سرمقاله

رستاخیز تندروها در صحن سبز

علیرضا صدقی

گروه سیاسی – رئیس‌جمهوری در پیام نوروزی خود، امسال را سال انتخابات نامید. وزیر کشور نیز بر همین اساس انتخابات و سیاست داخلی را مهم‌ترین رویکرد وزارتخانه متبوعش مطرح کرد و رئیس ستاد انتخابات کشور را نیز تعیین کرد. مقیمی، معاون سیاسی وزیر کشور که عهده‌دار این وظیفه حساس نیز شده است هم در گفتارهای مختلف رویکردهای انتخاباتی دولت را بیان کرده است. در حالی که دولت به عنوان برگزارکننده انتخابات مهیا کردن خود آغاز کرده است، جناح‌های سیاسی نیز برای حضور موثر و پیروزی در انتخابات پیش‌رو در تدارکند. هر چند از سوی هر دو جناح تاکید بر این است که فعالیت‌های انتخاباتی به صورت زودهنگام وارد فضای اجتماعی نشود، اما نمی‌توان تحرک انتخاباتی گروه‌های سیاسی را نیز نادیده گرفت.اصولگرایان هرچند بیش از هر چیز منتظر روشن شدن تکلیف ماجرای وحدت و همگرایی هستند، اما این دلیل نمی‌شود که در زیرشاخه‌های خود برای انتخابات پایه‌ریزی نکنند. احزاب، جبهه‌ها، گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی منتسب به اصولگرایی، لیست‌نویسی و مهره‌چینی‌های خود برای انتخابات مجلس را آغاز کرده‌اند و البته در سطح کلان خود و به ویژه جامعتین، در تدارک برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز هستند؛ هرچند تلاش دارند که حضور خود در این انتخابات دوم را چندان سیاسی نکنند. محسن کوهکن نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری، از گروه‌های موثر اصولگرایی، تاکید دارد که این جناح برای انتخابات سال 94 هنوز وارد تعیین مصادیق نشده است. وی در گفت‌وگو با ایلنا می‌افزاید: در حال حاضر تلاش بیشتر روی این مسئله متمرکز است که بتوانیم در حوزه‌های انتخابیه به خصوص حوزه‌های تک نماینده اطلاعات اولیه را به دست بیاوریم. این روند طبیعی حضور در انتخابات است و هر جریان و گروه دیگری که قصد حضور در انتخابات را داشته باشد نیز باید همین روند را طی کند. نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری تاکید کرد که جمع‌آوری اطلاعات به هیچ عنوان به معنای تعیین مصداق‌های انتخاباتی نیست. کوهکن تصریح کرد: با توجه به اینکه نظام انتخاباتی ایران حزبی نیست، مجموعه اصولگرایان نیز به فردی برای حضور در انتخابات توصیه نکرده که از مسئولیت خود انصراف دهد.
این حالت در زمانی قابل قبول بود که یک هسته مرکزی داوطلبان حزبی را در سراسر کشور تعیین کند، اما در حال حاضر فعالیت فردی افراد تاثیر بیشتری در رای آوری آنان در انتخابات دارد.
