سرمقاله

بحران های ایران در پساهاشمی! ‪/‬ محمدعلی وکیلی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 3304  |  صفحه آخر  |  تاریخ: 23 دی 1401
  ماهیندرا تار ۲۰۲۳؛ نسخه‌ی ارزان‌ قیمت از کپی هندی رانگلر با قیمت ۱۲ هزار دلار!
  ماهیندرا تار که شباهت زیادی به جیپ رانگلر دارد، در نسخهٔ محرک عقب جدیدی با پیشرانهٔ دیزلی کوچک‌تر و قیمت ارزان‌تر به بازار عرضه می‌شود. به خانوادهٔ ماهیندرا تار (Thar) که به‌ عنوان کپی هندی جیپ رانگلر شناخته می‌شود و قبلاً فقط به‌صورت چهارچرخ محرک عرضه می‌شد، یک نسخهٔ محرک عقب با قیمت ارزان‌تر اضافه شده است. حالا، مدل RWD دیزلی با قیمت ۹۹۹ هزار روپیه معادل ۱۲,۲۵۰ دلار به ارزان‌ترین تیپ این شاسی‌بلند هندی تبدیل شده است. برای مقایسه، قبلاً ارزان‌ترین مدل این خودرو، نسخهٔ ۴WD بنزینی با قیمت پایهٔ یک میلیون و ۳۵۹ هزار روپیه معادل ۱۶,۶۵۰ دلار و گران‌ترین آن نسخهٔ ۴WD دیزلی اتوماتیک با قیمت یک میلیون و ۶۲۹ هزار روپیه معادل ۱۹,۹۵۰ دلار بود.
  با این‌ حال، حتی گران‌ترین نسخهٔ ماهیندرا تار هم بسیار ارزان‌تر از رانگلر است که قیمت آن در هند از ۵ میلیون و ۷۸۵ هزار روپیه معادل ۷۰,۸۷۰ دلار آغاز می‌شود. البته برخلاف تار دودر، رانگلر در هند فقط به‌صورت چهاردر عرضه می‌شود. ماهیندرا در نمای بیرونی تار محرک عقب هیچ تغییری نسبت به نسخهٔ گران‌تر چهارچرخ محرک انجام نداده و صرفاً نشان‌های ۴×۴ را حذف کرده است. البته نسخهٔ محرک عقب فقط به‌صورت هاردتاپ عرضه می‌شود و سقف پارچه‌ای بازشو فقط مخصوص مدل چهارچرخ محرک است. نسخهٔ محرک عقب در داخل نیز بجای انتخاب‌گر سامانهٔ چهارچرخ محرک به یک محفظهٔ کوچک اشیاء مجهز شده و تعدادی از کنترل‌های آن تغییر مکان داده‌اند اما نمایشگر ۷ اینچی اطلاعاتی-سرگرمی حفظ شده است.
  ماهیندرا تار RWD با دو پیشرانهٔ مختلف به بازار عرضه می‌شود. موتور پایه یک نمونهٔ ۱.۵ لیتری دیزلی کم‌حجم‌تر است که ۱۱۷ اسب بخار قدرت و ۳۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند و به یک گیربکس شش سرعتهٔ دستی متصل می‌شود. کسانی که خواهان قدرت بیشتری هستند اما می‌توانند موتور ۲ لیتری چهار سیلندر بنزینی توربو را انتخاب کنند که ۱۵۰ اسب بخار قدرت و ۳۲۰ نیوتن متر گشتاور دارد و انتقال نیروی آن صرفاً از طریق یک گیربکس شش سرعتهٔ اتوماتیک صورت می‌گیرد.
  نسخهٔ چهارچرخ محرک هم با همین موتور ۲ لیتری بنزینی ارائه می‌شود اما موتور دیزلی آن یک نمونهٔ بزرگ‌تر ۲.۲ لیتری است که ۱۳۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. برای مدل ۲۰۲۳، تار ۴WD به قفل دیفرانسیل الکترونیکی ترمزی ساخت بوش مجهز شده و حالا قفل دیفرانسیل مکانیکی قدیمی به‌صورت آپشن برای تیپ پرچم‌دار دیزلی ارائه می‌شود. علاوه بر این، ماهیندرا دو رنگ بیرونی جدید شامل بنزی شعله‌ور و سفید اورست را هم برای شاسی‌بلند آفرودی خود ارائه کرده است. تحویل تار جدید و نسخهٔ RWD از چند روز دیگر در هند آغاز می‌شود.