رئیس انجمن تولیدکنندگان برنج:
سه برابر شدن قیمت برنج جفا به مصرف‌کنندگان است

تولید و تجارت - تاریخ: ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
رئیس انجمن تولیدکنندگان برنج اظهار کرد: این سه برابر شدن قیمت برنج جفا به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است و بنده تعجب می‌کنم که چرا سازمان‌های نظارتی در خوابی هستند که با صد پتک بیدار نمی‌شوند؟
به گزارش ایلنا، جمیل علیزاده‌شایق درمورد افزایش قیمت برنج گفت: متاسفانه کسانی که ادعا می‌کنند دلسوز مردم هستند در این افزایش قیمت تاثیر دارند. اصلا چرا باید قیمت برنج امروز سه برابر شده باشد در حالی که واردکنندگان ارز دولتی در اختیار دارند. شاید امروز شرایط کشور به گونه‌ای باشد که دیگر ارز دولتی تخصیص نیابد اما در گذشته این کار صورت گرفته و واردات با ارز آزاد اصلا قابل پذیرش نیست. همچنین دولت تعرفه واردات برنج را از 40 درصد به 16 درصد، سپس به 10 درصد و در هفته گذشته نیز به 4 درصد کاهش داده است.
وی گفت: دلیل سوم که نباید قیمت برنج افزایش یابد، این است که براساس سایت فائو، قیمت برنج صادراتی در 10 سال گذشته به دلیل تغییر الگوی مصرف کاهش یافته است. به خصوص در مورد برنج‌های وارداتی ما که از نظر کیفیت با کشورهایی مانند آمریکا و فرانسه تفاوت‌های زیادی دارد. بنابراین سه برابر شدن قیمت برنج جفا به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است.
شایق همچنین اظهار کرد: براساس مصوبه دولت، واردات برنج از اول تیر ماه تا اول آبان ممنوع است تا از نظر روانی تاثیر نامطلوبی بر تولیدکننده نداشته باشد. متاسفانه در همین بازه زمانی، واردکنندگان ادعا می‌کنند که برنج‌های مانده در گمرک در حال نابودی است و یا اگر اجازه ترخیص داده نشود بازار متاثر می‌شود. اینگونه و با این ادعاها بالاخره از یکی از مقامات اجازه ترخیص می‌گیرند که نباید اینگونه باشد. در سه سال اخیر به دلیل سیل سال 97 مناطق برنج‌خیز کشور از نظر آب تامین هستند. در سه بهار سال 97، 98 و 99 مطلقا با کم‌آبی روبه‌رو نبودیم و 620 هزار هکتار از مناطق مستعد کشت آسیبی وارد نشده است. همچنین تابستان‌های پرآفتاب باعث شده تا برنج تولیدی از نظر کمی و کیفی در رده بالایی قرار بگیرد به شرطی که شوک‌های اینگونه بر بازار وارد نشود.
web site hit counter