تغییر شهر اجماع اصولگرایان
این روز‌ها رفت و آمد شخصیت‌های سیاسی اصولگرا به مشهد بیشتر شده است. هنوز مراسم بدرقه محمدنبی حبیبی در فرودگاه مشهد به پایان نرسیده بود، که مراسم استقبال از محمود احمدی‌نژاد شروع شد. به این ترتیب در کمتر از یک هفته دو نفر از شخصیت‌های تاثیرگذار اصولگرا به مشهد رفتند. پیش از این هم در اواخر بهمن همایش وحدت اصولگرایان در مشهد برگزار شده بود. ایلنا گزارش داد: انتخاب مشهد، به عنوان شهر ائتلاف، به خاطر ضربه‌ای بود که اصولگرایان از تشتت آرای دو کاندیدای خراسانی در انتخابات ۹۲ خوردند. دل قالیباف و جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری یک دله نشد و صندلی پاستور در دست اصولگرایان باقی نماند. با این حال دوستان جلیلی و قالیباف در هیچ شهری مثل مشهد به هم نزدیک نبودند. تاثیرات خویشاوندی و همکاری سبب شده بود تا ستاد این دو نامزد انتخابات در مشهد ارتباط تنگاتنگی داشته باشد؛ همین وحدت رویه سبب شد تا انتخاب استاندار خراسان به پروسه‌ای طولانی تبدیل شود، تا جایی که در ‌‌نهایت گزینه‌ مورد تایید اصولگرایان والی خراسان شد. برادر جلیلی نیز که نقشی محوری در ستاد انتخاباتی او داشت، به مشهد رفت تا قطعه‌ای دیگر از پازل وحدت اصولگرایان در مشهد تکمیل شود. اما این تنها استانداری خراسان نیست که در دست اصولگرایان مشهدی است. تمامی بیست و پنج عضو شورای شهر مشهد از لیست جبهه پایداری بودند. این موضوع شهرداری مشهد را به صورت کامل در اختیار اصولگرایان قرار داد. همین اکثریت اعضا سبب شد تا یکی از بازوهای قدرت از تهران به مشهد منتقل شود و شورای عالی استان‌ها نیز از دست چمران به دست یکی از اعضای شورای شهر مشهد بیفتد. از سویی دیگر نمایندگان مشهد در مجلس نیز همگی از مخالفان سیاسی دولت هستند. از کریمی قدوسی تا پژمان‌فر و از قاضی‌زاده تا حسین‌زاده بحرینی از جمله افرادی بودند که در این دو سال پرچم مخالفت با دولت را در مشهــد افـــراشته نگـــه داشتـــه‌اند. امام جمعه مشهور مشهد، حجت‌الاسلام علم الهدی نیز از جمله چهره‌هایی است که رابطه نزدیکی با اصولگرایان دارد. پروژه جدید اصولگرایان برای وحدت در مشهد از آن جهت قابل توجه است که تا پیش از این شهر، قم به عنوان محور وحدت اصولگرایان مطرح بود. اما در سال‌های گذشته دو اتفاق شهر قم را برای وحدت اصولگرایان از برنامه خارج کرد؛ یکی مواضع اعتدالی علی لاریجانی بود که به عنوان نماینده اول مردم قم حاضر به همراهی با تندرو‌ها نشد. اخبار اردوگاه اصولگرایان حاکی از آن است که در مدل پیشنهادی لاریجانی برای وحدت جایی برای جبهه پایدرای در نظر گرفته نشده بود. از سویی دیگر، مراجع تقلید که دل خوشی از رفتار دولت دهم نداشتند، از سفرهای هفتگی وزیران دولت روحانی به قم استقبال کردند و به این ترتیب فضای شهر قم برای مقابله با دولت و ائتلاف اصولگرایی علیه دولت آماده نیست.
حامیان دولت در اندیشه اکثریت مجلس
پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و تاکید وی بر حضوری معتدل و فراجناحی، جمعی از چهره‌ها و گروه‌های سیاسی معتدل نیز به این شعار روی خوش نشان دادند و به حمایت از دولت پرداختند. در حالی که در این میان اصلاح‌طلبان میانه‌رو به دنبال وحدت جمعی جناح چپ سیاسی کشور در حمایت از روحانی در ایام انتخابات، نقش بیشتری در حمایت از دولت دارند، اعتدال‌گرایان اصولگرا نیز در جمع حامیان دولت دیده می‌شوند. در حالی که دولت اصرار دارد که به طور مستقیم در عرصه انتخابات وارد نخواهد شد و لیست نخواهد داد، چهره‌ها و گروه‌های حامی دولت حساب ویژه‌ای برای کسب اکثریت مجلس آینده و همسویی آن با دولت کرده‌اند. عابد فتاحی، نماینده مجلس نهم با اعتقاد به این که آرایش مجلس دهم حتماً تغییر می‌کند، اظهار کرد: لیستی که از طرف روحانی ارائه شود می‌تواند اکثریت مجلس را تقریباً به دست آورد. وی همچنین اظهار کرد: در مورد آرایش اصلاح‌طلبان برای ورود به انتخابات نیز جبهه اصلاح‌طلبی می‌تواند به جبهه معتدل و سیاست میانه‌رو و اعتدالی نزدیک شود و اگر این‌گونه باشد توان خوبی را در سیاست داخلی کشور به دست خواهند گرفت. نماینده مردم ارومیه در مجلس درباره این‌که جریان اصلاح‌طلبی از چه الگوی انتخاباتی تبعیت می‌کند، گفت:‌ فکر می‌کنم الگویی که بتواند این جریان را به موفقیت برساند الگوی اعتدال است و اگر اعتدال و اصلاحات در هم ذوب شوند می‌توانند یک جبهه بسیار قدرتمند سیاسی منظم و قانونمند تشکیل دهند که در آینده نیز نه دچار سستی، کندی و یا تندی خواهند شد. وی تاکید کرد: کنار هم قرار گرفتن اصلاحات و اعتدال می‌تواند افراد خوشنامی را برای مجلس انتخاب کند.
