سرمقاله

رفتار دوگانه در ماجرای آتش زدن قرآن ‪/‬ سیف الرضا شهابی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 4005  |  صفحه ۱۱ | ایران و جهان  |  تاریخ: 05 بهمن 1401
  برجام چند ماه است که در دستور کار نیست
  ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری با اشاره به اقدامات جدید تحریمی این‌ کشور و متحدان اروپایی‌اش ایران را متهم به «نقض حقوق بشر» کرد و گفت که آمریکا در این زمینه همراه انگلیس و اتحادیه اروپا عمل کرده است.
  به گزارش ایسنا، او در ادامه با اشاره به این‌که تحریم‌های جدید اعمال شده از سوی آمریکا با رایزنی دقیق با متحدان این کشور انجام شده است، گفت که این تحریم‌ها افراد و نهادهای ایرانی را که در برابر معترضان بوده‌اند را هدف قرار داد.
  سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران گفت: امروز، ما در نیاز به مقابله با حاکمیت ایران با متحدان و شرکای‌مان یکی شده‌ایم.
  او در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره روند قرار دادن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی این نهاد اروپایی و این که وزیر امور خارجه ایران گفته است که بورل به او اطمینان داده است نام سپاه در این فهرست قرار نگرفت، گفت: ما شاهد اظهاراتی از سوی وزیر امور خارجه ایران بوده‌ایم که حداقل جای تردید دارد. پرایس ادامه داد: ما درباره متحدان اروپایی‌مان از موضع قوی و اصولی اروپا در قبال سپاه پاسداران استقبال می‌کنیم.
  سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این که آیا مردد بودن بورل در این زمینه، به دلیل امید او به احیای برجام (توافق هسته‌ای) است، بیان کرد: من نمی‌توانم چیزی درباره اظهارات بورل بگویم، بهتر است این سوال از اتحادیه اروپا پرسیده شود و این سوال مربوط به متحدان اروپایی است. چیزی که جای سوال ندارد، برجام است. ما به وضوح گفته‌ایم که برجام چند ماه است که در دستور کار نیست.ما در در مورد ایران روی انتقال این پیام صریح تمرکز کرده‌ایم .
  پرایس در بخش دیگری از این نشست، با اشاره به تحریم‌های حقوق بشری آمریکا علیه ایران، گفت: اگر ایران اقداماتش را ادامه دهد، فشار بیشتری بر ایران اعمال خواهیم کرد.