سرمقاله

پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای و فرصت های دوسویه

شهاب زمانی

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه محصولات تراریخته در حد آزمایش و نیمه صنعتی هستند، گفت:کارجدی تا به امروز در زمینه محصولات تراریخته انجام نشده است.
محمود حجتی در گفت و گو با خانه ملت درباره تولید محصولات تراریخته گفت: پنبه تنها محصول تراریخته ای است که به طریق آزمایشی در حال پیگیری تولید آن هستیم تا بتوانیم پنبه را علاوه بر افزایش تولید در مقابل بیماری ها نیز مقاوم کنیم. وزیر جهاد کشاورزی دراین خصوص تصریح کرد: این درحالی است که در شرایط فعلی تولید محصولات تراریخته در حد آزمایش و نیمه صنعتی هستند. وی درباره سوالی مبنی براینکه کشت فرا سرزمینی می تواند برای اقتصاد کشاورزی ما مفید باشد، تصریح کرد: کشورهایی از جمله روسیه،اکراین، قزاقستان،آفریقا،برزیل وغنا -با توجه منابع آبی و خاکی مناسبی که دارند- می توانند در راستای انجام کشت فرا سرزمینی مورد توجه ما باشند. حجتی تاکید کرد: در این راستا بخشی از محصولات کشاورزی مانند ذرت و دانه های روغنی که در بلند مدت وارد می کنیم را می توانیم در مناطقی که مناسب کشت فراسرزمینی هستند، تولید کنیم .
وی ادامه داد: می توانیم در راستای کشت فراسرزمینی از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران حمایت کنیم در شرایط حاضر نیز یک ایرانی در کشور برزیل 60 هزار هکتار ملک را خریداری کرده است وهم اکنون در حال تولید محصولات کشاورزی است . وزیر کشاورزی ،یادآورشد: اگر امکان دارد از نظر مقررات سرمایه گذاران و تولیدکنندکان خرید ملک کنند کما اینکه در کشت فرا سرزمینی قراردادهای 25 الی 49سال نیز می تواند بسته شود.
وی ادامه داد:درحال حاضر نزدیک 250 هزار هکتار را ایرانی ها یا مالک شده اند یا قرارداد های بلندمدت بسته اند و نزدیک یک میلیون هکتار هم در حال مذاکره و بحث است که به قرارداد منجر شود. وزیرکشاورزی با بیان اینکه تولیدمحصولات تراریخته مانند هرمحصولی باید درچارچوب مقررات وقوانین موضوعه باید عمل کنیم، گفت: کارجدی تا به امروز در زمینه محصولات تراریخته انجام نشده است تنها محصول تراریخته ای که به طریق آزمایشی در حال پیگری است محصول پنبه است.
توضیحات وزیر جهاد کشاورزی درباره میزان مصرف و واردات برنج
حجتی درباره میزان تولید برنج نیز درکشور،یادآورشد:میزان تولید برنج درکشور در حدود 2میلیون تن است و این در حالی است که 2میلیون 800الی900 هزارتن مصرف ما است . وی افزود: این در حالی 700الی 800هزارتن بسته به ذخایر کشور نیاز وارداتی به برنج داریم که برحسب به دخائر کشور باید بر طبق نیاز کشور سالیانه وارد شود و بخشی نیز در چارچوب مجوزهای که به تعاونی ها داده می شود تامین می شود و بخشی نیز از تجارت رسمی وارد می شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام