سرمقاله

مزن بی‌تامل به گفتار دم

رضا دهکی

* سیدمحسن طباطبایی مزدآبای -پنجمین نشست هیات اجرایی مجمع شهرداران آسیایی به میزبانی مشترک شهرهای تهران و قزوین از هفتم تا دهم شهریورماه برگزارشد.
این مجمع که در سال 2008 با پیشنهاد شهردار تهران جهت ایجاد همگرایی و تعامل شهرهای آسیایی تشکیل شده تاکنون در شهرهای تهران، استانبول، بانکوک و هایکو برگزارشده و دارای دستاوردهای مفیدی بوده است. در مجمع پنجم که با رشد کمی و کیفی قابل ملاحظه‌ای نسبت به ادوار پیشین برگزار شد و حضور شخصیت‌ها، نهادها و سازمان‌های بین‌المللی در آن قابل توجه بود، مباحث و چالش‌های مشترک شهرهای آسیایی ازجمله ناپایداری زیست محیطی، فقر و نابرابری، هویت اجتماعی و فرهنگی، روند شهرنشینی و مشکل حمل و نقل و همچنین گردشگری بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.
شهردار تهران در سخنان خود در مراسم افتتاحیه ضمن اشاره به پیشینه تمدنی مشترک شهرهای آسیایی ضرورت ارتباط متقابل را یادآور شد و همگرایی وهمکاری منطق‌های را راهی موثر برای ورود به عرصه جهانی و جلوگیری از استثمار شهرهای آسیایی دانست. وی ضمن اشاره به چشم‌انداز جهانی تهران به عنوان شهری دانش‌محور و کانون تعاملات جهانی، مشارکت شهروندی را عنصری اساسی در راستای پایداری شهرها دانست و یادآور شد که شهرهای آسیا باید به زیست‌پذیرترین، شکوفاترین و پایدارترین شهرهای جهان تبدیل شوند. در این مجمع گزارش شهردارهای دیاربکر، عثمان‌قاضی، تندیک، آنتالیا و بانکوک حاوی نکات مهمی بود که نشان می‌داد مجمع شهرداران آسیایی امروز به نقطه‌ای رسیده است که می‌تواند تاثیرگذاری خود را در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی نشان دهد. از دیگر نقاط جالب توجه دیگر پیشنهاد تشکیل اتحادیه گردشگری آسیا توسط نماینده شهر صیدا لبنان بود که می‌تواند به هدفمند کردن توریسم و ارتقاء جایگاه جهانی آن در بین شهرهای آسیا بینجامد. ایده تقویت توریسم مذهبی توسط نماینده شهر شیراز دراین نشست و همچنین موضوع شهر خلاق که توسط نماینده شهر تبریز مطرح شد از مباحث مهم این دوره از نشست بودند. به طور کلی برگزاری این نشست‌ها و در کنار آن فعال بودن شهرداران ایرانی در این عرصه می‌تواند این امیدواری را ایجاد کند که ایران و آسیا ضمن هم‌افزایی در عرصه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، زیرساختی و زیست‌محیطی رشد قابل توجهی را تجربه کنند.
* دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام