سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

کیمیا نجفی
میثم مهرپور، کارشناس اقتصادی با بررسی وضعیت اقتصاد ایران در سال 1401 گفت: بازار سرمایه طی یک سال اخیر افت خود را داشته‌ و نسبتاً در کف قیمتی قرار دارد و با توجه به اینکه احتمال دارد سال ۱۴۰۱ با شرایط رونق تورمی مواجه باشیم بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری بازار سرمایه خواهد بود.
در شرایط اقتصادی بی‌ثبات، افراد برای حفظ دارایی خود در برابر کاهش ارزش پول، به دنبال تبدیل پس‌اندازهاش خود به کالاهای سرمایه‌ای هستند و در نتیجه این افراد در حوزه‌های مختلفی از جمله طلا، سکه، مسکن و ارز سرمایه‌گذاری می‌کنند.
بازارهای مالی و موازی در سال ۱۴۰۰، کمتر از تورم بازدهی داشتند. بر اساس گزارشی از فرارو تورم سالانه در آخرین آمار‌های رسمی، ۴۱ درصد گزارش شده است. در همین مدت شاخص بورس تهران و هر گرم طلا ۱۸ عیار بازدهی سالانه چهار درصدی داشتند. قیمت دلار کمتر از یک درصد افزایش پیدا کرد. بر اساس این گزارش قیمت دلار در حد فاصل بهمن ۹۹ تا امسال کمتر از یک درصد افزایش پیدا کرده است. آن‌هایی که آخرین روز بهمن پارسال به قصد سرمایه‌گذاری دلار خریدند، بابت هر اسکناس دقیقا ۲۶ هزار تومان پرداخت کردند و این رقم ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ به ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. یعنی بازدهی ۰.۷ درصدی دلار در یک سال. این اتفاق درحالی رخ داد که معامله‌گران ارزی در مدت مشابه بهمن ۹۸ تا بهمن ۹۹ سود ۸۰ درصدی به‌جیب زده بودند و حالا بازدهی ۰.۷ درصدی نشان می‌دهد ظرف یک سال گذشته دلار اصلا انتخاب خوبی برای سرمایه‌گذاری نبوده است. خریداران سکه امامی نیز متحمل ضرر شدند.
کدام بخش مناسب سرمایه‌گذاری در سال آتی است
بررسی میزان بازدهی بازارهای مالی در سال جاری این پرسش را مطرح می‌کند که بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۱ کدام است؟ برخی از کارشناسان بر این باورند که بهترین بخش برای سرمایه‌گذاری در سال آتی بازار مسکن و بانک است چراکه ریسک پایینی دارد و می‌تواند محلی امن برای پس‌اندازهای خرد و کلان مردم باشد. عده‌ای دیگر معتقدند که بازار رمزارزها برای افراد ماهر و کاربلد می‌تواند انتخاب خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد.
میثم مهرپور کارشناس مسائل اقتصادی با بررسی روند اقتصاد در سال ۱۴۰۱ در پاسخ به این پرسش که کدام یک از بخش‌ها در سال آتی مناسب سرمایه‌گذاری خواهد بود به «ابتکار» گفت: فارغ از اینکه برخی عوامل بیرونی چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد داشت می‌توان گفت که به نظر می‌رسد سال آینده سالی نسبتا آرام برای اقتصاد ایران باشد. من گمان می‌کنم که بازار طلا و بازار ارز هم‌راستا با یکدیگر بوده و سال نسبتا آرامی را برایشان پیش بینی می‌کند.
وی ادامه داد: من گمان می‌کنم چه برجام احیا شود و چه نشود ما سال پر نوسانی برای بازار ارز و طلا و مسکن نخواهیم داشت. در شرایط خوشبینانه ارز در محدوده ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان خواهد بود و در بدبینانه‌ترین حالت در حدود ۳۰ هزار تومان در سال آتی قرار خواهد گرفت و ما شاهد جهش غیرمنتظره‌ای در حوزه ارز و طلا نخواهیم بود. قیمت مسکن نیز در سال آتی افزایشی نخواهد بود.
این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: البته این صحبت به معنای این نیست که ما سال آینده افزایش قیمتی در حوزه‌های گفته شده را نخواهیم داشت. اقتصادی که با تورم درگیر است چه بخواهیم و چه نخواهیم افزایش قیمت در هر بخشی آن اتفاق خواهد افتاد.
