سرمقاله

جای خالی علم در تببین پدیده‌ها ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهر امیرکلا
 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در آستارا
 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهرهای اردکان، شوش و بندر دیلم
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 11228  |  صفحه ۲ | سیاست روز  |  تاریخ: 04 تیر 1402
  بعدها جنجال شاسی بلندها، حالا تعطیلی روزهای هفته باعث اختلاف شده است
  پنجشنبه یا شنبه؟
  بعد از افشاگری در ماجرای شاسی‌بلندها که سر و صدای زیادی را در رسانه‌ها به پا کرد و موجب واکنش مسئولان سه قوه شد، این بار طرح تعطیلی شنبه‌ها به جای پنج‌شنبه‌ها بهانه‌ای برای دو نماینده تهران شد تا یکدیگر را با عناوینی متهم کنند.
  در ابتدا مصطفی میرسلیم که به موضع‌گیری‌های عجیب و غریب در این مجلس معروف شده است در واکنش به طرح تعطیلی‌ شنبه‌ها در توئیتی نوشت: این چه افتخارى است که بعضى افراد پیشنهاددهنده و مدافع تعطیلى روز شنبه، مانند اسرائیل، شده‌اند؟
  پیرهادی به عنوان یکی از طراحان تعطیلی شنبه‌ها در پاسخ به او نوشت: کسی که فرق ۲۰۶ با لندکروز را نمی‌فهمد،به طریق اولی علت ساماندهی ایام کاری و تعطیلات را متوجه نمی‌شود. بعضی‌ها که هجمه و مخالفت می‌کنند، خیال آدم از درستی راه، جمع‌تر می‌شود.
  اما این جدال توئیتری به همین‌جا ختم نشد و دو نماینده تهران طی روزهای اخیر در توئیتر ( که به دستور کمیته فیلترینگ برای عموم مردم فیلتر است)، بارها به صورت پینگ‌پنگی از خجالت یکدیگر درآمدند.
  به گزارش ایلنا، در همین رابطه محسن پیرهادی نماینده مردم تهران با بیان اینکه «ایستادن در مقابل مطالبات مردم از شفافیت آراء مسئولان گرفته تا بحث سامان‌دهی بازار خودرو و تسهیل شرایط واردات خودرو به کشور و ... شیوه مرسوم جمع معدودی است»، تاکید کرد: در همین راستا مانع‌تراشی در برابر امور و طرح‌هایی که خواست و مطالبه به حق مردم است، بدون ارایه ادله و استدلال علمی یا کارشناسی یکی از موانع پیشبرد امور در مجلس است، سکوت همیشگی در قبال این روحیات و حاشیه‌سازی مکرر برای مجلس و نمایندگان جز معطل ماندن امور مردم نتیجه‌ای ندارد.
  عضو هیات رئیسه مجلس همچنین درخصوص شائبه‌ای که نسبت به ملک محل سکونت او مطرح شده، عنوان کرد: استفاده از رانت موقعیتی یا سیاسی برای خرید خانه توسط من تهمت ناروایی است که برخی برای تضعیف جایگاه بنده از آن سوءاستفاده می‌کنند، در این مساله بنده هیچ تخلفی نداشتم و قوه قضاییه مرا از تمامی اتهامات تبرئه کرد.
   وی با بیان اینکه «متاسفانه همیشه اخبار سیاه و موضوعاتی که جنبه تخریب دارند ماندگارند اما در مقابل ادله و توضیحاتی که برای رفع اتهام بیان می‌شود دیده و شنیده نمی‌شوند»، افزود: بدنه شهرداری بهترین شاهدان شیوه عملکرد تعاونی مسکن شهرداری تهران هستند، روند مرسوم و معمول را ‌می‌دانند و اگر اجحافی بود، آن‌ها حتما در این میدان مطالبه‌گر می‌شدند اما نقدها و تهمت‌هایی که در این ماجرا به من نسبت داده می‌شود از سوی رقبای سیاسی یا فعالان فضای مجازی است که متاسفانه لحظه‌ای و هیجانی برخورد ‌می‌کنند و برای تخریب از این ماجرا سوءاستفاده می‌کنند و حتی تصور نمی‌کنند موضع تخریبی‌شان می‌تواند به مانعی سر راه تلاش من برای پیگیری مطالبات مردم در مجلس از بحث شفافیت گرفته تا موضوع تعطیلی روز شنبه بدل شود.
