اعلام برنده جایزه بین‌المللی «بوکر» به تعویق افتاد

ایران و جهان - تاریخ: ۱۳۹۹/۰۲/۳
شش نویسنده راه‌یافته به فهرست نهایی جایزه بین‌المللی «بوکر» باید مدت بیشتری برای مشخص شدن برنده نهایی این دوره از این جایزه ادبی صبر کنند.
به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، زمان اعلام برنده نهایی جایزه بوکر به دلیل تاثیر منفی ویروس «کرونا» بر فروش کتاب‌ها، به تابستان موکول شد.
قرار بود برنده جایزه ۵۰ هزار پوندی بهترین کتاب ترجمه شده به زبان انگلیسی در تاریخ نوزدهم «می» مشخص شود. اما به گفته مسئولان برگزاری این جایزه، پس از اعلام نامزدهای نهایی جایزه بین‌المللی بوکر، مشکلات مختلفی برای تهیه کتاب‌ها توسط علاقه‌مندانی که در قرنطینه به سر می‌بردند، وجود داشت.
تنها یکی از آثار فهرست نهایی بوکر یعنی رمان «پلیس حافظه» نوشته «یوکو اوگوا» نویسنده ژاپنی بیش از ۵ هزار نسخه فروش داشته است.
این درحالی است که سه کتاب دیگر این فهرست کمتر از هزار نسخه فروش داشته‌اند.
بسیاری از ناشران آثار راه‌یافته به فهرست نهایی از مسئولان برگزاری این جایزه خواسته‎‌اند تا اعلام برنده این دوره را به تعویق بیندازند.
امسال «ماجراهای آهن چینی» نوشته «گابریلا کابزون» با ترجمه ای از «آیونا مکینتایر» و «فیونا مکینتاش» از زبان اسپانیایی، «تیل» نوشته «دنیل کلمان» ترجمه شده توسط «راس بنجامین» از زبان آلمانی، «روشنگری درخت گوجه‌سبز» نوشته شکوفه آذر نویسنده ایرانی مقیم استرالیا با مترجمی ناشناس از زبان فارسی، «فصل طوفان» نوشته «فرناندا ملچر» با ترجمه «سوفی هیوس» از زبان اسپانیایی، «پلیس حافظه» نوشته «یوکو اوگوا» ترجمه شده توسط «استفان سیندر» از زبان ژاپنی و «ناراحتی غروب» نوشته «مارکی لوکاس ریجنولد» با ترجمه از «میشل هاچیسون» از زبان هلندی، ۶ اثری هستند که از میان ۱۳ اثر فهرست اولیه به عنوان نامزدهای نهایی انتخاب شدند.
جایزه ۵۰ هزار دلاری بوکر بین‌المللی به صورت برابر میان نویسنده و مترجم تقسیم می‌شود و هر یک از نویسندگان راه‌یافته به فهرست نهایی این جایزه ادبی نیز مبلغ ۱۰۰۰ دلار دریافت می‌کنند.
تاریخ جدید اعلام برنده نهایی جایزه بوکر هنوز اعلام نشده است. تاریخ اعلام برنده جایزه ادبیات داستانی زنان امسال نیز از ماه «ژوئن» به «سپتامبر» موکول شد.
web site hit counter