ادامه رقابت ایران و عربستان در لیگ قهرمانان آسیا؛
آخرین دوئل سال

جهان ورزش - تاریخ: ۱۳۹۳/۱۲/۲۷
* بابک غنائی- دیدارهای نفت و تراکتور با حریفان عربستانی در هفته سوم لیگ قهرمانان آسیا پایان بخش رقابت باشگاه‌های ایران در سال ۹۳ است که هواداران فوتبال آرزو می‌کنند این تیم‌ها سال جاری را با نتایج خوب خاتمه دهند. دور رفت از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا امروز با برگزاری ۸ مسابقه در شرق و غرب آسیا به پایان می‌رسد که تیم‌های نفت تهران و تراکتورسازی تبریز، نمایندگان ایران در این روز هستند که برابر تیم‌های عربستانی صف آرایی می‌کنند.
نفت ایران- الشباب عربستان
صدرنشین جدول رده‌بندی لیگ برتر فوتبال ایران در سومین دیدارش در لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا چهارشنبه بیست و هفتم اسفند به مصاف الشباب عربستان می‌رود.این تیم تاکنون یک باخت و یک تساوی را کسب کرده است و وضعیت چندان مطلوبی در جدول گروهش ندارد. هر چند که تساوی این تیم برابر العین امارات با توجه به تفاوت فاحش این دو باشگاه از نظر تمکن مالی و امکانات بسیار ارزشمند بود.در جدول رده‌بندی گروه B پاختاکور ازبکستان با چهار امتیاز در صدر قرار دارد. الشباب عربستان، حریف این هفته‌ نفت با دو امتیاز در جایگاه دوم قرار دارد و العین امارات با همین امتیاز سوم است و نفت ایران با تنها امتیازی که کسب کرده در رده چهارم قرار گرفته است.
موقعیت: الشباب تیم پنجم جدول رده بندی عربستان است که با 32 امتیاز کاملا ازحضور در فصل بعد لیگ قهرمانان ناامید شده است. تیمی که به مانند گذشته آن قدرت را ندارد و بازیهای ضعیفی را از خود به نمایش گذاشته است. آنها حتی 2 بازی پشت سرهم باخته اند که عامل اصلی فاصله گرفتن از بالا نشینان بوده است. البته تیم سفیدپوش ریاض در لیگ قهرمانان هم هنوز پیروزی کسب نکرده است و البته شکستی هم متحمل نشده است. اما در سوی مقابل نفت زرد پوش سال خوبی را در لیگ داخلی سپری کرد و با 45 امتیازی که از 23 بازی کسب کرد صدرنشین لیگ ایران در پایان سال 93 ماند. سالی که با وجود اتفاقات و حاشیه های فراوان برای نفت خیلی خوب تمام شد و تیم زرد پوش تهرانی امیدوار است لیگ قهرمانان را نیز در سال 93 با خاطره خوبی تمام کند تا با روحیه مناسب به استقبال سال نو برود.
نیمکت: سرمربی کم تجربه و کار بلد نفت خودش را در لیگ ایران اثبات کرده و حتی زمزمه هــای حضـورش روی نیمکت آبی های پایتخت هم شنیده می‌شود. علیرضا منصوریان که پیش از نفت در پاس همدان مربیگری می‌کرد ابتدا نشانه هایی از یک مربی خوب نشان نداد اما در تیم ملی امید خود را پیدا کرد و با نفت هم به اوج رسید و با متحمل شدن تنها 2 باخت در لیگ، یک تیم با انگیزه و پرادعا را معرفی کرد. البته شروع خوبی در لیگ قهرمانان نداشته ولی امید می‌رود با تیمی که در اختیار دارد بتواند حداقل به عنوان تیم دوم به جمع برترین های آسیا برود. در سوی دیگر عمار سوعایه تونسی و 57 ساله که از سال 2009 مربیگری را آغاز کرده به جز 2 تیم نه چندان مطرح عربستان افتخار و موفقیت خاصی ندارد. او از ابتدای سال 2014 هدایت شباب را برعهده گرفته و رکورد 41.63درصد پیروزی را دارد که البته آمار بدی هم به نظر نمی‌رسد.
ستاره: ایمان مبعلی هافبک 32 ساله و طراح جنوبی نفتی ها که به عنوان یک وزنه قابل اتکا در میانه میدان با پاس های بی نظیر و دقیق خود می‌تواند دفاع هر تیمی را با مشکل روبه‌رو کند. ایمان که سابقه چندبار حضور موفق مقابل عربستانی ها را داشته بی شک اصلی ترین ستاره تیم منصوریان در این دیدار سرنوشت ساز خواهد بود و قطعا با پاس های در عمق سریع خود پشت دفاع کند الشباب می‌تواند سرنوشت بازی را جوری رقم بزند که باعث خوشحالی ایرانی ها شود. در سوی مقابل نیز رافینیا برزیلی و 31 ساله که تقریبا نحوه بازی مشابهی با مبعلی دارد پشت سر نایف حزازی و جان آنتوی غنایی یک پاسور خطرناک به شمار می‌رود. او سابقه بازی در کوریتیبا و سائو پائولو را دارد و با هزینه بالایی هم به جمع سفیدها پیوسته است.