  دفتر محسن پیرهادی نماینده مردم تهران و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی متنی را در اختیار ایلنا قرار داده که مشروح آن به این شرح است:
  اخیرا در جریان پیشبرد طرح تعطیلی شنبه‌ها به جای پنج‌شنبه‌ها در قالب اصلاحیه بر لایحه دولت برای ساماندهی تعطیلات جدال رسانه‌ای بین شما و آقای میرسلیم دیگر نماینده تهران درگرفت که خیلی هم ارتباطی به اصل ماجرا یعنی تعطیلی شنبه‌ها نداشت، علت ادامه‌دار شدن این بحث را چه مساله‌ای می‌دانید؟
  بعد از طرح پیشنهادی من که در کمیسیون اجتماعی مجلس به عنوان کمیسیون تخصصی بررسی‌کننده لایحه ساماندهی تعطیلات، اکثریت اعضای کمیسیون با دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته و جایگزینی شنبه به جای پنج‌شنبه موافقت کردند، در نهایت این پیشنهاد به تصویب کمیسیون رسید. به‌دنبال تصویب این پیشنهاد جمعی در داخل و خارج از مجلس با طرح موضوعاتی از جمله اینکه شنبه روز تعطیلی یهودی‌هاست و پنج‌شنبه جزو تعطیلات مرسوم و حتی مقدس ما در دین اسلام است، با این مصوبه کمیسیون ابراز مخالفت کردند.
  درحالی که سامان‌دهی تعطیلات مطالبه ۱۵ ساله مردم از مجلس بود و ما در تعاملات و مراودات بین‌المللی به دلیل عدم تلاقی تعطیلات‌مان با تعطیلات مرسوم قاطبه کشورهای دنیا ۴ روز تعلیق داریم و عملا روند تعاملات ما تنها در سه روز کاری انجام می‌شود، این موضوع و آسیبی که به روند تعاملات اقتصادی بین‌المللی می‌زند، مکرراً از سوی فعالان اقتصادی به مجلس منتقل شده است و در کنار فعالان اقتصادی و مناطق آزاد تجاری، مراکز دانشگاهی و پژوهشی هم از این نا‌هماهنگی گلایه داشتند. در بررسی‌های انجام شده ما روشن شد که تعطیلی پنج شنبه روندی مرسوم در کشور بوده و پایه شرعی و فقهی ندارد، تنها روز جمعه است که در دین اسلام برای پرداختن به امور مذهبی و دینی مثل نماز جمعه مورد تاکید قرار دارد.
  الگویی که کشورهای اسلامی هم با در نظر گرفتن آن ۱۶ سال است تعطیلاتشان را به جمعه و شنبه منتقل کرده‌اند، پس مناسب‌ترین پاسخ به مطالبه مردم برای کاستن از شمار روزهای تعطیلی و کاهش فاصله فعالیت بین‌المللی با دنیا جابجایی پنج‌شنبه با شنبه بود، که آن را در مجلس دنبال کردیم و الحمدلله در کمیسیون به ثمر رسید. اما متاسفانه جمعی این موضوع را برنتافتند و رسمی و غیررسمی ایرادت غیرمستند و سلیقه‌ای به آن وارد کردند. آقای میرسلیم هم ترجیح داد به جای پیگیری ادله مخالفتش در مجلس با رویکرد اتهام‌زنی در شبکه‌های اجتماعی اعلام موضع کند، او مدافعان و طراحان ایده تعطیلی شنبه به جای پنج‌شنبه را به افتخار به نزدیکی با اسرائیل متهم کرد اتهامی که جز تلاش برای غوغا‌سازی و به حاشیه کشاندن بحث، ترجمه دیگری ندارد.
  ماجرا از اتهام‌زنی او علیه مدافعان طرح شروع شد و به نحوی دنبال شد که به تهمت‌زنی و طرح ادعایی مخدوش علیه بنده ادامه پیدا کرد، متاسفانه ایستادن مقابل مطالبه مردم از شفافیت آراء مسئولان گرفته تا بحث سامان‌دهی بازار خودرو و تسهیل شرایط واردات خودرو به کشور و... شیوه مرسوم یک جمع معدودی است.
