سرمقاله

فصل تازه درتنش روابط ایران و اروپا / جلال‌خو ‌شچهره

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 3525  |  صفحه آخر  |  تاریخ: 27 دی 1401
  پیاده‌روی فضایی جمعه انجام می‌شود
  دو فضانورد به زودی اولین پیاده‌روی فضایی خود را در ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام می‌دهند. به گزارش ایسنا و به نقل از دیجیتال‌ترندز، جمعه این هفته، ۲۰ ژانویه(۳۰ دی)، شاهد خروج دو فضانورد از ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهیم بود که از هوابند کوئست(Quest) عبور می‌کنند تا سخت‌افزار جدیدی را در نمای بیرونی ایستگاه نصب کنند.
  ناسا تمام این پیاده‌روی فضایی را به صورت زنده از وبسایت خود پخش خواهد کرد.
  دو فضانوردی که این راهپیمایی فضایی را انجام می‌دهند، «نیکول مان»(Nicole Mann)، فضانورد ناسا و «کویچی واکاتا»(Koichi Wakata) فضانورد آژانس فضایی ژاپن(JAXA) خواهند بود و این اولین راهپیمایی فضایی برای هر دوی آنها است. این دو بر روی پروژه‌ی در حال ارتقای سیستم قدرت ایستگاه فضایی کار خواهند کرد که شامل نصب آرایه‌های خورشیدی جدید به نام iROSA می‌شود. تاکنون، چهار آرایه از مجموع شش آرایه iROSA از سال ۲۰۲۱ تاکنون نصب شده است.
  البته مان و واکاتا این بار قرار نیست آرایه‌های خورشیدی نصب کنند، در عوض، آن‌ها دو سکو نصب خواهند کرد که در آینده برای استقرار آرایه‌ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
  ناسا می‌نویسد: این دو فضانورد، استقرار یک پلتفرم بر روی کانال انرژی ۱B را که فرآیند نصب آن در پیاده‌روی فضایی قبلی آغاز شده بود، تکمیل می‌کنند و فرآیند نصب یک سکوی دیگر را روی کانال انرژی ۱A آغاز می‌کنند.
  اگر به تماشای این پیاده‌روی فضایی نشستید و می‌خواستید بدانید که کدام فضانورد مان و کدام واتاکا است باید بدانید که مان یک لباس فضایی سفید بدون علامت می‌پوشد، در حالی که واکاتا یک لباس فضایی سفید با راه راه‌های قرمز خواهد پوشید. پوشش این پیاده‌روی فضایی از ساعت هفت صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵:۳۰ به وقت ایران) در روز جمعه ۲۰ ژانویه آغاز می‌شود و خود پیاده‌روی قرار است در ساعت ۸:۱۵ صبح به وقت شرقی(۱۶:۴۵ به وقت ایران) آغاز شود. تخمین زده می‌شود که این فرآیند حدود شش ساعت و نیم زمان‌ ببرد.