مهرپور ادامه داد: به نظر می‌رسد بهترین بخش برای سرمایه‌گذاری در سال آتی بازار سرمایه باشد. بازار سرمایه طی یک سال اخیر افت خود را داشته‌ و نسبتاً در کف قیمتی قرار دارد و با توجه به اینکه احتمال دارد سال ۱۴۰۱ با شرایط رونق تورمی مواجه باشیم بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری بازار سرمایه خواهد بود.
بازار ارز تحت کنترل بانک مرکزی
آلبرت بغزیان، کارشناس مسائل اقتصادی نیز به بررسی وضعیت بازارهای اقتصادی کشور پرداخت و در پاسخ به این پرسش که کدام یک از بخش‌های اقتصادی مناسب سرمایه‌گذاری برای سال آتی هستند به «ابتکار» گفت: بازار ارز تحت تاثیر نتیجه برجام و اراده بانک مرکزی قرار دارد. البته اراده بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز مسئله مهم‌تری برای بازار بوده و می‌توان گفت که اراده بانک مرکزی به راحتی می‌تواند وضعیت بازار ارز را مشخص کند. من گمان می‌کنم خواسته بانک مرکزی افزایشی بودن نرخ دلار است. بازار طلا نیز تحت تاثیر نرخ ارز و اونس جهانی قرار دارد این در حالی است که اکنون برخی تنش‌ها وجود دارد که می‌تواند سبب نوسان در قیمت طلا شود بنابراین بازار طلا نیز یک بازار ریسکی بوده و مردم نمی‌توانند با اطمینان در این بخش سرمایه‌گذاری کنند.
وی با اشاره به وضعیت بازار خودرو نیز گفت: چگونگی وضعیت بازار خودرو نیز بستگی به مسئله واردات دارد. با توجه به اینکه خودروسازان ما تمایلی به کاهش قیمت تمام‌شده و افزایش تولید ندارند قیمت خودرو در سال آتی پایین نخواهد آمد. اما خودروی کالای هزینه بر بوده و از سوی دیگر سیاست‌ها در خصوص ساماندهی بازار نیز مشخص نیست بنابراین من معتقدم این بازار جذابیتی برای سرمایه‌گذاری در سال آینده ندارد و آنچنان سود‌آور نخواهد بود.
نمی‌توان با سرمایه‌های کم وارد بازار مسکن شد
بغزیان همچنین به وضعیت بازار مسکن اشاره کرد و در این باره ادامه داد: قیمت تمام شده در بازار مسکن بالا است اما این بخش سودآور است و کسانی که توانایی‌اش را دارند باید به سراغ ساخت مسکن بروند. البته با ارقامی چون ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان نمی‌توان به این بخش وارد شد. من گمان می‌کنم که مسکن بخش سودآوری نسبت به بازارهای دیگر است.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های با اشاره به وضعیت بازار سرمایه نیز افزود: سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه همیشه توصیه شده است و می‌تواند برای اقتصاد کشور پیامدهای مثبتی را به دنبال داشته باشد اما نمی‌توان انتظار داشت که همچون سال 99 ما شاهد سودهای شارپی در این بازار باشیم. در آن زمان یک اتفاق نادر رخ داد و دست‌هایی توی کار بود که بازار را آنچنان پررونق کرد و وقتی همان دست‌ها کنار کشیده شدند وضعیت بازار با افت همراه شد.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بازار سرمایه در سال ۱۴۰۱ اگر رشد آنچنانی نداشته باشند حداقل منفی نخواهد بود چرا که به اندازه کافی افت را تجربه کرده است. بنابراین افراد حرفه‌ای می‌توانند با نوسان‌گیری و هوشیاری معاملاتی را انجام بدهند و سودی نصیب‌شان بشود.
بغزیان در پایان گفت: برخلاف بازار مسکن با مبالغ پایین می‌توان به بازار سرمایه وارد شد و این بازار به راحتی می‌تواند سرمایه‌های کوچک را به خود جذب کند. به همین دلیل من پیشنهاد می‌کنم اگر کسی قصد سرمایه‌گذاری دارد به این بخش توجه کند. فعلا بهترین بخش برای اینکه سرمایه‌های مردم را بدون ریسک جذب کند و همچنین به نفع کشور باشد صندوق‌هایی با درآمدهای ثابت است. این صندوق‌ها بیشتر از سود بانکی به مردم سود می‌رساند و برای کشور سازنده خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام