رویارویی ایران و کره جنوبی در مسیر جام جهانی دورقمی شد
دهمین اپیزود «بازی مرکب»

آگهی - تاریخ: ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
تیم‌های ملی فوتبال ایران و کره جنوبی برای دهمین بار در انتخابی جام جهانی باید به مصاف یکدیگر بروند.
به گزارش ایرنا، به تازگی سریالی کره‌ای بین مردم جهان محبوبیت زیادی پیدا کرده است؛ سریالی با نام بازی مرکب که پیرامون مرگ و زندگی است و هیجان بسیار بالایی را به مخاطب القا می‌کند.
ماجرای جام جهانی هم همواره برای تیم‌های فوتبال حکم مرگ و زندگی را داشته است. حضور در آن به پیشرفت و طراوت فوتبال و حتی جامعه آن کشور کمک می‌کند و عدم صعود به این رویداد مهم، آسیب‌های زیادی را وارد خواهد کرد. ایران و کره جنوبی هم همواره رقابت تنگاتنگی در قاره کهن با یکدیگر داشته‌اند و از دیرباز تاکنون جزو مدعیان صعود بوده‌اند.
بازی امروز دهمین دوئل ایران و کره جنوبی در مسیر رسیدن به جام جهانی است. پیش از این در مقدماتی جام‌های جهانی ۱۹۷۸، ۱۹۹۴، ۲۰۱۰، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ شاهد این تقابل بوده‌ایم. ۹ مسابقه که ماحصل آن سه پیروزی برای ملی‌پوشان، پنج تساوی و یک برد برای جنگجویان تائه‌گوک بوده است.
در انتخابی جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین که منجر به اولین صعود ایران شد؛ شاگردان حشمت مهاجرانی ۹ برد و ۲ تساوی را در دور انتخابی به دست آوردند که هر دو تساوی مقابل کره جنوبی حاصل شد. ابتدا تساوی بدون گل در سئول و سپس تساوی ۲ بر ۲ در تهران که هر دو گل ایران توسط حسن روشن زده شد.
انتخابی جام جهانی ۱۹۹۴ برای ایران خوش‌یمن نبود. تیم تحت هدایت علی پروین در حالی پا به دور نهایی و شهر دوحه گذاشت که صلابت همیشگی را نداشت. باخت سنگین سه بر صفر مقابل کره از این موضوع حکایت دارد. ایران در گروه ۶ تیمی رتبه‌ای بهتر از پنجمی به دست نیاورد و به جام جهانی ایالات متحده راه پیدا نکرد. در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ یک بار دیگر ایران و کره به هم رسیدند. دیدار نخست در ورزشگاه آزادی با تساوی یک بر یک خاتمه پیدا کرد. جواد نکونام زننده گل ایران بود و پارک جی سونگ برای تیم میهمان موفق به گلزنی شد. دیدار برگشت بسیار حساس بود. ایران بعد از برکناری علی دایی با هدایت افشین قطبی باید به مصاف کره جنوبی می‌رفت. تنها بُرد، باعث می‌شد تا به جام جهانی آفریقای جنوبی صعود کنیم؛ بردی که تا دقیقه ۸۰ با گل مسعود شجاعی در دسترس بود ولی بازهم ستاره وقت منچستریونایتد، پارک جی سونگ در نقش گلزن ظاهر شد و ایران را از رسیدن به چهارمین جام جهانی باز داشت.
چهار سال بعد بازهم با یکدیگر هم‌گروه شدیم. دیدار رفت در ورزشگاه آزادی با تک گل جواد نکونام در حالی به سود ایران تمام شد که ملی‌پوشان به واسطه اخراج مسعود شجاعی ۱۰ نفره بودند. در دیدار برگشت بازهم ماجرای دور قبلی تکرار شد. ما برای صعود به برد نیاز داشتیم. این بار اما گل رضا قوچان‌نژاد پاسخی نداشت و تیم کارلوس کی‌روش به دراماتیک‌ترین شکل ممکن بلیت برزیل را رزرو کرد. مشت گره کرده سرمربی پرتغالی تیم ملی خطاب به چوی کانگ‌هی سرمربی کره جنوبی، از نکات فراموش‌نشدنی آن مسابقه است.
انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ و همگروهی ایران و کره جنوبی برای سومین دوره متوالی. دیدار رفت در ایام محرم برگزار شد و تیم ملی ایران با تک گل سردار آزمون در ورزشگاه آزادی به یک برد دیگر دست پیدا کرد. در جدال برگشت شاگردان سی‌کیو به تساوی بدون گل قناعت کردند و با قدرت به جام جهانی روسیه راه یافتند. ما در ۶ دیدار اخیر انتخابی جام جهانی مقابل کره جنوبی شکست نخورده‌ و در چهار بازی گذشته گلی دریافت نکرده‌ایم. باید دید دراگان اسکوچیچ می‌تواند ادامه‌دهنده راه کی‌روش باشد یا در بازی مرکب، این کره‌ای‌ها هستند که بعد از حدود ۲۸ سال به برتری رسیده و طلسم‌شکنی می‌کنند.
web site hit counter