سرمقاله

بحران های ایران در پساهاشمی! ‪/‬ محمدعلی وکیلی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 3299  |  صفحه ۱۱ | ایران و جهان  |  تاریخ: 23 دی 1401
  اتهام‌زنی عربستان و مصر به ایران
  وزیران خارجه عربستان سعودی و مصر در یک بیانیه سراسر اتهام به ایران خواستار پایبندی تهران به اصول بین المللی شدند. به گزارش ایرنا از پایگاه الیوم السابع فیصل بن فرحان و سامح الشکری در پایان پنجمین دور از گفت و گوهای کمیته همکاری و همفکری عربستان و مصر در ریاض بیانیه ای سراسر اتهام نسبت به ایران صادر کردند.
  وزرای خارجه مصر و عربستان در این بیانیه بر لزوم پایبندی کامل ایران به تعهداتش بر مبنای معاهده جلوگیری از گسترش سلاح های اتمی که از دستیابی به سلاح اتمی جلوگیری می کند و تضمین کننده صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران است تاکید کردند.
  دو طرف حمایت خود را از تلاش های کشورهای عربی برای وادار کردن ایران به پایبندی به اصول بین المللی به منظور خودداری از دخالت در امور داخلی کشورهای عربی و احترام حسن همجواری و جلوگیری از اقداماتی که به برهم خوردن ثبات منطقه منجر می شود از جمله حمایت از گروه های شبه نظامی و تهدید دریانوردی و خطوط بازرگانی بین المللی اعلام کردند.
  تاکید بر اهمیت تقویت نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی، حفاظت از سازوکار منع انتشار سلاح های اتمی و اهمیت حمایت از تلاش ها برای ایجاد منطقه عاری از سلاح های اتمی و کشتار جمعی در خاورمیانه از دیگر بندهای بیانیه مشترک عربستان و مصر است.
  عربستان و مصر با هرگونه تلاش از سوی طرف های منطقه ای برای دخالت در امور داخلی کشورهای عربی و تهدید ثبات آن ها و نقض منافع ملت های آن از طریق تحریک مذهبی یا نژادی یا تروریسم و گروه های تروریستی یا اندیشه های توسعه طلبانه که حاکمیت کشورها و مبانی حسن همجواری را نقض می کند مخالفت کردند.
  وزیران خارجه عربستان و مصر تلاش برای آسیب زدن به امنیت کشتیرانی در خلیج فارس، تنگه باب المندب و دریای سرخ را محکوم و بر اهمیت افزایش و تقویت تلاش‌ها به منظور تضمین آزادی کشتیرانی در این آبراهه ها تاکید کردند و خواستار مقابله با چنین اقداماتی شدند که تهدیدی برای امنیت و ثبات منطقه ای و جهانی بشمار می رود.