سرمقاله

گسترش فرهنگ مقاومت در اراضی اشغالی / سعید پورعلی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 19014  |  صفحه ۳ | جامعه  |  تاریخ: 28 آبان 1402
  تغییراتی در مراسم تشییع پیکر اسلامی ندوشن
  پیکر محمدعلی اسلامی ندوشن در حالی‌ ٢٨ آبان از کانادا به ایران می‌رسد، که قرار است علاوه بر تهران، در شهرهای یزد و ندوشن نیز تشییع شود و با ایجاد این تغییرات، دوم آذرماه در نیشابور به خاک سپرده خواهد شد.
  محمدجواد حق‌شناس به عنوان وکیل از طرف خانواده اسلامی ندوشن، با اعلام این خبر درباره جزئیات مراسم تشییع پیکر و خاکسپاری این چهره مطرح فرهنگ و ادب ایران که پنجم اردیبهشت سال ۱۴۰۱ از دنیا رفت و پیکرش به صورت امانی در آرامگاهی در کانادا به خاک سپرده شده بود به ایسنا گفت: پیکر استاد اسلامی ندوشن ۵ صبحِ روز یکشنبه (٢٨ آبان‌ماه) به ایران می‌رسد و نمایندگانی از سوی مردم یزد و نیشابور، تعدادی از اصحاب رسانه و انجمن مفاخر ایران در فرودگاه امام خمینی برای استقبال از پیکر ایشان حاضر می‌شوند. بعد از انجام تشریفات شرعی و قانونی، پیکر استاد ندوشن به بهشت زهرا منتقل می‌شود.
  او افزود: روز دوشنبه ساعت ٨ صبح با هماهنگی‌هایی که با مسئولان دانشگاه تهران انجام شده است، پیکر استاد از محل دانشکده ادبیات تا دانشکده حقوق تشییع می‌شود و ساعت ٩:٣٠ صبح همان روز مراسم بزرگداشت ایشان در سالن حجت‌الاسلام دعایی در موسسه اطلاعات با قرائت پیامی از دکتر شیرین بیانی (همسر اسلامی ندوشن) و سخنرانی تعدادی از استادان حوزه فرهنگ و هنر برگزار و نماز بر پیکر استاد خوانده می‌شود.
  حق‌شناس درباره تغییرات ایجادشده توضیح داد: قرار بر این بود که پیکر استاد اسلامی ندوشن بعد از تشییع در تهران به نیشابور منتقل شود اما بنا به درخواست مردم ندوشن و یزد، تغییراتی در برنامه تشییع و خاکسپاری ایشان ایجاد شد و بر اساس هماهنگی‌های انجام‌شده با مقامات استان یزد و رضایت کتبی خانواده استاد، پیکر استاد در شهرهای یزد و ندوشن نیز تشییع می‌شود. بر این اساس، ساعت ١٠ صبحِ روز سه‌شنبه، پیکر استاد اسلامی ندوشن در دبیرستان ایرانشهر (محل تحصیل ایشان) تشییع می‌شود و سخنران این مراسم میرجلال‌الدین کزازی خواهد بود. ساعت ٢ بعدازظهر نیز پیکر ایشان به سمت ندوشن تشییع می‌شود و مردم در میدان اسلامی ندوشن از ایشان استقبال می‌کنند و بعد پیکر ایشان به سمت خانه فرهنگی که استاد وقف کرده‌اند (خانه پدری اسلامی ندوشن) منتقل می‌شود.
  او اضافه کرد: درنهایت، پنجشنبه دوم آذرماه مراسم تشییع و خاکسپاری استاد اسلامی ندوشن در نیشابور انجام می‌شود. آیین تشییع ایشان از ساعت ١٠ صبح و از آرامگاه خیام آغاز و پیکر به سمت آرامگاه عطار منتقل می‌شود و طبق وصیت‌نامه ایشان در شهر نیشابور که به عنوان بلاکشیده‌ترین شهر از آن نام‌ برده‌اند، به خاک سپرده می‌شود. ساعت ۵ بعدازظهر پنجشنبه نیز در سالن عمومی فرهنگسرای نیشابور مراسم بزرگداشتی با حضور مهمانانی از دانشگاه و مشهد، تعدادی از شاعران و نویسندگان خراسان و پیامی از خانم دکتر شیرین بیانی خواهیم داشت.
  به گفته حق‌شناس، دو ویژه‌نامه نیز در روزنامه اطلاعات و هفته‌نامه نیمروز از آثار، دیدگاه‌ها و مباحث مربوط به استاد محمدعلی اسلامی ندوشن منتشر خواهند شد.