سرمقاله

جهانی شدن با طعم دیپلماسی فرهنگی ‪/‬ آرین احمدی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • فعال‌سازی بسته اینترنت رایگان ایرانسل ویژه انتخابات
 • تماشا و پیش‌بینی مسابقات یورو ۲۰۲۴ از لنز ایرانسل
 • اعلام ظرفیت‌های ایرانسل برای تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 17562  |  صفحه ۳ | جامعه  |  تاریخ: 04 آبان 1402
  مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) عنوان کرد
  قیمت قبور در بهشت زهرا اعلام شد
  مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) از تلاش این سازمان برای ایجاد ظرفیت‌های جدید برای دفن اموات با توجه به اتمام ظرفیت بهشت زهرا(س) خبر داد و گفت: در تلاش هستیم با اقدامات متفاوت جلوی دلالی قبور و ایجاد سلطان قبر را بگیریم.
  به گزارش ایسنا، تاجیک در نشست خبری امروز چهارشنبه در تشریح گزارش عملکرد یکساله سازمان بهشت زهرا، گفت: با توجه به تصمیم رژیم پهلوی برای انتقال آرامستان‌های داخل تهران به بیرون از شهر و ایجاد آرامستان مرکزی در سال ۱۳۴۹ بهشت زهرای تهران تاسیس شد. بهشت زهرا در طول ۵۳ سال گذشته دچار فرسودگی شده و از سوی دیگر ظرفیت دفن اموات در این آرامستان رو به اتمام است. لذا باید هم برای فرسودگی بهشت زهرا و هم ایجاد ظرفیت‌های جدید برای دفن اموات تدبیری اتخاذ می‌شد.وی افزود: قطعات قدیمی از سال ۱۳۴۹ ایجاد شد. در اوایل دهه ۸۰ قطعات ۲۰۰ به بعد ایجاد شد و از دهه ۹۰ نیز قطعات ۳۰۰ به بعد ایجاد شدند و به این ترتیب حدود دو میلیون نفر از اموات شهر تهران در بهشت زهرا دفن شده‌اند. بی تردید برای ۵۰ سال آینده با توجه به پیری جمعیتی که وجود دارد باید برای محل تدفین اموات فکری اتخاذ شود. لذا یکی از مهمترین اقدامات این دوره مدیریت شهری تعیین تکلیف آرامستان‌های جدید است.
  وی ادامه داد: شهرداران در دوره‌های مختلف در این خصوص تلاش کرده‌اند؛ اما تلاش‌ها به نتیجه نرسید و ما نیز حدود یک سال وقت داریم این آرامستان‌ها را تعیین تکلیف کنیم و مردم را از نگرانی در بیاوریم. لذا تصمیم گرفته شد در سال آینده سه آرامستان در اطراف تهران بر اساس مطالعات و ظرفیت‌هایی که شکل گرفته احداث شود.
  آغاز ساماندهی آرامستان‌ها
  تاجیک در خصوص نرخ قبور در سازمان بهشت زهرا(س) نیز گفت: از گذشته قیمت قبور در سه ناحیه بهشت زهرا متفاوت بوده و نرخ توسط شورا مصوب می‌شود. در ناحیه ۳ بهشت زهرا دفن روز در قطعات ۳۲۷ و ۳۲۸ انجام می‌شود که طبقه‌ای که به متوفی داده می‌شود رایگان است و برای دو طبقه دیگر چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌شود که خانواده متوفی می‌تواند همان موقع یا با فاصله سه الی چهار ماه این مبلغ را پرداخت کند. در ناحیه ۳ قطعات قدیمی‌تر قیمت سه طبقه ۴۵ میلیون تومان است. در ناحیه ۲ که حدود ۲۳ سال است شکل گرفته سه طبقه ۷۵ میلیون تومان است و در ناحیه یک قبور سه طبقه ۱۱۵ میلیون تومان است.
  وی در ادامه افزود: در مورد وجود فضاهای دلالی موضوع را رد نمی‌کنم. از گذشته چنین چیزی وجود داشته؛ اما تلاش این بوده که با  آموزش و فراهم کردن فضا برای گزارش‌های مردمی این موضوع را به حداقل برسانیم. البته افرادی توسط دوستان ما شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند.
  وی در مورد پیش فروش قبور در بهشت زهرا(س) نیز گفت: موضوع پیش فروش از گذشته وجود داشته است و مصوبه شورای شهر تهران را نیز دارد. بر همین اساس در هر سه ناحیه بهشت زهرا در قطعات قدیمی‌تر پیش فروش انجام می‌شود و قیمت قبور نیز در پیش فروش حدود ۳۰ درصد بیشتر از دفن روز است.
  به هر کد ملی تنها یک پلاک قبر واگذار می‌شود
  وی در تشریح اقدامات سازمان بهشت زهرا برای جلوگیری از موضوع دلالی و ایجاد سلطان قبر در موضوع پیش فروش قبور گفت: در ابلاغیه‌ای که از بهمن ماه سال گذشته داشته‌ایم در بهشت زهرا به هر کد ملی تنها یک پلاک قبر واگذار می‌شود و با توجه به اینکه انتقال سند قبور باید در سیستم ثبت اسناد ثبت شود انتقال صرفا با نظارت سازمان بهشت زهرا انجام می‌شود. به این ترتیب جلوی سو استفاده، دلالی و ایجاد سلطان قبر را خواهیم گرفت.
  منبع اصلی درآمد بهشت زهرا فروش قبر است
  وی تاکید کرد: منبع اصلی درآمد بهشت زهرا فروش قبر است و ۷۰ درصد هزینه‌ای که بابت خدمات از شهروندان دریافت نمی‌شود از همین منابع تامین می‌کنیم. شورای شهر تهران در هر دوره‌ای بر اساس سیاستی که داشته هزینه‌های خدمات را در یکسال حداکثر ۳۰ درصد افزایش داده است. لذا با توجه به تورم فاصله تامین هزینه‌هایی که از شهروندان گرفته نمی‌شود مداوم افزایش پیدا کرده است. لذا برای تامین هزینه احداث سه آرامستان جدید در تهران شهردار تهران دستور داده است که خرید زمین‌ها توسط سازمان املاک و مستغلات انجام شود و بهشت زهرا در این حوزه هزینه‌ای را متقبل نشود.