سرمقاله

هنر ایجاد ارتباط با مخالفان

جلال خوش‌چهره

ملاقات رودررو با مردم توسط یک مقام مسئول حتماً که می‌تواند برای روحیه بخشی به مردم هم در زمان پیش‌آمد حادثه و هم در وضعیتی که امروز مردم گرفتار آن هستند، روحیه بخش باشد اما گاهی این بازدیدها و ملاقات‌ها می‌تواند به ضد کارکرد اصلی خود بدل شود.
به بیان دیگر انتشار تصاویر خاکی مسئولان در میان مردم در رسانه‌هایی خاص به تنهایی نمی‌تواند به عنوان یک دستاورد به حساب آید در حالی که تغییر محسوسی در وضعیت کلی و کلان اقتصادی و معیشتی پیش نیامده باشد. هرچند که برخی از همین رسانه‌ها با تفسیرهای متفاوت و عجیب حتی تورم بالا را وارونه ارزیابی کردند و یا برخی وزرا در حالی که آمار بانک مرکزی و مرکز آمار با هم متفاوت است رسانه‌ها را متهم به اشتباه از استفاده آمار کردند؛ اما واقعیت آن است که وضعیت اقتصادی مردم همچنان امیدوار کننده نیست.
لازم به یادآوری است که این نقدها مربوط به یک سال گذشته نیست کماین که در دولت دوازدهم هم چه بسا گزنده تر، نسبت به عملکرد دولت روحانی نقدهای فراوانی شد.
تردیدی نیست که در یک سال نمی‌شود انتظار معجزه داشت، اما مشکل اصلی در نپذیرفتن وجود مشکل است. اینکه گفته شود دولت به همه وعده‌های خود عمل کرده است در حالی که مردم با چشم می‌بینند که چنین چیزی رخ نداده است همان تعارضی است که بازدید میدانی دولتمردان از وضعیت مردم را بی اثر می‌کند. در واقع مردم انتظار دارند حضور میدانی مسئولان، چشم آن‌ها را نسبت به واقعیت بازتر کند اما وقتی اظهارنظرهایی خلاف آن را ببینند نسبت به حضور میدانی مسئولان هم چندان خوشبین نخواهند بود. به واقع برای حل مشکلات ابتدا باید بپذیریم که مشکل وجود دارد و در مرحله بعد آنجا که خطا و قصوری وجود دارد آن را برطرف کنیم.
باید این واقعیت را پذیرفت که دستور به تنهایی مشکلی را برطرف نمی‌کند چنانکه در دولت قبلی هم نکرد. باید پذیرفت که ساختارهای اداری کشور دچار مشکلات اساسی است که جراحی اصلی باید در آنجا صورت گیرد و این، کار یک ماه و یک سال نیست. باید پذیرفت که طی این سال‌ها ذینفعان قدرتمندی در اقتصاد شکل گرفته‌اند که کوتاه کردن دست آن‌ها از سفره مردم نیازمند قربانی شدن بسیاری از مصحلت‌هاست.
باید پذیرفت که بدون توجه به کاسبان تحریم، تحریم‌ها واقعاً در اقتصاد اثرگذار است و تلاش برای برطرف کردن آن بخشی از خدمت گذاری به مردم است. پذیرش این واقعیت ها و البته سایر معضلات دیگر مقدمه‌ای برای برای اصلاح روندهاست.
در این وضعیت است که مردم می‌بینند دولتمردان در کنار بازدیدهای میدانی، مشکلات را هم می‌دانند و باید برای رفع آن صبوری کنند. در غیر این صورت با دیدن این تناقض که دیدار حضوری هم فرقی در رویکردها نگذاشته است، آن را صرفا یک کار تبلیغاتی می‌پندارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام