سرمقاله

لبنان پس از انفجار

جلال خوش‫چهره

گروه اقتصادی- مهرداد عسگری: در حالی که برخی کارشناسان اقتصادی از افزایش معاملات مسکن خبر داده و رکود آن را در حال شکسته شدن می‌دانند، آمار اسناد ثبت شده در دفاتر ثبت اسناد حاکی از آن است که تنها حدود 27 درصد از اسناد ثبت شده در دفاتر اسناد رسمی به معاملات مسکن مربوط می‌شود. این در حالی است که 40 درصد از اسناد ثبت شده در دفاتر اسناد رسمی به معاملات خودرو و 40 درصد دیگر نیز به سایر معاملات مربوط است. البته آمار به ثبت رسیده در دفاتر اسناد رسمی در فاصله زمانی شهریور 92 لغایت شهریور 93 حاکی از آن است که این رقم حدود 27 درصد معاملات را شامل شده است.
ثبت دستی دفاتر جمع می‌شود
آمار ثبت دستی در دفاتر اسناد رسمی از شهریور 92 به صورت آنلاین درآمد و امکان تفکیک اسنادی که در دفاتر تنظیم می‌شود را به وجود آورد. این در حالی است که دفاتر اسناد رسمی قرار است امسال طی طرحی از سوی کانون سردفتران و دفتریاران جمع‌آوری شود. در همین رابطه، محمدرضا دشتی اردکانی، رییس کانون سردفتران و دفتریاران به خبرنگار ما گفت: با تصویب قانون کاداستر در مجلس شورای اسلامی و تایید آن از سوی شورای نگهبان، دستورالعمل اجرای حذف دفاتر جاری در دفترخانه ها را شاهد خواهیم بود.
تفاهم با سازمان مالیاتی کشور
دشتی اردکانی به تفاهم با سازمان مالیاتی کشور در اسفند سال گذشته اشاره کرد و گفت: با توجه به تفاهم با سازمان مالیاتی کشور مقرر شد که فروردین امسال دفترخانه ای در تهران به عنوان پایلوت معرفی شود تا از این سازمان استعلام بگیرد. وی ادامه داد: این دفترخانه 20 فروردین ماه در شمال شهر تهران انتخاب شد تا استعلامات الکترونیکی بین سازمان ثبت اسناد و املاک و سازمان مالیاتی کشور را انجام دهد و هدف این کار نیز رفع مشکلات و حذف هزاران تردد بی مورد است. رییس کانون سردفتران و دفتریاران تاکید کرد، اگر استعلام ها آنی شود، ثبت سند از 45 روز به یک روز کاهش می‌یابد.
کد رهگیری باطل است
با وجودی که بر اساس رای دیوان عدالت اداری که در سال گذشته صادر شد، الزامی برای دریافت کد رهگیری توسط بنگاه‌های معاملات املاک در تهران وجود ندارد اما در این زمینه به دلیل اطلاع رسانی ناقص و ناکافی، مردم همچنان به دلیل اصرار برخی بنگاه‌های املاک اقدام به این امر می‌کنند که در این خصوص نیز، دشتی گفت: با اصلاحاتی که امسال صورت می‌گیرد، کد رهگیری به طور کامل از بین رفته و دیگر نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت.
ثبت بیش از 16 میلیون سند در سال گذشته
رییس کانون سردفتران و دفتریاران، به ثبت 16 میلیون و 91 هزار و 460 سند در دفاتر اسناد رسمی در سال 93 اشاره کرد و گفت: هفت هزار و 350 دفتر در کل کشور وجود دارد که یکهزار و 740 دفتر از این تعداد در تهران است. وی تاکید کرد: سال گذشته 540 دفتر در سراسر کشور از سوی کانون سردفتران مورد بازرسی و تعداد 430 مورد شکایت از دفاتر اسناد رسمی مورد بررسی قرار گرفته است.
منتظر صدور شناسنامه فنی ساختمان هستیم
وی در پاسخ به سوالی درباره زمان اجرای قانون پیش فروش ساختمان گفت: همه کارها برای اجرای قانون پیش فروش ساختمان آماده است و منتظر صدور شناسنامه فنی ساختمان از سوی شهرداری ها هستیم. رییس کانون سردفتران و دفتریاران ادامه داد: در بعضی استان‌ها، شهرداری‌ها شناسنامه فنی صادر می‌کنند اما متاسفانه در تهران همچنان منتظر صدور این شناسنامه های فنی هستیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام