سرمقاله

بازگشت سخت به برجام

جلال خوش چهره

وزیر نفت با بیان این که صنعت نفت کشورمان توانسته است بخش عمده ای از سهم خود را در بازار به دست بیاورد، گفت: بر خلاف آنچه برخی متصور بودند، بازگشت ایران به بازار، قیمت نفت را کاهش نداد.
به گزارش شانا، بیژن زنگنه صبح دیروز در مراسم قدردانی از خدمات رکن الدین جوادی، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران و معارفه علی کاردر به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت، از همکاری مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران، هیئت مدیره و شرکت های عملیاتی تابعه این شرکت بخصوص شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای همراهی در تحقق هدف افزایش تولید نفت خام کشور در دوران پس از تحریم قدردانی کرد و گفت: ما هم اکنون بخش عمده ای از سهم خود را در بازار نفت به دست آورده ایم و از این رو باید از همه همکاران که غیرتمندانه و متعهدانه به مسئولیت خویش در قبال صنعت نفت و جمهوری اسلامی ایران عمل کردند، قدردانی کنم.
وی ادامه داد: پیشتر نیز در جمع کارکنان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اعلام کرده بودم که شما با عملکردتان به من قدرت می دهید و در نشست امسال اوپک به واسطه همت کارکنان شرکت ملی نفت ایران، من این قدرت را داشتم و عملکرد غرورآفرین صنعت نفت کشورمان در افزایش تولید نفت خام در کوتاهترین زمان ممکن، آبروی صنعت نفت شد.
سرعت ایران در بازگشت به بازار نفت شگفت انگیز بود
زنگنه با اشاره به وعده خود به رئیس جمهوری مبنی بر افزایش یک میلیون بشکه ای تولید در مدت زمان ۶ ماه پس از رفع تحریم ها، تصریح کرد: ما در کمتر از سه ماه به این وعده خود عمل کردیم و در نشست امسال اوپک، همه بر این باور بودند که سرعت ایران در بازگشت به بازار، شگفت انگیز و غیرقابل باور بوده است.
وزیر نفت گفت: همچنین درحالی که برخی متصور بودند افزایش تولید نفت خام ایران، به کاهش قیمت نفت دامن می زند، این اتفاق رخ نداد و با لطف الهی، نه تنها قیمت نفت کاهش نیافت بلکه با افزایش نیز روبرو شد.
زنگنه خاطرنشان کرد: شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب همچنان امکان افزایش ظرفیت تولید را تا سه میلیون بشکه در روز دارد و این مهم در دستور کار قرار گرفته است.
وزیر نفت با قدردانی از زحمات مهندس جوادی در مدت تصدی مدیریت عامل شرکت ملی نفت ایران، عنوان کرد: ایشان در حدود سه سال فعالیت خود در این سمت، زحمات زیادی را عهده دار شد و کارهای بزرگی در این مدت به سرانجام رسید.
زنگنه با اشاره به وارد مدار شدن فازهای ١٢، ١۵، ١۶ و ١٧ پارس جنوبی و فعالیت فاز ١٨ با گاز فازهای ۶،٧ و ٨، یادآور شد: همچنین امسال باید فاز ١٩ را با ظرفیت ٢ فاز متعارف و فازهای ٢٠ و ٢١ را به مدار بیاوریم.
وزیر نفت همچنین با اشاره به فعالسازی پروژه های غرب کارون بویژه میدان آزادگان جنوبی، افزایش ٢ برابری صادرات نفت خام را نیز از دستاوردهای بزرگ صنعت نفت عنوان و اذعان کرد: این دستاوردها با مدیریت ارشد مهندس جوادی و همکاری هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران و شرکت های عملیاتی و تابعه این شرکت حاصل شده است.
وزیر نفت ادامه داد: برخی از افزایش تولید نفت ایران اظهار نارضایتی و این امر را دلیلی برای کاهش قیمت نفت عنوان می کردند اما بنده تاکید کردم که حتی اگر قیمت نفت به ۲۰ دلار هم برسد، برنامه‌ی افزایش تولید به میزان دوران قبل از تحریم ها را خواهیم داشت.
روسپیدی شرکت ملی نفت ایران در روزهای سیاه تحریم