حاشیه: یکی از نکات مثبت تیم نفت بی حاشیه بودن یا بهتر بگوییم کم حاشیه بودن این تیم جوان است. در مقابل الشباب که سابقه زیادی در رویارویی با تیم های ایرانی دارد که آخرین مصاف خود به مصاف تراکتورسازی رفته است.
آنها که نیستند: دیوید ویکروم هافبک میانی نفت که به تازگی مورد عمل جراحی قرار گرفته تنها غایب نفت در این دیدار حساس خواهد بود.
نمایش آخر: نفت در آخرین دیدارش در لیگ داخلی استقلال را با تک گل پادووانی شکست داد و مقابل العین در لیگ قهرمانان نیز به تساوی 1-1 دست یافت. در سوی مقابل هم الشباب مقابل پاختاکور در لیگ قهرمانان 2-2 مساوی کرد و در لیگ عربستان 2-1 نتیجه را به نجران پایین جدولی واگذار کرد تا روحیه مناسبی برای این دیدار نداشته باشد.
نفت و الشباب عربستان ساعت 18 در ورزشگاه آزادی به مصاف یکدیگر می‌روند و در دیگر دیدار این گروه پاختاکور ازبکستان میزبان العین امارات است.
الاهلی عربستان- تراکتورسازی
تراکتورسازی ایران در سومین دیدار خود در لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا این هفته‌ به مصاف الاهلی عربستان می‌رود. این در حالی است سرخپوشان تبریزی در دومین دیدار خود در این رقابت‌ها به خوبی توانستند الاهلی امارات را با تمام ستارگانش شکست دهند و سه امتیاز حساس را به حساب خود واریز کنند. با این حال سخت‌ترین بازی این تیم در مرحله مقدماتی شاید برابر همین الاهلی عربستان باشد، چون این تیم فعلا صدرنشین گروه چهارم مسابقات است.الاهلی عربستان سرمایه‌گذاری‌ زیادی برای فوتبال خود انجام داده است و همانند سایر تیم‌های عربی تلاش می‌کند که با صرف هزینه‌های زیادی اعتبار زیادی در فوتبال آسیا کسب کند.این تیم این هفته‌ در خانه میزبان تراکتورسازی است و می‌خواهد صدرنشینی‌اش را در گروه با شکست دادن تراکتورسازی تثبیت کند.در جدول گروه D الاهلی عربستان چهار امتیازی و صدرنشین است. نسف قارشی ازبکستان و تراکتورسازی هر دو با سه امتیاز دوم و سوم هستند و الاهلی امارات با یک امتیاز در جای چهارم قرار دارد.
موقعیت: گروه چهارم لیگ قهرمانان در حال حاضر یکی از پیچیده ترین گروه های لیگ قهرمانان بوده است. چرا که بعد از الاهلی 4 امتیازی تیم های نسف قارشی و تراکتورسازی با یک امتیاز اختلاف در رده های بعدی هستند و رقابت شدیدی بین این سه تیم برای صعود از گروه وجود دارد. به دلیل نزدیکی تیم ها در جدول رده بندی نتیجه این بازی می‌تواند تکلیف خیلی از چیزها را مشخص کند و به همین دلیل هر دو تیم به امتیاز کامل این مســابقه احتیاج خواهند داشت. البته نتیجه تساوی برای سرخ های آذری نتیجه چندان بدی هم نخواهد بود.اما در لیگهای داخلی، این دو تیم شرایط تقریبا یکسانی دارند و هر دو در جایگاه دوم لیگ های خود قرار دارند. با این تفاوت که الاهلی هنوز در لیگ حرفه ای عربستان شکستی را تجربه نکرده است و از این حیث حتی از تیم صدرنشین النصر هم آمار بهتری دارد.در سوی مقابل تراکتورسازی از لحاظ گل زده در لیگ برترایران بهترین آمار را در اختیار دارد. این تیم با به ثمر رساندن 42 گل در 23 بازی و میانگین 86/1 گل در هر دیدار در لیگ برتر از این حیث پیشتاز است و رقیبی ندارد.
نیمکت: تونی اولیویرا و کریستین گروس. یکی پرتغالی و دیگری سوئیسی. تونی اولیویرا با سابقه حضور در الاتحاد در سال 2010 آشنایی خوبی از همشهری تیم سابق خود دارد و می‌تواند همین نکته باعث برتری تراکتور مقابل الاهلی باشد.تونی هفته گذشته اولین پیروزی اش در لیگ قهرمانان را بدست آورد و همچنین با بازگشتش به جمع پرشورها، با سه پیروزی پیاپی آن ها را به رتبه دوم لیگ برتر رسانده است.اما در آن طرف کریستین گروس با سابقه سرمربی گری در تیم های بزرگی چون یانگ بویز، اشتوتگارت، بازل، تاتنهام و گراس هاپرز از جولای 2014 هدایت این تیم عربستانی را بر عهده گرفت و آن ها را در حال حاضر در رده نخست گروه خود در آسیا و رده دوم لیگ حرفه ای عربستان جای داده است وامیدوار است بتواند سال خوب این تیم در لیگ قهرمانان دو فصل پیش را تکرار کند و برای اولین بار قهرمانی آسیا را برای فوق العاده ها به ارمغان بیاورد.