اندیشه همگرایی بین اصلاح‌طلبان معتدل و اصولگرایان اصیل
کارگزاران سازندگی نیز که از احزاب معتدل اصلا‌ح‌طلب محسوب می‌شود و حتی اسحاق جهانگیری، رئیس شورای مرکزی‌اش نیز در قامت معاون اول دولت یازدهم حضور دارد، بر همبستگی اصلاح‌طلبان با اعتدال‌گرایان تاکید دارد. جهانگیری دیروز در جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران تاکید کرد: اگر مجلس خوبی شکل نگیرد کار دولت ناتمام خواهد بود. معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین به همگرایی اصلاح‌طلبان در انتخابات سال 92 اشاره کرد و گفت: نتیجه آن همگرایی این بود که اصلاح‌طلبان به یک تفاهم مشترک در شورای مشورتی رسیدند. اصلاح‌طلبان منافع حزبی خود را کنار گذاشتند و یک شخصیت ملی را انتخاب کردند. نقش آقایان ... و هاشمی بسیار موثر بود و هیچ کس نیز اعتراضی به این انتخاب نکرد. مهمترین پیام آن انتخابات نیز همین همگرایی بود.اکنون نیز نیاز به این کار داریم. باید به یک همگرایی بین اصلاح‌طلبان معتدل و اصولگرایان اصیل اندیشید. باید به دنبال یک مجلس معتدل بود. اگر هدف این باشد، برای پیدا کردن کاندیداها به مشکل بر نمی‌خوریم. جهانگیری در ادامه با تاکید بر این که همه گروه‌های سیاسی درون کشور حق شرکت در انتخابات را دارند و این حق برای آنها محفوظ است گفت: خبرهایی که به ما می‌رسد این است که مخالفان دولت و وزرای پیشین به صورت جدی در اغلب استا‌ن‌ها مشغول فعالیت‌های انتخاباتی شده‌اند. این هیچ ایرادی ندارد و حق آنهاست، اما متاسفانه روش نامانوسی را در پیش گرفته‌اند که این نه تنها خوب نیست که مضر منافع ملی است. وی افزود: مخالفان دولت به صورت جدی به دنبال ایجاد نگرانی در بین نیروهای معتدل هستند. تهدیدات مختلفی صورت می‌گیرد. تلاش می‌شود نیروهای مردمی و معتدل شهرستان‌ها از کاندیداتوری روی‌گردان شوند. به آنها القا می‌شود که اگر در انتخابات کاندیدا شوند یا فعالیت‌های خود را آغاز کنند با آنها برخورد می‌شود. اصلاح‌طلبان و نیروهای معتدل و حامیان دولت توجه داشته باشند که نباید فریب این جوسازی‌ها را بخورند. باید مقاومت کرد. معاون اول رئیس‌جمهوری تاکید کرد: انتخابات مجلس باید با سلامت کامل برگزار شود. باید مردم را ترغیب کرد تا در انتخابات شرکت کنند. در آخرین نظرسنجی های صورت گرفته اصلاح طلبان وضعیت خوبی داشتند. البته برخی نیز به مدیریت انتخابات هم اشاره می‌کنند و نگران رد صلاحیت‌ها و مدیریت انتخابات هستند. امیدوارم این مسایل با مذاکرات حل شود. باید دغدغه‌ها را به حداقل برسانیم. دولت به دنبال این است که انتخابات در سلامت برگزار شود و دغدغه‌ها از بین برود و آحاد مردم بی هیچ نگرانی امکان شرکت در انتخابات را داشته باشند. نباید گذاشت مردم مایوس شوند و چنین فضایی شکل بگیرد.
