سرمقاله

امید دادن با روش‫های اعتمادسوز!

محمدعلی وکیلی

حسن روانشید-پرسید: خروس مرا ندیدی گفت: قسم می‌خورم که ندیدم. پرسید پس این دم چیست که از زیر لباست بیرون آمده؟ حیران ماند که چه جوابی بدهد! چشممان هرروز به تازه‌تر از تازه‌ها روشن می‌شود! ارگان تعاونی روستایی کشاورزی سمومی را به کشاورزان عرضه می‌کند که بیست سال از تاریخ‌مصرفش گذشته! مجوز ورود برنج آمریکایی تاریخ گذشته صادر می‌شود و در گوشه‌ای از کشور درون کیسه‌های برنج داخلی شده و به بازار عرضه می‌شود! بی‌مهری پزشک در بیمارستان خمینی‌شهر تکذیب می‌شود! بیمارستانی در رباط‌کریم مادر و فرزندش را شبانه از بیمارستان مرخص می‌کنند درحالی‌که دست کودک از سرم ورم‌کرده و دهانش پر از خون است! مدارس غیرانتفاعی جان مردم را به لب رسانده‌اند و خونشان را در شیشه، زمزمه واگذاری بقیه مدارس به بخش خصوصی به گوش می‌رسد! ناوگان حمل‌ونقل بار و مسافر برون‌شهری و درون‌شهری و موتورسیکلت‌ها که ارتزاق طبقات پایین و متوسط را تامین می‌کند فرسوده و محتاج نوسازی است، نوید خرید هواپیمای ایرباس برای تامین آسایش طبقه اول جامعه از حساب ذخیره ارزی به گوش می‌رسد! شرکت هواپیمایی را در تعیین قیمت بلیط آزاد می‌گذارند اما پول خرید هواپیمایشان را از صندوق بیت‌المال تامین می‌کنند! تسهیلات 25 میلیون تومانی خرید اتومبیل از کارخانه‌های وابسته به دولت را ظرف مدت بیست‌وچهار ساعت تصویب و پرداخت می‌کنند!
اما برای قطعی نمودن وام ده میلیون تومانی خرید کالا که به شش میلیون تقلیل یافت دست‌به‌دست می‌مالند تا از ذهن‌ها خارج شود که یک خروس‌قندی برای سرگرم کردن مازاد جامعه نبود تا مشکل کارخانه‌های اتومبیل‌سازی و بانک‌ها حل شود! پرداخت یارانه را خلاف اصول اقتصادی می‌دانند و به دنبال راهکارهایی برای حذف آن هستند، اما از سوی دیگر به میلیون‌ها نفری که بدون ارائه کارت ملی یارانه می‌گیرند اعلام می‌کنند که پایان بهمن‌ماه 94 یارانه‌شان را قطع خواهند کرد و این‌گونه برای ثبت‌احوال کشور درآمد مضاعف کسب می‌کنند تا با کسب یک هزار و یکصد و پنجاه میلیارد ریال از محل وجوه کارت ملی کسری بودجه حاصل از سقوط قیمت نفت جبران شود! عدد تورم نقطه‌به‌نقطه را ماه‌به‌ماه پایین می‌آورند اما گرانی با چراغ خاموش مسیرش را طی می‌کند! جامعه را در استرس و نگرانی بی‌آبی و بحران آب رها می‌سازند اما هیچ‌گونه اقدامی برای پیش‌گیری از کشت هندوانه و صادرات آب مجازی به حاشیه خلیج‌فارس و جلوگیری از ادامه بهره‌برداری از محصول برنج در مناطق غیر از استان‌های شمالی به عمل نمی‌آورند!
میانگین سن اعتیاد به سیگار به زیر ده سال می‌رسد اما ورود سیگار قاچاق به‌صورت کانتینری به کشور ادامه دارد و سازمان تامین اجتماعی که مسئولیت حفظ سلامتی نیمی از جمعیت ایران را به عهده دارد خود صاحب کارخانه تولید مواد دخانی است! نماینده محترم ولی‌فقیه در هلال‌احمر اصفهان و عضو مجلس خبرگان بعد از نماز ظهر و عصر نمازخانه هلال‌احمر دریافت جریمه دیرکرد وام را در بانک‌ها حرام می‌دانند و بر اساس آن وجوه موجود در بانک‌هایی که این جرائم را می‌گیرند شبه ناک! و سپردن پول مازاد مالی را به بازاریان معتمد، بهتر از قرار دادن در این بانک‌ها اعلام می‌کنند، اما بانک‌ها همچنان به یکه‌تازی خود ادامه می‌دهند! بانک مرکزی در گزارش‌های ارائه‌شده اولیه به رسانه‌ها از برگرداندن سپرده‌های مردم در «صندوق ثامن» خبر می‌دهد و از اعلام پسوند کلمه ثامن خودداری می‌نماید! و این باعث سوءتفاهم شده و عده‌ای از سپرده‌گذاران به صندوق‌های مشابه ثامن با پسوندهای مختلف برای مسدود کردن حساب‌های خود مراجعه می‌کنند که در آخرین روزها روابط عمومی بانک مرکزی خبر را اصلاح و نام کامل این صندوق را ثامن‌الحجج اعلام می‌نماید! همه‌ی این اتفاقات را می‌شود بی‌توجهی و سهل‌انگاری انگاشت!
اما چماق و هویج را نباید فراموش کرد که آرام‌آرام از فرهنگ آمریکایی به بعضی از دستگاه‌های داخلی ما رسوخ نموده است. شهرداری اصفهان به خاطر تامین کسری بودجه سه‌ماهه آخر سال جاری خود ناچار شده است چوب حراج به سرمایه کاریش یعنی تراکم و هزینه صدور پروانه ساخت بزند! و به متقاضیان 35درصد تخفیف بدهد! البته به جنسی چوب حراج زده‌اند که مشتری رایگان هم ندارد! ولی به خاطر اینکه هویج تنها نماند در فکر چماق هم بوده که آن را با چراغ خاموش به شهروند تقدیم ‌کنند!
بر اساس قبوض مرحله دوم عوارض نوسازی و عمران شهر اصفهان که اخیراً توزیع‌شده، صورت‌حساب مشترکان به‌صورت یک‌ماهه از ۲۲/۱۱/۹۴ تا ۲۹/۱۲/ ۹۴ می‌باشد و برای این مدت رقمی معادل ۶ ماه را تعیین نموده‌اند که بر این اساس می‌توان ادعا نموده عوارض مربوطه حدود ۱۲ برابر شده است! که اگر این‌چنین باشد همه کسری‌های بودجه شهرداری در سال جاری از محل جیب مردم جبران شده است!تصویر دو قبض از یک آپارتمان ۴۸ متری در مرحله‌های اول و دوم سال جاری برای قضاوت مخاطبان درج گردیده که دلیل مدعای چماق و هویج شهرداری باشد!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام