سرمقاله

گام جدید بورسی برای افزایش اعتماد / نیما غلامرضایی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • ایرانسل حامی دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی
 • آمادگی ایرانسل برای همکاری با استارتاپ‌ها در حوزه هوش مصنوعی
 • برگزاری رویداد ایران‌هلث با حمایت همراه اول نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث با حمایت همراه اول به عنوان نخستین اپراتور سلامت کشور، برگزار می‌شود.
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 21681  |  صفحه ۷ | ایران زمین  |  تاریخ: 14 دی 1402
  «ابتکار» ترور صالح العاروری را بررسی می‌کند
  غزه متفکر مقاومت فلسطینی
  رژیم صهیونیستی شامگاه سه شنبه در یک حمله پهپادی دفتر جنبش حماس در جنوب بیروت را هدف قرار داد و صالح العاروری، نائب رئیس دفتر سیاسی حماس در جریان این حمله به شهادت رسید.
  صالح محمد سلیمان العاروری در ۱۹ آگوست سال ۱۹۶۶ در روستای «عاروره» واقع در رام‌الله متولد شد. وی در مدارس فلسطین تحصیل کرد و فارغ التحصیل کارشناسی معارف اسلامی از دانشگاه الخلیل است.
  او یکی از فرماندهان‌ سیاسی و نظامی برجسته فلسطینی بود. العاروری یکی از موسسان گردان‌های عزالدین القسام، شاخه نظامی جنبش حماس و مغز مدبر در زمینه تسلیحات این گردان به شمار می‌رود.
  شهید العاروری تقریبا ۱۸سال از عمر خود را در زندان‌های رژیم صهیونیستی سپری کرد سپس از سرزمین‌های اشغالی فلسطین تبعید شد.
  این فرمانده ارشد حماس آخرین بار در سال ۲۰۱۰ از زندان آزاد و به سوریه تبعید شد و سه سال در این کشور ماند.در پی بحرانی شدن اوضاع سوریه نیز از این کشور به ترکیه منتقل شد.
  چندین سال در ترکیه اقامت کرد و بعد از آن به کشورهای مختلفی مانند قطر ومالزی رفت و در نهایت در ضاحیه جنوبی بیروت مستقر شد.
  العاروری در سال ۲۰۱۰ به عنوان یکی از اعضای دفتر سیاسی حماس انتخاب شد و در نهم اکتبر ۲۰۱۷ جنبش حماس اعلام کرد که وی به عنوان معاون اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس انتخاب شده است.
  وی همچنین یکی از اعضای تیم مذاکره کننده حماس در توافق «وفای به آزادگان» یا همان توافق شالیط بود.
  در سال ۲۰۱۴ سه شهرک نشین صهیونیست در کرانه باختری ربوده شدند و رژیم صهیونیستی پس از متهم کردن العاروری به دست داشتن در این عملیات خانه ویی در رام‌الله را تخریب کرد.
  در یکم نوامبر ۲۰۲۳ و در جریان نبرد طوفان‌الاقصی نیز رژیم صهیونیستی بار دیگر منزل خالی از سکنه وی در رام‌الله را تخریب کرد.
  صالح العاروری سرانجام پس از یک عمر مبارزه با رژیم اشغالگر صهیونیستی امروز سه شنبه ۲ژانویه ۲۰۲۴ در حمله پهپادی این رژیم در جنوب بیروت به شهادت رسید.
  5 نکته در مورد ترور فرمانده ارشد حماس
  صالح العاروی یکی از شخصیت‌های برجسته حماس بود که با حزب‌الله لبنان و ایران روابط خوبی داشت. وی مسئول نظامی حماس در کرانه باختری هم بود و در تسلیح کردن آن نقش بسزایی داشت. از العاروی به عنوان فرمانده در سایه حماس نام برده می‌شد. رژیم صهیونیستی در حمله‌ای در بیروت، صالح العاروری را ترور کرد. این رژیم از سال ۲۰۰۶ میلادی تاکنون هیچ حمله‌ای را در لبنان صورت نداده بود و این حمله اولین حمله بعد از سال ۲۰۰۶ است.
   به گزارش جهان نیوز، در رابطه با هدف این ترور و دلایل ترور صالح العاروری ذکر نکاتی قابل توجه است: 
  ۱. پس از شکست رژیم صهیونیستی در عرصه نظامی، اولویت این رژیم بر ترور فرماندهان حماس در داخل و خارج از فلسطین اشغالی قرار دارد و ترور العاروری برگرفته از استراتژی صهیونیست‌ها مبنی بر هدف قراردادن فرماندهان حماس است.
  ۲. رژیم صهیونیستی به دلیل عدم توانایی و ضعف اطلاعاتی در ترور رهبران حماس در داخل غزه اقدام به ترور فرماندهان حماس در خارج از فلسطین کرده است که در این میان تمرکز این رژیم بر فرماندهانی است که نقش اصلی را در حمایت و پشتیبانی از مقاومت فلسطین در داخل سرزمین‌های اشغالی دارند.
  ۳. العاروری فردی است که رژیم صهیونیستی بارها اعلام به ترور آن کرده بود و وی را «مغز متفکر مقاومت فلسطینی در داخل کرانه باختری» به دلیل نوع ارتباطات و محل تولدش می‌دانستند. به گونه‌ای که صهیونیست‌ها بارها اعلام کردند که العاروری خطرناک‌ترین عضو حماس است.
  ۴.  العاروری کسی است که به عنوان توازن دهنده قدرت مقاومت فلسطین در برابر اسرائیل در کنار سایر فرماندهان حماس از آن یاد می‌کنند و وی نقش مهمی در استراتژی وحدت ساحات مقاومت فلسطینی در داخل کرانه باختری، غزه و لبنان داشته است.
  ۵. صالح العاروی یکی از شخصیت‌های برجسته حماس بود که با حزب الله لبنان و ایران روابط خوبی داشت. وی مسئول نظامی حماس در کرانه باختری هم بود و در تسلیح کردن آن نقش بسزایی داشت. از العاروی به عنوان فرمانده در سایه حماس نام برده می‌شد.