ستاره: عمر سوماه. ستاره 25 ساله الاهلی عربستان در این فصل بوده است. این بازیکن سوریه ای و 192 سانتی متری با به ثمر رساندن 19 گل در 18 بازی توانسته کیفیت بالای خود را به شیخ های عربستانی نشان دهد. این بازیکن هفته پیش هم موفق شد در مقابل نسف قارشی یکی از دو گل تیمش را وارد دروازه حریف ازبکستانی کند و نقش غیر قابل انکاری در پیروزی سبز و سفیدها ایفا کند.اما برای تراکتورسازی در این بازی بیش تر از هر چیزی قدرت خط میانی این تیم می‌تواند کمک حال باشد. چرا که به احتمال فراوان شاهد حمله های بیش تر تیم میزبان خواهیم بود و انسجام کمربند میانی تراکتور می‌تواند نقش موثری را از خود نشان دهد. در این میان حضور مهره بین‌المللی و با تجربه ای چون آندو تیموریان می‌تواند بهترین برگ برنده برای سرمربی پرتغالی تراکتورسازی باشد. ستاره 32 ساله ارمنی تراکتورسازی در جام ملت های اسیا بار دیگر کیفیت بالایش در میادین بین‌المللی را به همگان نشان داد و می‌تواند با استفاده از جنگندگی بالایش در امور دفاعی و ایستگاهی های خطرناکش در مواقع حمله به آذری ها کمک کند.
حاشیه:تونی اولیویرا سابقه هدایت تیم الاتحاد عربستان را در کارنامه خود دارد. الاتحاد تیمی است که به همراه همین الاهلی مهمترین تیم های جده به شمار می‌آیند و به همین دلیل تونی با جو استادیم اهلی و هوادارانش غریبه نخواهد بود.دیگر نکته قابل توجه در مورد سرمربی تراکتورسازی این است که او در اوایل سال 2000 سرمربی گری تیم الاهلی را هم به عهده داشته است. البته نه اهلی عربستان بلکه الاهلی مصر.تراکتورسازی سختی های زیادی را متحمل شد تا به عربستان برسد. کاروان این تیم بعد از حرکت به سمت قطر، چند ساعتی را در فرودگاه این کشور سرگردان بودند تا پرواز عربستان برایشان پیدا شود و بعد از آن با سختی های زیاد به جده رسیدند.الاهلی در سال های 2012 و 2013 با سپاهان ایران هم گروه بود و حالا برای اولین بار با تراکتورسازی تبریز در یک گروه قرار می‌گیرد. تراکتور تاکنون دو بار در عربستان مقابل تیم های این کشور قرار گرفته است که حاصل آن دو باخت مقابل تیمهای الشباب و الاتحاد بود.
آن ها که نیستند: تراکتورسازی برای این بازی محروم و مصدوم خاصی ندارد. اتفاقی که در سوی مقابل برای الاهلی هم افتاده است و بدون تلفات به مصاف تراکتورسازی خواهند آمد.
نمایش آخر: تراکتورسازی در آخرین بازی خود موفق شد با نتیجه 3-0 راه آهن را در تهران مغلوب کند و در سوی مقابل هم الاهلی با همین نتیجه الشعله را از پیش رو برداشت. اما در لیگ قهرمانان آسیا تراکتورسازی با 1 گل الاهلی امارات را از پیش رو برداشت و الاهلی عربستان هم با نتیجه 2-1 نسف قارشی را از پیش رو برداشت.
دیدار تیم‌های الاهلی عربستان و تراکتورسازی ایران از ساعت 20:50 آغاز می‌شود و دیگر دیدار این گروه را نیز الاهلی امارات و نسف قارشی ازبکستان برگزار می‌کنند.
برنامه روز دوم هفته سوم لیگ قهرمانان آسیا
گروه B
* پاختاکور ازبکستان ......................................................... العین امارات
* نفت ایران .................................................................. الشباب عربستان
گروه D
* الاهلی امارات ............................................... نسف‌ قارشی ازبکستان
* الاهلی عربستان .................................................. تراکتورسازی ایران
گروه G
* بریزبین استرالیا ................................ سووون بلووینگز کره‌جنوبی
* بجینگ گوآن چین ................................... اوراواردز دیاموندز ژاپن
گروه H
* اف‌سی سئول کره‌جنوبی ...................... وسترن سیدنی استرالیا
* گوانگژو اورگرانده چین .................................... کاشیما آنتلرز ژاپن
web site hit counter