تجربه شیرین وحدت
اصلاح‌طلبان به طور کلی مبنای کار خود در آماده‌سازی خویش برای انتخابات مجلس را بر تجربه موفق وحدت در انتخابات ریاست جمهوری 92 گذاشته‌اند. بنا بر همین تجربه است که این گروه برنامه خود را در استان‌های کشور با تکیه بر چهار گروه فعالان و اعضای احزاب سیاسی، مدیران اصلاح‌طلب، نمایندگان ادوار مجلس و شخصیت‌های محوری منطقه آغاز کرده است تا به لیستی مقبول و مطمئن برسد. استفاده از استانداران و مدیران دولت‌های سازندگی و اصلاحات نیز از دیگر راهکارهای اصلاح‌طلبان برای انتخاب چهره‌های لیست انتخاباتی خود است. این در حالی است که بارها در گفته‌های اصلاح‌طلبان نگرانی از ردصلاحیت‌ها مطرح شده است و این موضوع نیز می‌تواند بر سیاستگذاری و تصمیم‌گیری اصلاح‌طلبان برای انتخابات موثر باشد. اصلاح‌طلبان در تلاشند در نهایت یک اقلیت قدرتمند را راهی مجلس دهم کنند و در عین حال از کسب اکثریت مجلس نیز ناامید نیستند.
استعفاهایی به قصد کاندیداتوری مجلس
27 خردادماه آخرین مهلت مدیران دولتی برای استعفا و حضور در انتخابات مجلس است. در این میان رایزنی‌ها و گمانه‌زنی‌ها در مورد چهره‌هایی که قصد ورود به عرصه پیکار انتخاباتی را دارند آغاز شده است. مجید نصیرپور معاون نظارت و هماهنگی معاونت پارلمانی رئیس‌جمهوری ایران در گفت‌و‌گو با ایلنا ضمن تایید خبر استعفای خود تاکید کرده است که تا سی‌ام فروردین در جایگاه فعلی انجام وظیفه خواهد کرد و بعد از آن درباره مسائل مربوط به انتخابات مجلس صحبت می‌کند. محمدرضا خباز معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی رئیس‌جمهوری نیز شایعات در مورد قصد استعفا و کاندیداتوری‌اش در انتخابات مجلس را رد کرد. حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت پارلمانی این وزارتخانه نیز اعلام کرده است فعلا قصدی برای حضور در انتخابات ندارد. احمد حکیمی‌پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران هم درباره شایعات احتمال استعفای بعضی از اعضای شورای شهر برای حضور در انتخابات مجلس گفت: چنین بحثی تا به حال در شورای شهر و در جلسات درونی اصلاح‌طلبان مطرح نشده است و ان شاء الله بعد از ماه رمضان در این باره صحبت خواهد شد. این در حالی است که شایعاتی وجود دارد که برخی اعضای شورای شهر تهران قصد حضور در انتخابات مجلس را دارند، که در این میان برخی به احتمال حضور احمد مسجدجامعی و مهدی چمران از حوزه انتخابیه تهران اشاره می‌کنند. این در حالی است که اعضای شورای شهر اگر قصد کاندید شدن از شهری به جز تهران را داشته باشند، نیازی به استعفای از مسئولیت خود ندارند. در دوره قبلی شورای شهر، مرتضی طلایی از حوزه انتخاباتی اصفهان کاندیدای مجلس شد و شنیده می‌شود در این دوره اسماعیل دوستی، احمد حکیمی‌پور و ولی‌الله شجاع پوریان ممکن است از لرستان، زنجان و خوزستان وارد انتخابات مجلس شوند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام