصمیم گیرنده در ورزش ایران است.
  اما موضوع مهم درباره فدراسیون والیبال مثل فوتبال این است که فدراسیون جهانی این رشته آن را تحت کنترل خود دارد. قبلاً این مسئله به وزارت ورزش تذکر داده شده و اگر مسئله‌ای بر خلاف میل و قوانین بین‌المللی رخ بدهد، والیبال ایران چوب تعلیق را بالای سر خود می‌بیند، آن هم در حالی که فدراسیون در حساس‌ترین روزها در حال تصمیم‌گیری برای سرمربی بعدی و شرکت در رقابتی است که شاید به واسطه آن بتوانیم به المپیک صعود کنیم.
  مشکل وزارت ورزش و جوانان اصلا شخص محمدرضا داورزنی نیست، بلکه آنها معتقد هستند که شخص وزیر باید درباره سرپرست تصمیم بگیرد. در این بین اما همچنان به یک موضوع توجه نمی‌شود و آن این است که در آیین‌نامه‌ای که به تایبد فدراسیون جهانی والیبال رسیده صراحتا اعلام شده که فقط مجمع می‌تواند در این موضوع دخالت کند. از طرفی FIVB تاکید کرده که در صورت ورود دولت به قضیه سریعا حکم تعلیق فدراسیون را صادر خواهد کرد.