سرمقاله

در باب اهمیت افکار عمومی ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آغاز ثبت‌نام دهمین دوره کارآموزی همراه اول
 • امضای قرارداد توسعه زیرساخت شهر هوشمند بین ایرانسل و شهرداری قائمشهر
 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 18154  |  صفحه ۷ | ایران زمین  |  تاریخ: 14 آبان 1402
  دادستان کل کشور:
  نظارت بر گمرکات افزایش یابد
  دادستان کل کشور گفت: دایره نظارت بر گمرکات و مبادی ورود و خروج کالا باید افزایش یابد.
  حجت الاسلام محمد موحدی آزاد در آئین تودیع و معارفه دادستان مرکز هرمزگان که در سالن اجتماعات حوزه علمیه خواهران بندرعباس بیان داشت: برای رسیدن جامعه‌ای به سعادت و آرامش روانی عواملی دخیل هستند. یکی از عوامل که سعادت بشر را تأمین می‌کند قانون عادلانه باشد و مقرراتی که وضع می‌شوند در راستای تحقق عدل باشد. دوم مجری عادل، مجریان و متصدیان جامعه هم باید در اجرای قانون عادل باشند. سومین عامل سعادت جامعه، جامعه عدالت پذیراست. مردم هم باید پذیرای عدالت باشند.
  حجت الاسلام موحدی آزاد با بیان اینکه ما به عنوان یک عمل صالح و مقدمه‌ای برای کمک تقوای جامعه باید بای تحقق شعار سال تلاش کنیم، بیان داشت: هرمزگان استان مستعدی است و برای رشد تولید انجام اقدامات نظارتی در استان مصداق دارد. قدم‌هایی برداشته شده است.
  وی خطاب به رئیس کل دادگستری هرمزگان و دادستان مرکز استان عنوان کرد: نظارت بر گمرکات به عنوان یک عمل صالح مقدمه‌ای برای ایجاد آرامش و تأمین نیاز مردم است که بتوانند به وظایف شرعی و عبادی خود برسند. وی با تاکید بر اینکه  تأمین  معاش و تأمین نیازمندی‌ های اقتصادی نکته مهمی است، افزود: برخی ازما دقیق یا اینکه تشخیص نمی‌دهیم یا اهمال می‌کنیم برخی از وظایف به موقع انجام نمی‌شود. لذا نظارت دستگاهی قضائی در استان بر امور گمرکی و واردات یکی از اعمال صالح و به نوعی عبادت است.
  وی با تاکید بر اهمیت تکریم ارباب رجوع که یکی از مسائل کلان و سیاست گذاری‌های قوه قضائیه است، توصیه کرد: بسیاری از مراجعات به ما یا مسئولان شاید اشتباه باشد، کما اینکه دعوای که در محاکم قضائی مطرح می‌شود به اشتباه بوده است و حالا به هر شکلی به مسئول مراجعه کرده است، وظیفه اخلاقی و شرعی ما این است که مراجعه کننده را تکریم کنیم.
  دادستان کل کشور ابراز داشت: باید زمانی را هم برای توجیه و راهنمایی ارباب رجوع بگذاریم شاید بسیاری از مسئولان این زمان را نداشته باشند در قوه قضائیه دایره مذاعدت راه اندازی شده است که در این واحدها ارشاد حقوقی می‌شوند.
  حجت الاسلام موحدی آزاد با توصیه بر تمرکز بر قانون مندی در همه امور، افزود: همه مراجعه کنندگان و مردم را با قانون آشنا کنند. رسانه‌ها در آگاهی بخشی حقوقی جامعه به عنوان عمل صالح و تکلیف همگانی، اجتماعی، اخلاقی و شرعی باید به قوه قضائیه کمک کنند. هر چه اگاهی حقوقی مردم افزایش پیدا کند آمار ورودی پر ونده های محاکم قضائی کاهش پیدا می‌کند.
  وی بیان داشت: انسجام مدیریتی و همدلی همیشه مورد نیاز است و امروز بیشتر از گذشته نیازمند همدلی و انسجام هستیم. الحمدالله امروز مسئولان قضائی، مسئولان اجرایی در تمامی امور انسجام و همدلی دارند. مقام معظم رهبری شورای هماهنگی اقتصادی را تشکیل دادند و با همدلی در مسائل کلان تصمیم گیری می‌کنند و این همدلی در تمامی بدنه نظام تزریق کرده اند و باید تقویت شود. دادستان کل کشور اظهارداشت: پاسداری از ارزشهای انقلاب مهمترین عمل صالح و مقدمه تقوا است. به سالگرد پیروزی انقلاب نزدیک می‌شویم و هر چه می‌توانید ارزش‌های انقلاب، آثار خون شهیدان، منویات امام راحل (ره)، رهنمودهای رهبر انقلاب را تبلیغ کنید.
