سرمقاله

بازگشت سخت به برجام

جلال خوش چهره

گروه اقتصادی-ژوبین صفاری: تولید خودرو با کیفیت پایین و قیمت بالا در کشور، همیشه مورد انتقاد بسیاری از مردم و کارشناسان بوده است، اگرچه صنعت خودروسازی به نسبت گذشته پیشرفت هایی داشته، اما همچنان در مقایسه با صنایع بزرگ و حتی متوسط خودروسازی در جهان فاصله بسیاری دارد.
فضای پسابرجام به گفته ی بسیاری از فعالان فرصتی است تا با تعامل و سرمایه گذاری در این صنعت تحول اساسی ایجاد شود.
در عین حال تجربه مشارکت با شرکت های خارجی در سال های گذشته، نشان داده است که آنچنان در کیفیت و قیمت تمام شده خودرو تحولی ایجاد نشده است.
اما طی روزهای گذشته شرکت خودروسازی سایپا خبر از ورود سیتروئن به عنوان یکی از شرکای تجاری خود داد. موضوعی که با واکنش های متفاوت کارشناسان مواجه شد.
برخی از کارشناسان معتقدند حضور مجدد شرکت خودروسازی سیتروئن فرانسه در ایران به شرط سرمایه‌گذاری، انتقال تکنولوژی و داخلی‌سازی محصولات، باعث بهبود وضعیت و ارتقای کیفیت خودروهای داخلی خواهد شد.
در عین حال عده ای دیگر بر این باورند که حضور شرکت های خارجی به عنوان سرمایه گذار باید با گذشته تفاوت داشته باشد،چنانچه به همان اندازه که حضور اروپایی ها برای ما مفید است، آن ها نیز به بازار ایران نیاز دارند بنابراین مذاکرات باید با گذشته تفاوت داشته باشد.
باید دید ورود شرکت های خارجی در صنعت خودرو سازی تا چه حد می تواند متفاوت از گذشته به شکوفایی خودروسازی در کشور منجر شود.
اما و اگرهای حضور سرمایه گذاران خارجی در خودرو
ابراهیم جمیلی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی روزنامه ابتکار با اشاره به تمایل خودروسازان برای حضور در کشور گفت: حضور سرمایه گذار خارجی باید به گونه ای باشد که قیمت تمام شده و کیفیت خودرو در کشور دچار تغییر شود.
وی افزود: برای آنکه حضور شرکت های خارجی در صنعت خودروسازی توجیه مناسبی داشته باشد باید بخشی از محصولات به کشور سرمایه گذار و سایر نقاط صادر شود. در عین حال با توجه به توانمندی های قطعه سازان در کشور بخشی از قطعات این تولیدات از کشور ما تامین و حتی صادر شود.
رییس خانه اقتصاد ایران، خودروسازی را یکی مستعد ترین صنایع برای سرمایه گذاری خارجی دانست و اظهار کرد: امیدوارم با مذاکراتی که در خصوص سرمایه گذاری خارجی شکل می گیرد خواسته های اقتصادی کشور برآورده شود.
به فضای برجام صفر و صدی نگاه نکنیم
جمیلی شرایط سرمایه گذاری را متفاوت از قبل دانست و تصریح کرد: به طور قطع همکاری مشترک ما با خودروسازان اروپایی با گذشته متفاوت است و این تفاوت به کنش ما در عرصه دیپلماتیک تجاری بستگی دارد.
وی با بیان اینکه اروپایی ها به بازار ایران نیاز دارند، اظهار کرد: در مذاکراتی که صورت می گیرد باد تمام جوانب سنجیده شود و نتیجه کار باید برد- برد باشد.
رئیس خانه اقتصاد ایران در خصوص فضای پسابرجام نیز گفت: از فضای پیش آمده نه باید خیلی خوشحال بود و نه آنچنان ناامید، اینکه بگوییم برجام تمام مشکلات را در صنعت و اقتصاد حل خواهد کرد اشتباه است، همین طور نگاه بدبینانه به حضور اروپایی ها در فضای کسب و کار کشور نیز آسیب های فراوانی دارد.
وی یادآور شد: باید از فضای بوجود آمده نهایت استفاده را کرد و در مذاکرات تجاری از تمام توان دیپلماتیک خود بهره ببریم.
از تجربه های پیشین استفاده کنیم
عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی درباره الزامات دور جدید فعالیت‌های سیتروئن در ایران می‌گوید: سیتروئن از خودروسازان قدیمی و صاحب تکنولوژی اروپا است که در گذشته نیز تجربه تولید در ایران را داشته است.
