سرمقاله

همپوشانی منافع؛ تضمین تداوم برجام

شهاب زمانی

جدیدترین محصول پژو، بدنه‌ی فست بک با کمی افزایش ارتفاع از سطح دارد. مدل جدید ۴۰۸، شبیه به یک کراس‌اور به نظر می‌رسد و صندوق فست‌بک ارائه می‌کند. اولین نسل پژو ۴۰۸ سال ۲۰۱۰ رونمایی شد. این خودرو در واقع، ۳۰۸ صندوق‌دار بود و چراغ‌هایی بسیار شبیه به ۲۰۷ داشت. پژو ۴۰۸ هرگز محصولی موفق و پرفروش محسوب ‌نشد. نسل دوم این مدل هم، مخصوص مونتاژ در کارخانه‌های چین و مالزی بود. تولید پژو ۴۰۸، هم‌اکنون فقط در چین انجام می‌شود و از سال ۲۰۱۴، نسل جدید نداشته است.
سومین نسل از ۴۰۸، بسیار متفاوت از مدل‌های قبلی خواهد بود. این خودرو برای بازار چین، حالت سدان خواهد داشت اما مخصوص کشورهای اروپایی، نمای کراس‌اور با درپوش صندوق کشیده تا سقف (فست‌بک) ارائه خواهد کرد.
مشابه نسل‌های قبل، ۴۰۸ روی پلت‌فرم ۳۰۸ تولید می‌شود. این خودرو جدید، ۴,۶۸۷ میلی‌متر طول، ۱,۸۵۹ میلی‌متر عرض، ۱,۴۷۸ میلی‌متر ارتفاع با فاصله محورهای ۲,۷۸۷ میلی‌متر دارد. ابعاد ۴۰۸ چندان متفاوت از ۳۰۸ واگن نیست؛ اما می‌تواند با رینگ‌های ۲۰ اینچ سفارش داده شود تا اسپرت‌تر و بزرگ‌تر به نظر رسد.
پژو ۴۰۸، یک خودروی جوان‌پسند مناسب سفرهای جاده‌ای است. صندوق عقب این مدل، ۵۳۶ لیتر فضا دارد. جمع‌کردن صندلی‌های ردیف دوم، فضای بار را به ۱۶۱۱ لیتر افزایش می‌دهد. ظاهرا، سرنشینان ۴۰۸ جدید نسبت به نسل‌های قبل، راحتی بیشتری دارند.
طراحی لوکس با انواع فناوری‌های دیجیتال که طی سال‌های اخیر در خودروهای مدرن پژو ارائه شده است، برای ۴۰۸ نیز وجود دارد. دو نمایشگر ۱۰ اینچ برای سیستم سرگرمی و پنل پشت فرمان، پخش صدای با کیفیت، مجهز به ساب‌وفر و ۱۰ بلندگو، امکانات جذاب این خودرو هستند.
دو نوع پیشرانه‌ی پلاگین هیبرید برای پژو ۴۰۸ وجود دارد که همراه با موتور ۱/۶ لیتر توربوشارژ است. مدل اصلی ۱۸۰ اسب بخار قدرت و ۳۶۰ نیوتن‌متر گشتاور خواهد داشت. نسخه‌ی سفارشی، قدرت ۲۲۵ اسب بخار و گشتاور ۳۶۰ نیوتن‌متر تولید می‌کند. پژو، موتور تمام بنزینی ۱/۲ لیتر توربو با قدرت ۱۳۰ اسب بخار و ۲۳۰ نیوتن‌متر هم برای مدل پایه از ۴۰۸ ارائه خواهد کرد. این خودروها، فقط با گیربکس اتوماتیک ۸ سرعته و ساختار انتقال نیروی دیفرانسیل جلو تولید می‌شود.
پژو ۴۰۸، دو خط تولید در فرانسه و چین خواهد داشت. مدل تمام برقی این خودرو نیز امسال رونمایی خواهد شد. تولید انبوه ۴۰۸ برای ابتدای سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده است.
پژو ۴۰۸ (خودروی کامپکت موتور جلو-محور جلو است که توسط شرکت فرانسوی پژو تولید می‌شود. این خودرو برای بار نخست در تاریخ ۲۵ ژانویه ۲۰۱۰ در نمایشگاه خودروی پکن معرفی شد و سپس ۸ آوریل ۲۰۱۰ به بازار چین عرضه شد. همچنین این خودرو در بازارهای آرژانتین و ال پالومار به ترتیب در نوامبر ۲۰۱۰ و آوریل ۲۰۱۱ عرضه شد. این خودرو در دو نسل تولید و به بازار عرضه شده؛ نسل اول که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ تولید شده و نسل دوم که تولید آن از سال ۲۰۱۴ آغاز شده و کماکان ادامه دارد.
این خودرو برخلاف نامش به هیچ عنوان جانشین پژو ۴۰۷ شناخته نمی‌شود. مهمترین علت این موضوع این است که فاصله بین دو محور آن به پژو ۳۰۸ نزدیکتر است. این خودرو برای بازار اروپای غربی نیست و در آنجا مونتاژ نمی‌شود. بسته به مکان خودرو طراحی داخلی و خارجی آن متفاوت است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام