سرمقاله

سوغات سلطان عمان در تهران؟ ‪/‬ جلال خوش‌چهره

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 8806  |  صفحه ۱۱ | ایران و جهان  |  تاریخ: 20 اردیبهشت 1402
  روزنامه سان به نقل از یک مامور سابق ک گ ب گزارش داد
  جنگ اوکراین و بزرگترین اشتباه پوتین
  یک جاسوس سابق کا.گ.ب معتقد است که ولادیمیر پوتین جهان را در آستانه یک آخرالزمان هسته ای قرار داده و خطر بیش از گذشته احساس می شود.
  جک بارسکی، که به مدت ده سال در طول جنگ سرد از ایالات متحده جاسوسی می کرد، با بیان اینکه جهان با “زمان های خطرناکی” روبرو است، هشدار بدی داد. این پیرمرد ۷۳ ساله شرایط را با روزهای پرشتاب جنگ سرد مقایسه کرد؛ زمانی که حداقل در سه موقعیت جهان تنها یک تصمیم با آخرالزمان فاصله داشت.
  اما او توضیح داد که جهان در حال حاضر با پیچیدگی بیشتری از روسیه مواجه است که دارای زرادخانه هسته ای قدیمی و ضعیفی است که همگی خطر حادثه ای که می تواند به جنگ جهانی سوم منجر شود را افزایش می دهند.
  تنش ها بین اوکراین و روسیه در چند روز گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است و روز چهارشنبه یک پهپاد به کرملین حمله کرد. کرملین پس از متهم کردن آمریکا به مشارکت مستقیم در جنگ و تحمیل “شکست استراتژیک” به روسیه، ادعا کرد که ایالات متحده در پشت این حمله قرار دارد.
  پس از این حادثه دیمیتری روگوزین رئیس سابق آژانس فضایی “روسکوسموس” با موشک شیطان ۲ هشدار هسته ای صادر کرد.
  اشتباه بزرگ
  بارسکی بر این باور است که حمله پوتین به اوکراین “بزرگ ترین اشتباه” زندگی او بوده است. با این حال، او با برخی کارشناسان و افراد داخلی که پیشنهاد برکناری پوتین را داده اند، مخالف است و می گوید که آینده روسیه خوب و واقعی به پوتین گره خورده است. او گفت: پوتین خودکشی نمی‌کند و تمام تهدیدهای او در مورد حمله هسته ای، برای مرعوب ساختن طرف مقابل است. با این حال، زمانی که تنش ها بالا باشد، احتمال پرتاب تصادفی افزایش می یابد.
  او گفت: همچنین، من نگران وضعیت زرادخانه هسته‌ای روسیه هستم که بسیار قدیمی است و ممکن است آنطور که باید و شاید خوب نگهداری نشده باشد. ما واقعاً در زمان‌های بسیار خطرناکی زندگی می‌کنیم.
  وی افزود: اتحاد جماهیر شوروی می‌دانست در لحظه‌ای که فقط یک موشک هسته‌ای را به سمت ناتو پرتاب کند، همه خواهند مرد. با این حال، سه موقعیت وجود داشت که سوء تفاهم یا اشتباه، جهان را به نابودی هسته‌ای نزدیک کرد.
  روسیه همیشه درباره آمادگی رزمی هسته‌ای خود سخن گفته است، اما به نظر می‌رسد که بسیاری از موشک‌های زنگ‌زده‌اش عملکرد خوبی نداشته باشند. به گزارش خبرآنلاین در ادامه این مطلب آمده است: همین چند روز پیش سه موشک روسی نتوانستند به اهداف خود در اوکراین اصابت کنند و اشتباهی آپارتمان هایی را در قلمروی خودی هدف حمله قرار داد. برخی از کلاهک های قدیمی روسیه دهه ها پیش طراحی شده اند و به احتمال زیاد پس از ذخیره در انبار نیاز به بازسازی یا تعویض کلی دارند. بدون توانایی آزمایش مهمات قدیمی با اجزای جدید آن، نمی توان تشخیص داد که آیا آنها هنوز هم می توانند کار کنند یا خیر.
  این مساله در ترکیب با جنگنده های روسی به این معنی است که خطر آخرالزمان هسته ای بیش از هر زمان دیگری نزدیک است. ماه گذشته فاش شد که جنگنده‌های روسی تلاش داشتند یک هواپیمای جاسوسی انگلیس در جزیره کریمه را سرنگون کنند. چیزی که می توانست یک اقدام جنگی تلقی شود.
  روسیه بارها از اهرم هسته ای علیه غرب و اوکراین استفاده کرده و به این نکته اشاره کرد که در صورت عبور از خطوط قرمز خاص، می توانند از سلاح های ویرانگر استفاده کنند. و این هفته گزارش شد که غرب به دلیل ترس از این که چنین اقدامی ممکن است باعث واکنش هسته ای روسیه شود، موفق شد اوکراین را از حمله به مسکو منصرف کند.
  بارسکی در ادامه گفت: جنگ اوکراین بزرگترین اشتباه ولادیمیر پوتین بود، زیرا اراده آهنین مردم اوکراین را دست کم گرفت.