به گفته شهرام آزادی، در دوره پسابرجام صنعت خودروسازی کشور باید با دو استراتژی مشارکت با خودروسازان صاحب تکنولوژی جهان و به موازات آن توسعه محصولات با برند داخلی، برای بهبود وضعیت تلاش کند.
وی معتقد است که همکاری با خودروسازان معتبر جهانی باعث انتقال تکنولوژی و ارتقای کیفیت خودروهای داخلی خواهد شد: البته در فضای پسابرجام و دور جدید همکاری با خودروسازان خارجی باید به‌گونه‌ای عمل شود که تجربه تولید تندر 90 در کشور تکرار نشود.
عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ادامه می‌دهد: “در قرارداد پیشین با رنو اختیار مطلق تولید تندر 90 با شرکت رنو بود، به‌گونه‌ای که این شرکت تعداد تولید روزانه این محصول در ایران را تعیین می‌کرد، بنابراین در قراردادهای جدید با خودروسازان خارجی این تجربه باید مدنظر قرار گرفته و اختیار تعیین تیراژ تولید محصولات با طرف ایرانی باشد. "
این کارشناس صنعت خودرو اضافه می‌کند: “در دوره پسا برجام همکاری با خودروسازان خارجی نباید مانند همکاری پیشین با رنو و تولید تندر 90، تک محصولی باشد. در دور جدید همکاری با خودروسازان خارجی از جمله سیتروئن باید همکاری‌ها متمرکز بر تولید خودروهای جدید و به‌روز و البته با مدل‌های متنوع باشد. "
آزادی با بیان اینکه باید خودروهای مشترک تولیدی در ایران متناسب با تغییرات تکنولوژی و مدل در خودروساز خارجی مادر، در ایران نیز به‌روز شوند، می‌افزاید: “در حوزه داخلی‌سازی این محصولات نیز داخلی‌سازی باید بر روی قطعات اصلی مانند موتور، گیربکس و اکسل باشد تا بتوان بر روی یک پلت‌فرم خارجی، چندین مدل خودروی متفاوت را تولید کرد. "
وی خاطرنشان می‌کند: “با توجه به تجربه تحریم در گذشته در دور جدید همکاری با خودروسازان خارجی این شرکتها باید ملزم به سرمایه‌گذاری در داخل کشور شوند تا دیگر به راحتی نتوانند ایران را ترک کنند. “
سایپا بعد از سیتروئن به دنبال انعقاد قرارداد با شرکت‌های جدید است
خوشبختانه سایپا همکاری خود با سیتروئن را نهایی کرده است و در این روند باید یکی از اولویت‌های هیات مدیره و مدیر عامل گروه سایپا حرکت به سوی انعقاد قراردادهای جدید و مشارکت با شرکت‌های برتر دنیا باشد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در گفتگو با ایلنا، در خصوص مذاکرات انجام شده و انعقاد قرارداد سایپا با شرکت سیتروئن گفت: ویژگی این قرارداد ارتقای کیفیت، بهبود مدیریت، افزایش فروش، سهم بازار و افزایش صادرات از طریق بازار سیتروئن است و انعقاد این قرارداد بدیع و قابل ستایش است.
معظمی اظهار داشت: سایپا اگر بخواهد بقا داشته باشد هیچ راهی جز همکاری با شرکای خارجی و حضور در بازارهای بین‌المللی ندارد و این کار بسیار ارزشمند و قابل ستایش است.
وی افزود: تاکید دولت و خواست وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گسترش این نوع همکاری‌های خارجی است و خوشبختانه سایپا همکاری خود با سیتروئن را نهایی کرده است و در این روند باید یکی از اولویت‌های هیات مدیره و مدیر عامل گروه سایپا حرکت به سوی انعقاد قراردادهای جدید و مشارکت با شرکت‌های برتر دنیا باشد تا بتواند هم به نیازمندی‌های بازار پاسخ دهد و هم محصول جدیدی تولید کند.
معظمی گفت: یکی دیگر از مزایای انجام همکاری با شرکت‌های معتبر، صادرات محصول است و به دلیل اینکه ایران در بین کشورهای همسایه و منطقه در این صنعت پیشتاز است، لذا از این شرایط می‌توان به نحو احسن استفاده کرد و بازارهای منطقه را در اختیار گرفت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام