سرمقاله

با سواد بودن یا با سواد نبودن مسئله این است

آرین احمدی

یک معلم ادبیات با بیان این‌که هنوز حذف درس‌های عمومی و نحوه لحاظ کردن نمره این درس‌ها در ابهام قرار دارد، نسبت به حذف و یا کاهش ساعت درس ادبیات در مدارس هشدار داد.
مهسا کاظمی، معلم ادبیات و مولف کتاب‌های تستی در گفت‌وگو با ایسنا درباره تصمیم حذف درس‌های عمومی از کنکور ۱۴۰۲، با بیان این‌که این خبر هنوز به صورت کامل تایید نشده است، اظهار کرد: حذف درس‌های عمومی به اسم این‌که چه فایده‌ای برای بچه‌های ریاضی و تجربی دارد، درست نیست. البته این‌درس‌ها به ظاهر از کنکور حذف می‌شود اما طبق چیزی که تا الان گفته شده، عملاً هیچ فرقی ندارد زیرا نمره امتحان نهایی فارسی پایه دوازدهم برای بچه‌هایی که سال بعد یعنی در سال ۱۴۰۲ می‌خواهند کنکور بدهند، در کنکور ملاک است اما از سال‌های بعد پایه‌های دیگر یعنی دهم و یازدهم هم اضافه می‌شود. یعنی این درس‌ها عملاً حذف نمی‌شود و شاید کار را سخت‌تر هم بکند.
او افزود: هنوز کسی نمی‌داند آیا می‌خواهند این سه‌ پایه را در یک روز امتحان بگیرند یا نه؟ خب منطقی نیست که از سه کتاب در یک روز امتحان تشریحی بگیرند و نمره‌اش را لحاظ کنند. آیا هر سال این کار را انجام می‌دهند؟ آیا از این درس‌ها در سه ‌پایه، امتحان نهایی برگزار می‌کنند؟ هنوز چیزی مشخص نیست و این موضوع کاملاً مبهم است.
این معلم ادبیات در ادامه گفت: اگر ادبیات از کنکور برداشته شود، شاید بچه‌ها کمتر سراغ این درس بروند، شاید خیلی از مدارسی که رشته علوم انسانی ندارند، به هوای همین موضوع ساعت‌های ادبیات را حذف یا کم کنند و ساعت درس‌های اختصاصی‌ را بیشتر کنند با این توجیه که اختصاصی‌ها در کنکور می‌آید. همه این‌ها باعث می‌شود در نهایت ادبیات نه عنوان یک درس صرف بلکه به عنوان پایه و اساس درس‌های دیگر هم کمرنگ‌تر شود یا از بین برود. زیرا ممکن است بچه‌ها با خود بگویند این درس در کنکور نمی‌آید، پس مهم نیست و نمی‌خوانم! چیزی که در این سال‌ها، خیلی شاهد آن بودیم. بچه‌ها بیشترین ضربه‌ را هم از ندانستن ادبیات و ندانستن این‌که چطور باید بنویسند و یا مطلبی را ادا کنند می‌بینند.
کاظمی تاکید کرد: این تصمیم هنوز مبهم است و نمی‌دانیم قرار است چه اتفاقی بیفتد. اما حداقل برخی از مدارس ممکن است ساعت‌های ادبیات را حذف و یا کم کنند که خب ممکن است همان ارتباط نصف و نیمه‌ای که بچه‌ها با ادبیات داشتند، از بین برود. کلاس درس ادبیات برای برخی هم انبساط خاطری بود که حذف کنکور همه اینها را تحت الشعاع قرار می‌دهد. هنوز کسی نمی‌داند، می‌خواهند چطور نمره را لحاظ کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام