سرمقاله

بحران های ایران در پساهاشمی! ‪/‬ محمدعلی وکیلی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • عضو هئیت مدیره بانک ملی: زیرساخت‌های استفاده از برات الکترونیک باید در شبکه بانکی فراهم شود
 • پخش زنده لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۴ از لنز ایرانسل
 • تیم ملی هاکی ایران با حمایت همراه اول قهرمان آسیا شد
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 3270  |  صفحه ۷ | ایران زمین  |  تاریخ: 23 دی 1401
  مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان همدان خبر داد
  بازگشت یکصد واحد تعطیل و نیمه تعطیل به چرخه تولید
  مدیر کل صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: یکصد واحد تولیدی، صنعتی و معدنی این استان با روی کارآمدن دولت سیزدهم و ظرف ۱۶ ماه گذشته به چرخه تولید بازگردانده شد.
  احمد شانیان در جمع خبرنگاران افزود: با روی کار آمدن دولت سیزدهم، موضوع بازگرداندن واحدهای تعطیل به چرخه تولید در دستور کار قرار گرفت و تلاش شد با راهکارهای جدید زمینه‌های فعال شدن این واحدها فراهم شود. وی اظهار داشت: در حوزه احیا واحدهای صنعتی در استان همدان ۵۰ واحد صنعتی در سال ۱۴۰۰ و ۳۰ واحد صنعتی نیز در سال ۱۴۰۱ به چرخه تولید بازگشته است.
  شانیان ادامه داد: در حوزه واحدهای معدنی نیز، پارسال ۱۰ واحد معدنی و امسال هم۹ واحد راکد به چرخه تولید بازگشته است.
  وی با اشاره به اینکه حوزه صنعت استان مسیر رو به رشدی دارد، بیان کرد: احیای واحدهای صنعتی، تنها بازگرداندن این واحدها به چرخه تولید نیست، بلکه فراهم کردن زمینه‌های رشد و ماندگاری در چرخه تولید را هم شامل می شود. مدیرکل صمت همدان بیان کرد: جذب سرمایه‌گذار جدید، یکی از مواردی و برنامه های راهبردی است که در ستاد رفع موانع تولید در دستور کار جدی قرار گرفته است. وی عنوان کرد: در مجموع در طول ۲ سال گذشته در استان همدان ۱۰۰ واحد تولیدی، صنعتی و معدنی تعطیل به چرخه تولید بازگشته است و این تعداد تا پایان سال جاری به ۱۱۰ واحد خواهد رسید. شانیان با اشاره به اینکه واگذاری تسهیلات روستایی در استان هشت برابر شده است، افزود: در ۹ ماهه امسال، میزان صادرات محصولات تولیدی استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۲ برابر شده است.
  وی اظهار داشت: با احیاء واحدهای راکد، در سال گذشته ۶۵۴ شغل و امسال نیز ۳۷۵ شغل ایجاد شد.
  مدیرکل صنعت معدن و تجارت استان همدان گفت: در ارزیابی وزارتخانه برای حوزه احیاء واحدهای راکد، استان همدان عنوان دومین استان را در سطح کشور به دست آورده است.
  وی با اشاره به اینکه ۱۸ ارگان در موضوع پویایی و احیا اقتصادی استان دخیل هستند، افزود: استان همدان فضای بسیار خوبی در حوزه صنعت دارد و با یک وفاق خاص، خیلی از واحدهای تولیدی به سمت پیشرفت و توسعه‌ حرکت می کند.
  شانیان تاکید کرد: سال آینده ۶ کلان پروژه در حوزه صنعت استان را در دست اقدام داریم و برای این پروژه ها موضوع آب و استفاده از پساب در نظر گرفته شده است. وی تصریح کرد: عملیات اجرایی و راه اندازی پتروشیمی ابن سینا نیز از سال ۱۴۰۲ آغاز می‌شود.
  معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان نیز گفت: هر سال واحدهای تولیدی در این استان پایش می شوند و اگر واحدی دارای مشکل باشد شناسایی و برای رفع موانع آن اقدام می شود. حمید بهزادی با بیان اینکه نسبت صدور پروانه‌ها به صدور جواز ۱۰ درصد است، افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی از طریق استیجار می‌تواند در اختیار واحد دیگر قرار بگیرد و واحد راکد به چرخه تولید بازگردد. وی تاکید کرد: مجموعه صنعتی استان به سمتی حرکت می‌کند تا صنایع به سمت صنایع کم آب بر حرکت کند. بهزادی تصریح کرد: پتروشیمی هگمتانه پی‌وی.سی با درجه پزشکی تولید می‌کند و اکنون با مشکل کمبود مواد اولیه مواجه است که مجوز واردات گاز وی.سی.ام برای آن صادر شده است.