  وی ادامه داد: فرهنگیان، دانشگاهیان، علما، روحانیون، پدران و مادران همه ما تکلیف شرعی داریم دستاوردهای انقلاب و خون شهدا را به نسل فعلی و آینده منتقل کنیم. کوتاهی در این مسله مواخذه الهی را در پی خواهد داشت.
  به گفته وی، امروز کودکان غزه در زیر بمب‌های آمریکا له می‌شوند و امکان مداوای مجروحان هم سلب شده است. آنها می‌خواهند اسلام رونق پیدا نکند. ارزش‌های دینی ترویج نشود و می‌خواهند انقلاب اسلامی که در همه جا نفوذ پیدا کرده است رشد نکند. به دنبال شکستن مقاومت‌ها هستند، باید از مقاومت حمایت کنیم تا بتوانند این جبهه را حفظ کنند.
  کاندیداهای انتخابات از چالش آفرینی و سخنان تفرقه انگیز پرهیز کنند
  وی با اشاره به اینکه انتخابات نزدیک است، اظهارداشت: کاندیداهای محترم از اقدامات چالش برانگیز و تفرقه انگیز پرهیز کنند. نباید سیاه نمایی کنند. باید پیشرفت‌ها و دستاوردهای انقلاب را بر اساس آمار و واقعیت‌ها برای مردم بیان کنند. صداقت و امانت داری، راستی و درستی را در تبلیغاتشان گسترش دهند. از هر نوع تهمت، افترا، غیبت و تخریب رقبای خود پرهیز کنند.
  وی با تاکید بر اینکه پیگیری مؤثر حقوق مردم جزو سیاست‌های ریاست قوه قضائیه است، تصریح کرد: حقوق مردم و حقوق نظام را باید حفظ کنیم. ۳۰۰ هزار شهید برای ماندن نظام تقدیم شده است. نظام قائم به شخص نیست، نظام بر اساس یک تفکر و نظریه به نام نظریه ولایت فقیه بر گرفته از قرآن و سنت شکل گرفته است.
  دادستان کل کشور افزود: دشمنان منتظر بودند اتفاقی در رهبری نظام در زمان امام بیفتد و امیدها بسته بودند که الحمدالله ناامید شدند. امروز مقام معظم رهبری با قدرت و اقتدار و با آگاهی کامل که مورد اذعان دوست و دشمن در دنیا است، نظام را رهبری کردند و ان شالله تحویل صاحب اصلی امام عصر (عج) شود.
  لزوم نظارت صحیح و دقیق بر فضای مجازی
  دادستان کل کشور خطاب به دادستان‌ها موضوع فضای مجازی را بحث مهمی دانست و افزود: فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان برای پژوهشگران، محققان، علما، حوزه‌های علمیه، دانشجویان مناسب است و بهره برداری‌های علمی خوبی از این ظرفیت می‌شود. اما در کنار این مزایا، ضررهایی هم دارد که باید به آن توجه جدی شود.
  وی خاطرنشان کرد: نظام وظیفه دارد فضای رشد فضائل اخلاقی را برای جامعه افزایش دهد. نظام نمی‌تواند بی تفاوت باشد. مگر والدین می‌توانند نسبت به تربیت اولاد خود بی تفاوت باشند. اصل ۲ و ۳ قانون اساسی برای دولت تکلیف ایجاد کرده است. ایجاد محیط مناسب برای رشد فضائل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا و مبارزه با مظاهر فساد و تباهی در اصل ۳ بر آن تاکید شده است.
  حجت الاسلام موحدی آزاد عنوان کرد: دولت موظف است فرزندان جامعه را در محیط‌های آموزشی به درستی تربیت کند. تربیت یعنی فراهم کردن زمینه و شرایط مناسب جهت شکوفایی استعدادهای مثبت نهفته در وجود هر کسی است. لذا فضای مجازی یک تهدید از این جهت است.
  دادستان کل کشور ابرازداشت: ارتباط و تماس با انگیزه همکاری و یا تشویق و اعلام با شبکه‌های معاند جرم تلقی شده است. نظام بر حسب وظیفه خود اینکار را کرده است. برای حفظ سلامت فرزندان جامعه زیرا وظیفه دولت است و نباید اجازه بدهد استعداد مثبت جوانان کور شود و استعدادهای منفی رشد پیدا کند.