سرمقاله

چالش تمامیت‌خواهان با فقدان کارآمدی / جلال خوش‌چهره

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • عضو هئیت مدیره بانک ملی: زیرساخت‌های استفاده از برات الکترونیک باید در شبکه بانکی فراهم شود
 • پخش زنده لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۴ از لنز ایرانسل
 • تیم ملی هاکی ایران با حمایت همراه اول قهرمان آسیا شد
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 25046  |  صفحه آخر  |  تاریخ: 15 اسفند 1402
  چرا نوشیدن قهوه باعث خواب آلودگی شما می‌شود؟
  کافئین سیستم عصبی مرکزی شما را تحریک می کند و شما را بیدار نگه می دارد و احساس انرژی بیشتری به شما می دهد. با این حال، گاهی اوقات پس از نوشیدن قهوه احساس خواب آلودگی دارید. اما چرا؟ قهوه می‌تواند به طرق مختلف بر بدن شما تأثیر بگذارد و نحوه تأثیر آن برای هرکس متفاوت است. ما فهرستی از شش دلیلی که قهوه ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود را گردآوری کرده ایم.
  قهوه از اثرات آدنوزین جلوگیری می کند
  وقتی قهوه می نوشید، معده و روده که کافئین را جذب می کند آن را از طریق جریان خون به بخش‌های مختلف بدن، از جمله مغز، توزیع می‌کند. پس از اینکه کافئین به مغز شما می‌رسد، به گیرنده‌های آدنوزین شما می‌چسبد.
  اکنون آدنوزین به شما کمک می‌کند احساس خواب آلودگی کنید و چرخه خواب و بیداری شما را کنترل می‌کند. وقتی کافئین به گیرنده های آدنوزین شما متصل می‌شود، مغز شما آدنوزین خود را پردازش نمی کند، اما این بدان معنا نیست که تولید آن را متوقف می کند. بنابراین هنگامی که کافئین از بین می‌رود، آدنوزین تجمع می‌یابد که به گیرنده‌های مغز شما متصل می‌شود و باعث می‌شود احساس خستگی کنید.
  قهوه ادرار آور است
  به عبارت ساده‌تر، نوشیدن یک فنجان قهوه ممکن است باعث شود بیشتر از سرویس بهداشتی استفاده کنید. اگر مقدار متوسطی قهوه بنوشید (دو تا سه فنجان)، ممکن است متوجه تاثیر آن نشوید، اما اگر چهار فنجان یا بیشتر قهوه بنوشید، ممکن است متوجه شوید که نیاز به استفاده مداوم از سرویس بهداشتی دارید.
  اگر بیشتر از آنچه می‌نوشید مایعات از دست بدهید، ممکن است احساس خستگی کنید؛ در واقع کم آبی بر بدن اثر می‌گذارد. سایر علائم کم آبی بدن شامل تشنگی، خشکی دهان، سرگیجه، خشکی پوست و کمبود عرق است.
  برای مقابله با کم آبی، مقدار زیادی آب بنوشید و از غذاهای حاوی آب مانند میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید. زمانی که ورزش می‌کنید، مریض هستید یا هوای گرم، مرطوب یا سرد را تجربه می‌کنید، ممکن است نیاز به نوشیدن آب بیشتر از حد معمول داشته باشید. اگر علائم کم‌آبی بدن شما شامل بی‌حالی یا غش، تند شدن ضربان قلب، تنفس سریع، گیجی یا شوک است، فورا به پزشک مراجعه کنید.
  شیرین‌کننده استفاده می‌‌کنید
  اگر قهوه خود را با شیرین‌کننده و یا خامه فرم گرفته، عسل، شربت یا شکر ساده می نوشید، ممکن است در صورت کاهش سطوح قند احساس خستگی کنید.
  زمانی که بدن شما بیشتر از آن مقداری که به قند نیاز دارد، مصرف می کند، انسولین برای جبران آن تولید می شود. در این زمان انسولین نیز باعث شما می شود گلوکز خون شما کاهش پیدا کند و سطح گلوکز خون شما که به عنوان قند خون شما نیز شناخته می شود، منبع اصلی انرژی بدن شما است.
  بنابراین با کاهش سطح گلوکز خون، احساس کمبود انرژی می کنید که می تواند شما را خسته کند. همچنین ممکن است در هنگام سقوط قند، احساس گرسنگی، تحریک پذیری، اضطراب، عرق کردن و سرگیجه داشته باشید.
  اگر دچار افت قند شدید، سعی کنید مقداری پروتئین مصرف کنید تا سطح قند خون خود را متعادل کنید.
  قهوه آلوده به کپک است
  فکر کردن به آن کار ناخوشایندی است، اما دلیل اینکه ممکن است بعد از نوشیدن یک فنجان قهوه همچنان احساس خستگی کنید، آلودگی آن به کپک است. یک مطالعه در سال 2003 ، 60 نمونه از دانه‌های قهوه خام و بو داده نشده (معروف به قهوه سبز) از برزیل را بررسی کرد.
  این مطالعه خاطرنشان کرد: «عملاً همه نمونه‌ها (91.7 درصد) به کپک‌ها (sic) آلوده بودند.»
  همچنین تحقیق دیگری در سال 2013 قرار گرفتن در معرض مایکوتوکسین ها را با خستگی مزمن مرتبط کرده است. کسانی که باخستگی مزمن حتی پس از استراحت احساس خستگی می کنند ممکن است مشکلات خواب را تجربه کنند. علائم دیگر شامل سرگیجه و مشکل در تفکر یا تمرکز است.