  مانع‌تراشی مقابل امور و طرح‌هایی که خواست و مطالبه به حق مردم است، بدون ارائه ادله و استدلال علمی یا کارشناسانه یکی از موانع پیشبرد امور در مجلس است، سکوت همیشگی در قبال این روحیات و حاشیه‌سازی مکرر برای مجلس و نمایندگان جز معطل ماندن امور مردم نتیجه‌ای ندارد.
  مشخص است که ایستادن مقابل این روند هم مورد تایید و مطلوب این تفکر قرار نخواهد گرفت، پس راحت‌ترین راه برایشان طرح اتهام برای تحت فشار قرار دادن مخالفانشان است که با ادبیات بالا به پایین و تعابیر زشت و نامناسب این مسیر را دنبال می‌کنند، مانند روند ناصوابی که طی دو هفته اخیر علیه من به دلیل پیگیری یک مطالبه مردم شکل گرفت و همچنان ادامه دارد.
  وی در پاسخ به این سوال که شما هم چند موضع‌گیری و واکنش جنجالی علیه میرسلیم داشتید، گفت: ببیند؛ باید دقت کنید که این جدل چگونه و چرا کلید خورد، در ابتدا آقای میرسلیم به یکباره آمد و گفت این چه طرح‌های اسرائیلی‌ای است که عده‌ای در مجلس مدافع آن شده‌اند، خب طراح  پیشنهاد و مدافع تعطیلی شنبه من بودم و من خودم را یک نیروی انقلابی، ارزشی و معتقد به نظام جمهوری اسلامی می‌دانم؛ لذا طرح چنین اتهامی برایم سنگین و بسیار زننده است. خب طبیعی است که ناراحت می‌شوم و پاسخ می‌دهم.
  در حالی که ایشان می‌توانست بدون اتهام‌زدن در جریان بررسی طرح در مجلس برایش ادله بیاورد که به دلیل مشابهت با تعطیلی یهودیان با آن مخالف است نه اینکه بنده را متهم به افتخار و نزدیکی با آن‌ها بکند. از سوی دیگر هم شورای نگهبان مسئول تطبیق قوانین با شرع و قانون اساسی است و اگر این ایراد به آن وارد باشد، براساس آن مصوبه را رد می‌کند؛ در واقع می‌خواهم بگویم که مسیر و روند بررسی این طرح مثل دیگر طرح‌های مجلس مشخص است و جایی برای اتهام‌زنی باقی نمی‌ماند.
  بعد از این ماجرا باز هم از طرف آقای میرسلیم آمدند و ماجرای خرید خانه مرا مطرح کردند، تهمت ناروایی که من بارها در مورد آن موضع رسانه‌ای گرفته‌ام، دادگاه رفته‌ام و پاسخگو بوده‌ام. من همان ایام همه مسیرهای قانونی و نظارتی را برای رد شائبه‌ای که جمعی به ناحق مطرح کرده بودند، طی کردم، حتی دادستان وقت هم همان ایام رسیدگی کرد، من همه مدارک و مستندات را ارائه کردم و ثابت شد که تخلفی نداشته‌ام و از جایگاهم در شورای شهر تهران سوءاستفاده نکرده‌ام و همه امور براساس قانون و مربوط به زمان خدمتم در شهرداری تهران بود و برهمین اساس هم از اتهامات تبرئه شدم.
  حالا هم موضوعی برای پنهان‌کاری در این زمینه ندارم و نقطه ضعف و ایرادی هم در آن نمی‌بینم چون تماما بر اساس قانون و در مسیر قانونی گام برداشته‌ام. اما این برچسب‌زدن‌ها تلاش برای به بیراهه بردن کارها و امور مردم است، هرچند که ما این موضوع را هم جواب دادیم و خوب است ایشان هم به موارد غیرمعمول و مرسومی که به راه انداخته‌اند و جامعه را نگران و ملتهب کرده‌اند، پاسخ دهند.
  برداشت من از سبک مخالفت ایشان این است که نمی‌خواهد در مواردی که مطلوبش نیست مثل بحث خودرو یا تعطیلی روز شنبه رویه مرسوم مجلس برای ورود به مباحث را بپذیرد، او نمی‌پذیرد کنش فنی از جایگاه نمایندگی در این باره داشته باشد و تلاش می‌کند یا از جایگاه عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در موضوعاتی مثل بحث واردات خودرو مانع‌تراشی کند و یا در مباحثی همچون تعطیلات شنبه که بنایش برچسب‌زنی و اتهام‌زنی است، بتواند مانع ادله مخالفان شود.