  او توضیح داد که تصمیم پوتین برای حمله به اوکراین، اقدامی که برای او حدود ۲۰۰هزار سرباز تمام شد و روسیه را به کشوری منزوی تبدیل کرد، احتمالاً مبتنی بر اطلاعات مبهم و گستاخی خودش بوده است.
  پوتین پس از ۲۴ سال قدرت بلامنازع، یاد گرفته است که تنها به خود باور داشته باشد. او اکنون مطمئن است که همیشه باهوش ترین است. قابل درک است که بسیاری از افراد در دولت پوتین دستورات وی را اجرا خواهند کرد. نزدیکان پوتین از گفتن حقیقت در مورد حمله به اوکراین به او وحشت دارند.
  شکست فاجعه بار
  گفته می شود که پوتین انتظار داشت ارتش خود را به عنوان آزادیبخش به آن سوی مرز بفرستد، اما در عوض با مقاومت شدید روبرو شدند. شکست فاجعه بار طرح اصلی پوتین برای حمله به سراسر اوکراین و تصرف کی یف، آن را به یک جنگ خونین تبدیل کرده است. اکنون جهان منتظر است تا ببیند اوکراین در اقدام بعدی چه خواهد کرد.
  بارسکی معتقد است که جنگ تنها زمانی پایان می‌یابد که یک یا هر دو طرف اراده جنگیدن را از دست بدهند، در حالی که هر صلح مذاکره‌شده در این مرحله از دسترس خارج می‌شود.
  بارسکی همچنین می گوید جناح قدرتمندی در روسیه برای برکناری پوتین وجود ندارد. چرا که در کا.گ.ب نیز طی این سالها فرد با نفوذ و قدرتمندی امکان ارتقا نداشته است.
  اما پوتین باهوش بود و شبکه‌ای از متحدان را ایجاد کرد که حامی او بود و زمانی که سیاستمدار شد قدرت خود را تحکیم کرد. پوتین از کار در دفتر کا.گ.ب در درسدن به نخست وزیری روسیه تنها در ۱۰ سال رسید.
  به دلیل آن ارتباطات عمیقا ریشه دار که او ربع قرن گذشته را در کرملین سپری کرده است، بارسکی معتقد است که پوتین اینجاست تا بماند، با اراده ای اندک برای عزل او.
  وی تصریح کرد: در طول سلطنت پوتین بیش از ۱۰۰ تاجر ثروتمند در شرایط مشکوک جان خود را از دست دادند. کودتای ائتلافی از ارتش و سرویس های اطلاعاتی نیز بعید است. گروه مردان قدرتمند مستقیماً تحت رهبری پوتین، همگی بی رحم و تشنه قدرت هستند و به یکدیگر اعتمادی ندارند.
  برای موفقیت یک توطئه، همه اعضا باید کودتای برنامه ریزی شده را کاملاً مخفی نگه دارند و اگر فقط یکی از آنها به گروه خیانت کند، بقیه جان خود را از دست خواهند داد.
  او با اشاره به اینکه احتمالا پوتین با مرگ طبیعی از دنیا خواهد رفت گفت: با وجود از دست دادن افراد زیادی در جنگ اوکراین، اکثریت مردم روسیه همچنان از پوتین و جنگ حمایت می کنند.یکی از قوی ترین ویژگی های شخصیت ملی روسیه ترس از تهاجم است. او در پایان گفت: ولادیمیر پوتین تمام دوران حرفه‌ای خود را صرف پرورش این ترس کرده است و هر چیزی را که در روسیه خوب کار نمی‌کند، در درجه اول به گردن ناتو می‌اندازد.
  بامداد روز سه شنبه، در حمله ارتش رژیم صهیونیستی به نوار غزه، ۱۳ فلسطینی از جمله سه تن از فرماندهان ارشد «سرایا القدس» (شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی) به شهادت رسیدند.
  به گزارش ایسنا، به نقل از «الجزیره»، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی گفت که پهپادها و جنگنده‌های اسرائیلی به اهداف جهاد اسلامی در نوار غزه حمله کردند.
  سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی افزود: از زمان آغاز عملیات نظامی، همزمان ۴۰ جنگنده نیروی هوایی اسرائیل در حملات به نوار غزه شرکت داشتند.
  سخنگوی ارتش اشغالگر ادعا کرد که به ۱۰ سایت تولید سلاح و مجتمع‌های نظامی جنبش جهاد اسلامی در غزه حمله کرده است.
  وی افزود که در این حملات، سه تن از فرماندهان نظامی جنبش جهاد اسلامی در غزه به شهادت رسیدند. حملات این رژیم آپارتمان‌ها و خانه‌های رهبران نظامی جنبش جهاد اسلامی در نوار غزه را هدف قرار داد.
