سرمقاله

رفتار دوگانه در ماجرای آتش زدن قرآن ‪/‬ سیف الرضا شهابی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 3971  |  صفحه ۶ | حوادث  |  تاریخ: 05 بهمن 1401
  تاثیر تحریم‌ها بر هلال احمر ایران چیست؟
  رئیس جمعیت هلال‌احمر کشورمان اثرات مخرب تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر کمک‌رسانی بشردوستانه به مردم حادثه‌دیده، نیازمندان و بیماران را تشریح کرد.
  به گزارش ایسنا، پیرحسین کولیوند در جریان برگزاری نشست مشورتی روسای جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (مِنا) که با حضور سران 12 جمعیت ملی در بیروت در حال برگزاری است، گفت: جمعیت هلال احمر ایران بزرگترین سازمان بشردوستانه در ایران است که به عنوان معین دولت، مسئولیت پاسخگویی به حوادث و سوانح داخلی را برعهده دارد و تنها سازمان ایرانی است که موظف به ارسال کمک و اعزام عوامل امدادی و درمانی به سایر کشورها است. متاسفانه شاهد هستیم که تحریم‌های ظالمانه بر فعالیت‌های بشردوستانه هلال احمر تاثیر گذاشته و مانع از انجام بهینه و موثر وظایف و تعهدات جمعیت در سطح داخلی و بین‌المللی شده است.
  به گفته وی از جمله موارد اثر تحریم‌ها می‌توان به عدم همکاری بانک‌ها برای انتقال و جابجایی پول، واردات دارو و تجهیزات پزشکی به داخل، عدم امکان خرید و انتقال اقلام و تجهیزات امدادی مثل زنده‌یاب‌ها، عدم امکان خرید بالگرد و تجهیزات مرتبط برای امداد هوایی اشاره کرد.
  کولیوند با بیان اینکه تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه آمریکا بر فعالیت‌های بشردوستانه تاثیر منفی می‌گذارد، گفت: بروز مشکل در زمینه به‌روزرسانی ناوگان و تجهیزات امدادی براساس فناوری‌های روز، انجام نقل و انتقالات وجوه مالی، عدم امکان دریافت کمک‌های نقدی بین‌المللی به‌هنگام و به‌موقع در زمان طلایی پس از وقوع سوانح و طولانی‌شدن فرآیند دریافت آنها، عدم همکاری بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده اقلام امدادی، بهداشتی و درمانی به منظور تأمین مواد اولیه داروها، تجهیزات پزشکی و تجهیزات فنی مانند قطعات بالگرد از جمله سایر آثار تحریم‌های وضع شده آمریکا است که بر روند خدمات رسانی هلال احمر خلل وارد کرده است.
  رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه خطابه به حاضران در نشست گفت: در رابطه با تحریم‌ها باید اقدام جدی و فوری انجام شود، آیندگان ما را قضاوت خواهند کرد. آیا تحریم بیماران پروانه‌ای، دیالیزی و هزاران بیمار صعب‌العلاج، اقدامی خداپسندانه است؟ فرزندان ما و تاریخ ما را قضاوت خواهد کرد.
  بر اساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر، کولیوند درباره اقداماتی که هلال احمر ایران برای مقابله با آثار این تحریم‌ها انجام داده است نیز گفت: مدافعه‌گری، رایزنی، هماهنگی و همکاری مستمر با فدراسیون بین‌المللی در سطح منطقه منا و ژنو جهت مقابله با آثار تحریم‌ها در زمینه انتقال کمک‌های نقدی فدراسیون به جمعیت ایران از جمله این اقدامات بوده است.