سرمقاله

ایران و شورای همکاری خلیج فارس در پکن ‪/‬ سیف الرضا شهابی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 6677  |  صفحه ۱  |  تاریخ: 24 اسفند 1401
  سخنگوی سازمان انرژی اتمی:
  حل مسائل هسته ای باید از دو مسیر سیاسی و فنی توامان انجام شود
  سخنگوی سازمان انرژی اتمی سفر رافائل گروسی به ایران را خوب و به سمت حل مسایل دانست و افزود: در این فرآیند ما یک قدم جلو رفتیم، اما آینده را شخصا خاکستری می بینم، نه خوشبین هستم نه بدبین.
  به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی در نشست راه گفتگو؛ واکاوی آخرین توافقات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: صنعت هسته ای قدرت افزاست و در صحنه بین­ الملل سهم قدرت­ ها به میزان قدرت شان تعیین می شود، نه حقی که دارند. می­ بینید که پنج کشور حق وتو دارند و این واقعیت است و در این فضا کشورها سعی دارند قدرت خود را در ابعاد مختلف سخت و نرم گسترش دهند.
  وی‌ گفت: صنعت هسته ای به دلایل مختلف از جمله اقتصادی، صنعتی و تکنولوژیکی قدرت زا برای کشور است، آنها نمی خواهند ایران قدرت داشته باشد و دنبال این هستند که ایران را از این قدرت محروم نمایند.
  سخنگوی ‌سازمان انرژی اتمی افزود: آنها هر زمان که بتوانند و فرصت کنند صنعت هسته ­ای را از ایران بگیرند این کار را می­ کنند. ایران کشوری متوسط با جایگاه استراتژیک است و معتقدم اگر هر نظام دیگری هم در ایران بود باز هم اجازه نمی دادند ایران در این صنعت به طور مستقل رشد کند.
  وی‌ تصریح کرد: الان در مشتقات آب سنگین دستاوردهای ایران توسعه بسیار یافته است و تنها کشور دنیا که در نوعی از دوتره ها که می تواند برای تولید داروهای جدید مورد استفاده قرار گیرند و انقلاب ایجاد کند هستیم. درست است که این حوزه ابعاد دوگانه دارد اما ابعاد صنعتی، تجاری و درمانی آن غیرقابل انکار است و وقتی این را از ما بخواهند بگیرند بخش صنعتی و تجاری و پزشکی آن که ارزشمند است را هم از ما می گیرند.
  وی‌ تاکید کرد: موضوع هسته ای در ابعاد داخلی و خارجی سیاسی شده است. در سیاست خارجی از این منظر به ایران فشار می آوردند و در داخل نیز موضوع از سوی هر گروه سیاسی یک جور دیده می شود، به طور کلی در داخل هرطور پیش برویم یک عده خوششان نمی آید.
  کمالوندی درباره ضرورت حفظ صنعت هسته ای گفت: حتی اگر مثلاً روزی همه این صنعت را جمع کنیم در حوزه های دیگر اقتصادی و فناوری های نو هم با آنها مشکلات خواهیم داشت، چون این صنعت در اقتصاد و انتقال تکنولوژی و غیره تأثیرگذار است. پس ضرورت دارد در داخل به عنوان یک موضوع ملی به آن نگاه کنیم. در نوع تاکتیک ها اختلاف نظر طبیعی است اما در اصل حفظ این صنعت باید همه در هر گروه سیاسی و جناحی از آن دفاع کنیم.
  سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: غنی ­سازی ۶۰ درصد در فردو پاسخی به قطعنامه قبلی آنها در شورای حکام بود.
  وی گفت: معتقدم نمی توان صرفا از مسیر فنی یا دیپلماسی مساله را حل کرد. این موضوع باید از هر دو مسیر فنی و سیاسی توامان حل شود.
  کمالوندی در بخشی دیگر از سخنانش گفت: درست است که مساله هسته ­ای به اقتصاد ما هم بی­ ارتباط نیست اما باید ببینیم تا کجا باید نرمش نشان دهیم.