  سرایا القدسنیز شهادت سه فرمانده خود که به همراه همسران و تعدادی از فرزندانشان در حملات اسرائیل به نوار غزه شهید شدند را تسلیت گفت. جنگنده‌های اشغالگر به خانه‌ای در نزدیکی برج داوود در شهر غزه و خانه دیگری در محله الطفه در شرق یورش بردند و دو پایگاه مقاومت را در شهر خان یونس در نوار جنوبی هدف قرار دادند. جنگنده‌های رژیم صهیونیستی همچنین خانه‌ای را در محله الجنینه در شهر رفح در جنوب نوار غزه هدف قرار دادند که منجر به تخریب کامل آن شد.
  این سه فرمانده «جهاد الغنام» دبیر شورای نظامی سرایا القدس، «خلیل البهتینی» فرمانده منطقه شمال نوار غزه و «طارق محمد عزالدین» یکی از فرماندهان عملیات نظامی در کرانه باختری بودند.
  وزارت بهداشت فلسطین نیز از شهادت ۱۳ تن از جمله چهار کودک و چهار زن و زخمی شدن ۲۰ شهروند شامل سه کودک و هفت زن خبر داد که در میان مجروحان برخی حالشان وخیم است.
  مقامات رژیم صهیونیستی دیروز همچنین اعلام کردند که در حال تخلیه هزاران نفر از ساکنان شهرک سدروت از ترس شلیک راکت از نوار غزه در واکنش به ترور رهبران جنبش جهاد اسلامی هستند.
  روزنامه عبری زبان «یدیعوت آحارونوت» نوشت: در شهر سدروت، بیش از ۴۵۰۰ نفر از ساکنان این شهر برای تخلیه آماده می‌شوند و پیش‌بینی می‌شود از ترس تشدید تنش‌ها پس از حمله ارتش اسرائیل به نوار غزه، فردا به صورت سازماندهی شده شهر را ترک کنند.
  وب‌سایت «بحداری حریدیم» نزدیک به یهودیان افراطی ارتدوکس گفت: در ساعات آتی لیست‌ها تهیه و با هتل‌ها برای زمان حرکت و آماده سازی اتوبوس‌ها هماهنگی می‌شود.
  در همین حال، بیمارستان سوروکا اسرائیل در بئرسبع (جنوب) تدابیر امنیتی را لحاظ و بیماران را از ترس شلیک موشک به مناطق مستحکم منتقل کرد.
  در زمانی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، رایزنی‌های خود را با سران دستگاه‌های امنیتی و نظامی به پایان رساند، امروز در پی تهاجم نظامی به نوار غزه که تحت عنوان «پیکان محافظ» انجام گرفت برخی از شهرداری‌ها در منطقه تل‌آویو و مرکز اراضی اشغالی تصمیم به بازگشایی پناهگاه‌ها در راستای پیش‌بینی هرگونه شرایط اضطراری گرفتند.
  شبکه ۱۴ اسرائیل گزارش داد که پس از ارزیابی امنیتی نتانیاهو، “اسرائیل قبل از انجام هر گونه اقدام تهاجمی، بیشتر منتظر پاسخ غزه خواهد بود.”
  علاوه بر این، فرماندهی جبهه داخلی اسرائیل در بیانیه‌ای کوتاه گفت: «گشودن پناهگاه‌ها تصمیم شهرداری‌ها است و ما دستور خاصی جز در ۴۰ کیلومتری نوار غزه دستور ندادیم». دستورات فرماندهی جبهه داخلی به مناطقی که در ۴۰ کیلومتری نوار غزه قرار دارند شامل تعطیلی مدارس و ماندن در نزدیکی مناطق حفاظت شده بود، این دستورالعمل‌ها از این لحظه تا ساعت ۱۸:۰۰ روز چهارشنبه دهم ماه مه به قوت خود باقی خواهند ماند.
  واکنش‌های فلسطینی
  سخنگوی جنبش جهاد اسلامی در واکنش به این حملات گفت: «مقاومت تا پایان اشغالگری صهیونیست‌ها متوقف نخواهد شد و رنج فلسطین، پلی برای دستیابی اشغالگران به افکار عمومی اسرائیل نخواهد بود».
  وی با بیان اینکه تمام سناریوها و گزینه‌ها برای پاسخگویی به این جنایات مقابل مقاومت است، تأکید کرد که انتقام فرماندهان شهید گرفته خواهد شد.
  جنبش آزادی بخش میهنی فلسطین (فتح) نیز اعلام کرد که اسرائیل در حال از دست دادن عقل خود و انجام کشتار است؛ زیرا از قبل می‌داند که با جامعه بین المللی ای روبرو است که ساکت است و از جنایاتش حمایت می‌کند.
  در همین زمینه، حازم قاسم، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) با تأکید بر اینکه مقاومت به دفاع از مردم فلسطین و مقدساتش ادامه خواهد داد، اسرائیل را مسؤول پیامدهای تجاوزاتش به نوار غزه دانست.
  جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین نیز اعلام کرد که دولت اسرائیل مسؤولیت کامل عواقب این جنایت را بر عهده دارد که بی پاسخ نخواهد ماند.
  وی افزود: ملت فلسطین مصمم است تا مقاومت خود را بیشتر کند و اسرائیل، بهای ترور و تجاوز مستمر خود را بپردازد.