سرمقاله

هفته پژوهش و فناوری و چالش‌های همیشگی ‪/‬ آرین احمدی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • وزیر ارتباطات فیبرنوری و ۱۰۰۸مین سایت 5G ایرانسل را افتتاح کرد
 • راه‌اندازی 2 سامانه الکترونیک نظام سلامت توسط همراه اول
 • امکان هدیه دادن بسته‌های اینترنت همراه اول فراهم شد
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 1445  |  صفحه ۲ | سیاست روز  |  تاریخ: 24 آذر 1401
  رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس:
  به چینی‌ها انتقادی نداریم
  رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: بیشتر کشورهای اروپایی که غربگرایان به دنبال برقراری ارتباط با آنها هستند، در موضوع جزایر سه‌گانه ایرانی بارها از امارات حمایت کردند. اما این موضوع هیچ گاه در جریان مذاکرات برجامی مورد اعتراض غربگرایان قرار نگرفت.
  وحید جلال زاده با بیان اینکه جریان غرب‌زده قطب عالم و مرکز قدرت دنیا را کشورهای اروپایی خصوصا آمریکا می‌داند، اظهار داشت: در هر دوره‌ای که دولت‌ها در جمهوری اسلامی به سمت کشورهای شرقی مثل روسیه و چین برای برقراری ارتباطات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی نزدیک شوند، نق زدن‌های غرب گرایان نیز آغاز می‌شود.
  نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه غرب‌گرایان داخلی محور قدرت و محور عالم را غرب می‌دانند و به دنبال این هستند که دولت‌ها به صورت تک محوری و تک قدرتی به دنبال ارتباط با غرب باشند، اظهار داشت: سیاست جمهوری اسلامی سیاست مبتنی بر حفظ منافع ملی است و غرب و شرق نمی‌شناسند.
  به گزارش ایرنا،رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: اگر برجام به نتیجه می‌رسید جمهوری اسلامی ایران اکنون ر نیز می توانست با کشورهای اروپایی ارتباطات اقتصادی و سیاسی داشته باشد. اما اروپا تلاش دارد تا نظرات خود را به کشورمان تحمیل کند.
  وی با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم با نگاه به شرق راه درستی را در پیش گرفته است، اظهار داشت: دولت‌های یازدهم و دوازدهم از ابتدا به دنبال نگاه به شرق نبود اما به این دولت غربگرا ثابت شد که کشورهای غربی نمی‌خواهند جمهوری اسلامی در تامین منافع خود دست بلندی داشته باشد لذا موضوع برنامه راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین در دولت دوازدهم کلید خورد.
  وی با اشاره به سیاست خارجی دولت سیزدهم مبنی بر افزایش روابط با همسایگان و شرق گفت: جمهوری اسلامی با استفاده از این فرصت ارتباط خود را با چین و روسیه در راستای کسب منافع بیشتر افزایش داد.
  جلال‌زاده در خصوص سفر نخست وزیر چین و مسئول پیگیری پرونده برنامه جامع ۲۵ ساله ایران و چین گفت: در تهران جلسات بسیار مهمی در خصوص تفاهم نامه راهبردی ایران و چین برگزار شد.
  رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به کشور چین به جهت برقراری ارتباط با کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس انتقادی ندارد، اما در جریان سفر رییس جمهوری چین به عربستان مباحثی در خصوص مذاکرات هسته‌ای ایران و جزایر سه گانه مطرح شد که با رضایت چین به عنوان بیانیه پایانی قرائت شد که موجب انتقادات مردم و مسئولان به این موضوع شد.
  وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از کشور چین به هیچ عنوان انتظار نداشت که در جلسه‌ای حضور پیدا کند که در آن جلسه نسبت به تمامیت ارضی جمهوری اسلامی تعرضی صورت گرفته است لذا شدیداً به دنبال جبران و ترمیم این رفتار دولت چین هستیم.
  جلال زاده با بیان اینکه این اظهارنظر فرصتی را به جریان غربگرا برای کوبیدن نگاه درست دولت به شرق داده است، اظهار داشت: اظهار نظر غربگرایان در مورد سیاست راهبردی ایران در ارتباط با شرق و همسایگان، آب در هاون کوبیدن است.
  وی تصریح کرد: اکثریت کشورهای اروپایی که غربگرایان به دنبال برقراری ارتباط با آنها هستند، در موضوع جزایر سه گانه بارها از امارات حمایت کردند. اما این موضوع هیچ گاه در جریان مذاکرات برجامی و حتی بعد از خروج آمریکا از برجام و بدقولی های اروپا مورد اعتراض غربگرایان قرار نگرفته است.
  رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی همیشه معتقد بوده است که مسائل منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل شود، اظهار داشت: هیچ کشور فرامنطقه‌ای نباید در امور کشورهای منطقه دخالت کند، امیدواریم دولت چین رفتار خود را اصلاح کند.
  جلال زاده با بیان اینکه حجم مبادلات ایران و چین با توافقات چین و عربستان تغییری نخواهد کرد، گفت: روابط تجاری ایران و چین در حال حاضر ۲۰ میلیارد دلار است، که در صورت اجرای برنامه جامع راهبردی افزایش قابل توجهی خواهد یافت، بیشتر مبادلات تجاری چین و روسیه با عربستان در خصوص فروش نفت عربستان به این دو کشور است.
  رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: در حال حاضر جمهوری اسلامی تحت شدیدترین تحریم‌های نفتی و کشتیرانی قرار دارد و اگر فضای مناسب بعد از رفع تحریم ها و یا خنثی کردن تحریم‌ها برای ایران ایجاد شود، روابط ایران با این کشورها نیز افزایش خواهد یافت.
  رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: قطعا کشورها خرید خود را چه در حوزه انرژی به چه حوزه های دیگر را محصور در یک کشور نمی‌کنند، همه کشورها تلاش دارند که خرید خود را از بازار انرژی متنوع کنند تا در صورتی که یکی از تامین کنندگان انرژی دچار مشکل شد، بتوانند از طرق دیگر انرژی مورد نیاز خود را تامین کنند.
  جلال زاده با تاکید بر اینکه نفت عربستان قطعاً جایگزین نفت ایران برای فروش به چین نخواهد شد، گفت: چین به دنبال این است که بازار خود در خلیج فارس را متنوع کند.