بوی رایحه‌های قرن شانزدهم را حس کنید!

آگهی - تاریخ: ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
دانشمندان اخیرا یک پروژه ۲.۵ میلیون پوندی را برای بازسازی بوی مواد موجود در گذشته با استفاده از هوش مصنوعی آغاز کرده‌اند. به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، مورخان در کتاب‌های تاریخ اطلاعات بسیاری درباره گذشته به افراد داده‌اند حال برخی محققان قصد دارند با کمک هوش مصنوعی بوی اجسام و موادی که مردم در گذشته حس می‌کردند و آن مواد دیگر وجود ندارند را برای افراد بازسازی کنند. این پروژه “Odeuropa” نام دارد و محققان در آن از هوش مصنوعی برای بازسازی رایحه‌هایی استفاده خواهند کرد که بین ۵۰۰ تا ۱۰۰ سال پیش توسط ساکنان جهان استشمام می‌شده است.
این رایحه‌ها شامل استفاده از گیاهان مختلف برای محافظت در برابر بیماری‌هایی مانند طاعون و همچنین رایحه‌های صنعتی خواهد بود. کارشناسان موسسات مختلف از جمله کالج دانشگاهی لندن، دانشگاه آنگلیا راسکین و آکادمی علوم و هنرهای سلطنتی هلند ۲.۸ میلیون یورو (۲.۵ میلیون پوند) کمک هزینه از برنامه EU Horizo- ۲۰۲۰ برای انجام این پروژه دریافت کرده‌اند.
لیزی مارکس، دانشجوی دکترای موزه ملی آمستردام در توئیتر خود نوشت: در ژانویه ۲۰۲۱ پروژه Odeuropa از هوش مصنوعی برای ایجاد آرشیوی از رایحه‌های اروپا به عنوان میراث فرهنگی استفاده خواهد کرد.
هوش مصنوعی متون قدیمی مرتبط با رایحه‌ها به هفت زبان را بررسی کرده و اطلاعات آنها را جمع آوری می‌کند تا کارشناسان آنها را مورد مطالعه قرار دهند.
سارا تونلی گفت: ما ابزاری را برای استخراج خودکار اطلاعات از متن تهیه کردیم. به عنوان مثال نقش بوهای صنعتی را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد و سپس دائرهالمعارفی از رایحه‌ها تهیه خواهد شد که حاوی بیوگرافی هر بو از جمله محل استفاده و آنچه باعث ایجاد آن شده خواهد بود. سپس اطلاعات خام در اختیار شیمی دانان و عطرسازان قرار می‌گیرد تا نسخه امروزی بوی منقرض شده را ایجاد کنند و درنهایت می‌توان این موارد را در اختیار موزه‌ها قرار داد تا بازدیدکنندگان بتوانند یک چیز جدید را تجربه کنند.
web site hit counter