سرمقاله

واقع‌بینی به جای پوپولیسم ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • وزیر ارتباطات فیبرنوری و ۱۰۰۸مین سایت 5G ایرانسل را افتتاح کرد
 • راه‌اندازی 2 سامانه الکترونیک نظام سلامت توسط همراه اول
 • امکان هدیه دادن بسته‌های اینترنت همراه اول فراهم شد
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 13199  |  صفحه ۴ | فرهنگ و هنر  |  تاریخ: 09 مرداد 1402
  عباس رافعی مطرح کرد
  تغییر رویکرد مهران مدیری در کارگردانی
  عباس رافعی که همچنان به دنبال پروانه نمایش «غیبت موجه» است و فیلمنامه اولیه فیلم جدید مهران مدیری هم از اوست، می‌گوید که مدیری رویکرد خود را در کارگردانی تغییر داده است.
  این کارگردان سینما در گفت‌وگویی با ایسنا درباره آخرین وضعیت فیلم «غیبت موجه» و کارهای سینمایی جدیدش بیان کرد: از سال ۱۳۹۹ که برای گرفتن پروانه نمایش «غیبت موجه» اقدام کردم هنوز به نتیجه‌ای نرسیدم و اخیرا برای چهارمین بار نسخه‌ای اصلاح شده را به شورای پروانه نمایش ارائه کردم تا شاید پس از چهار سال مجوز اکران این فیلم را بگیرم.
  رافعی با اشاره به اینکه فعلا برنامه‌ای برای ساخت فیلم جدید ندارد، گفت: مدتی قبل فیلمنامه‌ای را نوشته بودم به نام «بن‌بست» که قرار بود خودم آن را کارگردانی کنم ولی آن را به آقای مدیری واگذار کردم.
  او با اشاره به اینکه «بن‌بست» پس از بازنویسی و اعمال تغییراتی توسط مهران مدیری برای گرفتن پروانه ساخت، به «ساعت ۶ صبح» تغییر نام پیدا کرد درباره چگونگی این واگذاری توضیح داد: فیلمنامه‌ من شبیه کارهای سابق خودم بود و می‌خواستم با تهیه‌کنندگی آقای (علی) اوجی آن را بسازم که آقای مدیری از این طریق در جریان داستان فیلمنامه قرار گرفتند و از آنجا که قصه را دوست داشتند، نسبت به ساختش اظهار علاقه کردند و من هم آن را واگذار کردم. بعد هم با توجه به اسم فیلم قبلی‌شان «ساعت ۵ عصر»، نام این فیلم هم تغییر کرد.
  کارگردان «فصل فراموشی فریبا» درباره اینکه چقدر نگاه خود را در کارگردانی این فیلمنامه با مهران مدیری متفاوت می‌داند، گفت: قطعاً تفاوت زیادی وجود دارد. بالاخره نگاه ایشان به مسائل اجتماعی با نوعی طنز توأم است در حالی که متاسفانه نگاه من خیلی تلخ است. با این حال معتقدم این فیلمنامه که مهران مدیری آن را می‌سازد، قطعاً بهتر دیده می‌شود چون هم خودشان در آن بازی می‌کنند و هم اینکه آقای مدیری تماشاچی بیشتری دارد، به همین دلیل بابت این اتفاق کاملا راضی هستم.
  رافعی در پایان با اشاره به تشابه حال و هوای داستان این فیلم با آثار خودش و تغییراتی که مدیری ایجاد کرده گفت: آقای مدیری قصد دارد در ادامه تغییراتی که در رویکرد بازیگری خود به وجود آورده، رویکردش در کارگردانی را نیز تغییر دهد. فیلمنامه «ساعت ۶ صبح» اصلا کمدی نیست و اگرچه شاید کمی لحظه‌های طنز داشته باشد، اما حتما طنزی تلخ خواهد بود.
  به گزارش ایسنا، مهران مدیری فیلمبرداری «ساعت ۶ صبح» را با بازی خودش، سمیرا حسن‌پور، مهردادصدیقیان، مونا فرجاد، تینو صالحی، سعید زارعی، خیام وقار کاشانی و... با مدیریت فیلمبرداری مسعود سلامی از ابتدای تابستان امسال به طور رسمی در تهران کلید زد.
  پیش‌تر گفته شده بود که ساخته جدید این کارگردان مضمونی ملتهب و اجتماعی دارد.
  همچنین فیلم سینمایی «غیبت موجه» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی عباس رافعی که سال ۱۳۹۹ در تهران ساخته شده، داستان رازآلود زنی است که در جامعه امروز ایران در جستجوی گمشده خود است و ابوالفضل پورعرب، میترا حجار، علی اوجی، امیررضا دلاوری و سام نوری از جمله بازیگران آن هستند که تاکنون موفق به گرفتن مجوز اکران عمومی نشده است.