سرمقاله

پیامدهای هک سامانه‌های قوه قضائیه! / محمدعلی وکیلی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • عضو هئیت مدیره بانک ملی: زیرساخت‌های استفاده از برات الکترونیک باید در شبکه بانکی فراهم شود
 • پخش زنده لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۴ از لنز ایرانسل
 • تیم ملی هاکی ایران با حمایت همراه اول قهرمان آسیا شد
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 24779  |  صفحه ۱۱ | ایران و جهان  |  تاریخ: 12 اسفند 1402
  تصویر انتخابات ایران در قاب رسانه‌های خارجی
  نسل جدید با نسل قدیمی به رقابت می‌پردازد
  گروه بین الملل -  رسانه‌های جهان، روز گذشته (جمعه) روایتگر حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های رای بودند و این حضور را عامل افزایش اقتدار منطقه‌ای و جهانی جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کردند.
  شبکه تلویزیونی الجزیره قطر در گزارشی درباره انتخابات ایران نوشت: ایرانی ها امروز برای انتخاب اعضای مجلس شورای اسلامی  و همچنین مجلس خبرگان رهبری پای صندوق های رای رفتند.
  یکی از رای دهندگان که خود را ناصر رنجبر ۳۴ ساله معرفی کرد، در گفت‌وگو با الجزیره، شرکت در انتخابات را وظیفه دینی دانست و هدف از شرکت در انتخابات را پیروی از فرامین رهبری ایران اعلام کرد.
  الجزیره با اشاره به حضور طیف های مختلف سیاسی از اصولگرایان، اصلاح طلبان و اعتدال گرایان در انتخابات امروز، پیش بینی کرد اصولگرایان اکثریت را در مجلس آینده به دست بگیرند.
  روزنامه انگلیسی گاردین نیز از آسان سازی شرایط رای گیری در ایران و تایید نامزدهای بیشتر از سوی شورای نگهبان نسبت به دوره های گذشته خبر داد. به گزارش ایرنا، این رسانه غربی با اشاره به ناآرامی های سال گذشته ایران، رای گیری روز گذشته را رای مردم ایران به مشروعیت جمهوری اسلامی و عامل افزایش قدرت آن در منطقه و جهان دانست.
  شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی‌نیوز» آمریکا نیز با پوشش کامل فرمایشات رهبر معظم انقلاب در زمان رای دادن، نوشت: رهبری ایران، شرکت در انتخابات را عامل خوشحالی دوستان و ناراحتی دشمنان اعلام کردند.
  این رسانه آمریکایی مدعی شد که در ۲ دهه گذشته، مجلس ایران در کنترل افراد ضدآمریکایی بوده است و افزود: مردم ایران برای انتخاب ۲۹۰ نماینده از میان ۱۵ هزار نامزد، امروز پای صندوق های رای رفتند.
  «ای‌بی‌سی‌نیوز» درباره حضور نمایندگان اقلیت های دینی در مجلس شورای اسلامی نیز نوشت: پنج کرسی از کرسی های مجلس شورای اسلامی به اقلیت های دینی تعلق دارد.
  خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی دوپهلو ضمن اینکه تلاش داشت موضوع اقتصاد و شرایط سیاسی-اجتماعی ایران را به انتخابات ربط دهد، نوشت: ایرانی ها در حالی روز جمعه پای صندوق های رای رفتند که این انتخابات، آزمونی برای مشروعیت حاکمیت جمهوری اسلامی است.
  شرکت در انتخابات ایران رای به مقاومت فلسطین است
  شبکه تلویزیونی آمریکایی سی‌ان‌ان نیز، تحولات غزه و تاثیر نمادین مقاومت مردم فلسطین علیه اشغالگران صهیونیست بر انتخابات در ایران را یادآور شد.
  این شبکه تلویزیونی آمریکایی نوشت: بیشتر مردم ایران روحیات ضداسرائیلی دارند و با جنگ اسرائیل علیه مردم غزه مخالف هستند و شرکت در انتخابات را رای به مقاومت می دانند.
  این رسانه  با اشاره به حضور گسترده مردم در انتخابات امروز، پیش بینی کرد که میزان مشارکت در روستاها و شهرهای کوچک بیشتر از سایر مناطق باشد.
  مردم ایران از ساعات اولیه پای صندوق رای حاضر شدند
  خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز حضور بسیاری از مردم در اولین ساعات شروع رای گیری را یادآور شد و نوشت: ایرانی ها در اولین ساعات روز جمعه، برای انتخاب اعضای جدید مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان عازم مراکز رای گیری شدند.
  این رسانه درباره رقابت فهرست های انتخاباتی با یکدیگر نیز نوشت: اصولگرایان توانستند ائتلاف‌های قدرتمندی را در این انتخابات تشکیل دهند و با فهرست های متنوع انتخاباتی حضور دارند اما اصلاح طلبان و اعتدالگرایان ائتلاف های ضعیفی را تشکیل داده اند.
  آناتولی با اشاره به تمدید زمان انتخابات در انتخابات‌های گذشته و هجوم مردم به صندوق‌های رای در ساعات پایانی، پیش بینی کرد که انتخابات تمدید شود.
  محبوبیت جمهوری اسلامی پای صندوق رای به نمایش در می‌آید
  خبرگزاری دویچه وله آلمان نیز شروع انتخابات پارلمانی و مجلس خبرگان در ایران را در راس اخبار خود قرار داد و نوشت: میزان محبوبیت جمهوری اسلامی پای صندوق رای به نمایش در می‌آید.
  این رسانه غربی به تحریم ها علیه ایران و نقش جمهوری اسلامی در رهبری محور مقاومت اشاره کرد و انتخابات امروز را در نحوه مواجهه جهان با تهران موثر دانست.
  انتخابات رقابت بین ۲ نسل از انقلاب است
  شبکه تلویزیونی یورونیوز نیز رای دیروز مردم ایران را رای به جمهوری اسلامی و به ویژه رای به رهبر معظم انقلاب ارزیابی و تاکید کرد: نسل جدید نیروهای انقلابی ایران در انتخابات امروز با نسل قدیمی این انقلاب به رقابت می پردازند.
  شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ نیز رای دادن رهبر معظم انقلاب در اولین ساعات شروع رای گیری را در صدر اخبار خود قرار داد و نوشت: «این انتخابات به خاطر اینکه نخستین انتخابات پس از ناآرامی های سال گذشته است، برای مردم ایران اهمیت فراوانی دارد».
  این رسانه غربی به تحولات منطقه و نقش تاثیرگذار جمهوری اسلامی در ثبات منطقه ای اشاره کرد و نوشت: این انتخابات در زمانی برگزار می شود که نیروهای متحد ایران در غزه، لبنان، یمن، سوریه و عراق با اسرائیل می جنگند. فرانس۲۴ پیش بینی کرد که اصولگرایان در هر ۲ انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، پیروز شوند.