زنگنه به تغییرات هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران بر اساس اساسنامه جدید این شرکت اشاره کرد و افزود: بر مبنای اساسنامه جدید، تعداد اعضای هیئت مدیره باید از ١٣ نفر (٩ عضو اصلی و ۴ عضو علی البدل) به ٩ نفر (٧ عضو اصلی و ٢ عضو علی البدل) کاهش می یافت که این تغییرات انجام شد. وی با بیان این که مهندس جوادی از مدت ها قبل تمایل داشتند دیگر در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران نباشند، ادامه داد: ایشان از روز اول نیز مدیریت عاملی شرکت ملی نفت را به درخواست من پذیرفتند، فشار کاری بسیاری را متحمل بودند و از این رو مایل بودند به فعالیت خود در این زمینه پایان دهند. وزیر نفت خاطرنشان کرد: دوره کاری مهندس جوادی مصادف با دوران تحریم و هدف اصلی تحریم نیز شرکت ملی نفت ایران و پس از آن بانک ها بود که خوشبختانه شرکت ملی نفت ایران این دوران را با روسپیدی در برابر ملت ایران پشت سر گذاشت.
زنگنه هرگونه اخباری مبنی بر وجود اختلاف میان خود و مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران را رد کرد و گفت: نسل جدیدی در کشور فعالیت می کند که منافع ملی را فرع و منافع گروهی خاص خود را اصل قرار داده است، اما بدانید تخریب کردن هنر نیست.
وی در ادامه با اشاره به انتصاب رکن الدین جوادی به عنوان معاون نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت، وی را بهترین گزینه برای تصدی این مسئولیت خواند و گفت: با توجه به این که فعالیت در این سمت نیازمند ارتباط مناسب با شرکت ملی نفت ایران است و آقای جوادی حدود سه سال بالاترین مسئولیت عملیاتی را در بخش بالادست صنعت نفت بر عهده داشته اند، قطعا عملکرد موفقی را در این عرصه نیز به نمایش می گذارند.
پایان طرح های نیمه تمام در دوران پساتحریم
زنگنه در ادامه به دلایل انتصاب علی کاردر به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی نفت ایران اشاره کرد و گفت: ایشان فردی شناخته شده در صنعت نفت، حرفه ای و معتبر است و به مسائل و دغدغه های اصلی این شرکت آشنایی و توجه دارد.
وی مهمترین مسئولیت شرکت ملی نفت ایران را در شرایط حاضر، پایان طرح های نیمه تمام بخصوص در پارس جنوبی و غرب کارون عنوان کرد و افزود: باید از فضای پساتحریم به عنوان فرصتی برای انعقاد قراردادهای جدید و راه اندازی هرچه بیشتر طرح ها و پروژه های صنعت نفت استفاده کرد.
وزیر نفت با تاکید مجدد بر این که چرخ صنعت نفت، چرخ های اقتصاد کشور را نیز به حرکت وامیدارد، اضافه کرد: افزایش درآمدهای نفتی، تاثیری تعیین کننده در اقتصاد کشور ندارد، اما راه اندازی طرح ها و پروژه ها، به صورت زنجیره ای تمام اقتصاد را درگیر می کند و به تکاپو می اندازد.زنگنه با اشاره به این که در سال ٨٠، کمتر شرکت پیمانکار نفتی بود که مشغول کار نباشد، گفت: هم اکنون نیز اگر بار دیگر طرح ها و پروژه ها در حوزه های مختلف تعریف و دنبال شود، از ظرفیت های موجود همه پیمانکاران و سازندگان استفاده خواهد شد.
روشهای سنتی تامین مالی جوابگوی نیازهای صنعت نفت نیست
وی با بیان این که مهندس کاردر را در این زمینه، شخصیتی مصمم می بینم تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در این چندسال گریبانگیر صنعت نفت بود، کمبود منابع مالی بوده است که خوشبختانه به دنبال اقدام های انجام شده در این زمینه بخصوص در سال گذشته، امسال این مشکل تا حدودی برطرف شده است. زنگنه با اشاره به این واقعیت که روشهای سنتی تامین مالی نمی تواند چنان که باید جوابگوی نیازهای صنعت نفت باشد، بر ضرورت بهره مندی از روشهای نوین تامین مالی بخصوص جذب سرمایه و بازپرداخت از محل تولیدات طرح ها تاکید کرد و گفت: اشراف مهندس کاردر بر مباحث مالی، می تواند در این زمینه راهگشا باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام