سرمقاله

حکمرانی آب باید تغییر کند

محمدعلی وکیلی

گروه سیاسی – به نظر می‌رسد یکی از نگرانی‌های منتقدان «آیت‌الله» به واقعیت نزدیک شده است. کسانی که تلاش می‌کردند به انحاء مختلف عدم حضور و اثرگذاری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات امسال مجلس خبرگان رهبری را تحت تاثیر قرار دهند، حال می‌دانند که وی قطعا در این انتخابات حاضر خواهد بود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی اعلام کرده است که قصد دارد در انتخابات مجلس خبرگان کاندیدا شود. آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با هفته‌نامه «طلوع صبح» و سایت «انتخاب»، در پاسخ به پرسشی در مورد اهمیت دو انتخابات آتی (مجلس و خبرگان) گفت: این دو انتخابات بسیار مهم و جزو مهمترین انتخابات ما هستند. هرکس تعهد اسلامی و ملی دارد، باید خودش را آماده کند و در انتخابات حضور داشته باشد. وی اضافه کرد: کسانی که خود را صالح می‌دانند، نامزد شوند و اگر در آن سطح نیستند، برای رای دادن بیایند. اینجا بسیار مهم است و نتیجه‌اش هم به همه ایرانی‌ها برمی‌گردد. این‌گونه نیست که یک عده ببرند و یک عده ببازند. نتیجه مثبت و منفی‌اش به همه برمی‌گردد. لذا خوب است که همه کسانی که احساس ملی‌گرایی دارند یا اسلامی یا انقلابی هستند و هرچه که هستند یا هر سه هستند، بیایند و در انتخابات شرکت کنند و بی‌تفاوت نباشند. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این پرسش که «آیا حضرت عالی قرار است تحرکی داشته باشید؟»، گفت: من در مجلس نمی‌توانم شرکت کنم، ولی بنا دارم در خبرگان شرکت کنم.
اعلام کاندیداتوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای انتخابات خبرگان در حالی انجام شد که دو جریان خبری مرتبط با انتخابات در اطراف وی وجود دارد. یکی از این محورها پیرامون انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی است. بسیاری اعتقاد دارند با رویکرد عام به گفتمان اعتدال در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 و نیز نزدیکی اصلاح‌طلبان به این جریان و با توجه به پایگاه اجتماعی آن‌ها، در انتخابات پیش رو لیست مورد تایید چهره‌هایی همچون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی و رئیس دولت اصلاحات از بیشترین بخت و اقبال برای کسب کرسی‌های سبز مجلس برخوردار است. تجربه شیرین این ائتلاف در انتخابات 92 می‌تواند این نوید را بدهد که لیست واحد و مشترکی با تایید این چهره‌ها برای ورود به مجلس ایجاد شود. روی دیگر اخبار پیرامون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اما به دیگر انتخابات امسال باز می‌گردد: انتخابات مجلس خبرگان رهبری. در شرایطی که بسیار تلاش می‌شود به این انتخابات رنگ سیاسی زده نشود، اما از دید برخی گروه‌های سیاسی، انتخابات امسال ماهیت سیاسی پررنگی دارد. این موضوع را می‌توان از واکنش رسانه‌های وابسته به این جریان‌ها در مورد کاندیداتوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای ریاست مجلس خبرگان رهبری و واگذاری این کرسی به آیت‌الله محمد یزدی مشاهده کرد. ماجرایی که گاه از سوی منتقدان هاشمی به یک شکست بزرگ تعبیر شد و گاه از سوی برخی که هر ماجرایی را با دیدگاه توهم توطئه بررسی می‌کنند، پیامی به رای دهندگان مجلس خبرگان بعدی دانسته شد که لازم است ترکیب این مجلس تغییر کند. در عین حال گمانه‌زنی‌های فراوانی در مورد حضور ائتلافی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در کنار حجج اسلام حسن روحانی و سید حسن خمینی نیز شنیده می‌شود. حتی از چهره‌های دیگری مثل مجید انصاری (نماینده سابق مجلس خبرگان)، محمود علوی (وزیر اطلاعات و عضو فعلی مجلس خبرگان)، علی یونسی (وزیر پیشین اطلاعات)، سیدهادی خامنه‌ای (نماینده سابق مجلس خبرگان)، علی‌اکبر محتشمی‌پور (نماینده سابق مجلس خبرگان)، محسن موسوی‌تبریزی (نماینده سابق مجلس خبرگان)، هاشم‌زاده‌ هریسی (عضو فعلی مجلس خبرگان)، محمدعلی شهیدی (معاون رئیس‌جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران)، سید محسن خرازی (عضو فعلی مجلس خبرگان)، ابوالقاسم علیدوست (عضو جامعه مدرسین)، محمدجواد فاضل لنکرانی (عضو جامعه مدرسین)، سید محمد غروی (عضو جامعه مدرسین) و علوی بروجردی (از اساتید برجسته حوزه علمیه قم) به عنوان دیگر همراهان هاشمی رفسنجانی نام برده می‌شود. به گفته تحلیل‌گران چنین ترکیبی می‌تواند با حضور در مجلس خبرگان، وزنه را به سوی روحانیون اعتدالی و اصلاح‌طلب سنگین کرده و هیات رئیسه این مجلس را از روحانیون اصولگرا به این طیف تحویل دهد. اتفاقا طیف اصولگرا نیز به نظر می‌رسد با همین دیدگاه سیاسی به انتخابات خبرگان رهبری نگاه می‌کند و اظهارات برخی چهره‌های این جریان از جمله محمدرضا باهنر و اخطار در مورد برنامه‌های اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان برای مجلس خبرگان نشان از این دارد که برخلاف نگاه سیاسی نکردن مجلس خبرگان، امسال انتخابات این مجلس سیاسی‌ترین حالت خود را در میان دوره‌های پیشین برگزار خواهد کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام